Для багатьох може здатися, що питання інвестицій під час війни є недоречним. Адже війна – це постійне джерело ризику, невпевненості у майбутньому та тривоги. Але саме тут і криється секрет, адже кризові часи надають найбільше можливостей для інвестицій. Пояснити це можна тим, що більшість активів дешевшає, а отже, з’являється можливість зайти на ринки інвестицій із нижчими цінами й отримати значні прибутки в майбутньому. Так було під час дот-ком бульбашки у 1999-му, світової кризи у 2008-му та, навіть, нещодавньої пандемії у 2020-му.
У той же час важливо наголосити, що будь-яка інвестиційна діяльність пов’язана з ризиком. Будь ласка, не потрібно інвестувати останні кошти.
Для бізнесу це означає інвестиції лише надлишкового обігового капіталу. Для приватного інвестора золотим правилом є інвестиція тієї частини коштів, втрата яких не буде чутливою.
Криза для бізнесу, спричинена зовнішніми факторами
Інвестиції: з чого почати?
Особисто я починав інвестувати в ринок акцій. Це були інвестиції у великі компанії, на кшталт Disney та Nike, а також великі індекси, як то S&P 500. Це є найкращим варіантом для початківця. Чому? По-перше, ці компанії стабільні, оскільки вони працюють вже десятки років та мають сильну репутацію. По-друге, і це також належить до категорії стабільності, ціни акцій великих компаній менш схильні до різких коливань. Тобто ризик втрати інвестиції у короткий проміжок часу є мінімальним. По-третє, великі індекси включають у себе десятки або сотні найбільших компаній з різних індустрій, що є додатковим інструментом диверсифікації.
Читайте також: Українці зможуть вкладати в нерухомість через інвестиційні фонди: як це працює
Мій підхід до інвестицій у акції є середньостроковим. Я інвестую в акції на період до трьох років. Таким чином, я не звертаю уваги на короткострокові коливання цін і маю можливість отримати прибуток за довший період. Звісно, це не є ідеальною стратегією, але для початку вона дозволяє розвинути інвестиційну дисципліну.
Еволюція портфеля інвестицій
Обмежуватися інвестиціями тільки у ринки акцій – не найкраща ідея. З одного боку – це як складати всі яйця в один кошик. Тобто у випадку падіння ринку акції, ви втрачаєте частину всього інвестиційного портфеля. З іншого боку – ви також обмежуєте свою прибутковість ринком акцій, що теж не є оптимальною стратегією.
Саме через це я почав диверсифікувати свої інвестиції, тобто шукати інші варіанти розміщення коштів. У цей період я додав до свого портфеля криптовалюти, нерухомість, а також інвестиції у бізнес. У крипті я виокремив окремий напрям – інвестиції у ноди (компонент криптовалют, що дозволяє їм функціонувати).
Читайте також: Українська нафтопереробка після перемоги стане однією з найпривабливіших інвестиційних галузей — експерт
Ринок нерухомості в Україні наразі переживає не найкращі часи через війну, але я побачив перспективи у фінансуванні будівництва таунхаусів, котрі мають значний попит. У категорії «бізнес» я побачив можливість у секторі пасажирських перевезень, через створення і розширення парку таксі. Такі різноманітні напрямки потребують уваги для ефективного інвестування, але саме такий підхід дозволяє обмежити ризики.
5 порад для інвесторів-початківців
На основі свого досвіду можу дати такі поради початківцям:
- Інвестуйте тільки вільні кошти. Ця порада стосується як підприємців, так і приватних осіб. Інвестиції – це ризик втрат, тому не потрібно ризикувати останнім.
- Диверсифікуйте свій портфель. Виберіть декілька варіантів інвестицій та розподіліть свої кошти пропорційно ризикам та очікуванням від прибутку. Таким чином, у випадку, якщо одна частина портфеля не буде приносити прибутку або ж генерувати втрати, інші виконуватимуть роль подушки безпеки.
- Фіксуйте прибутки. Тут важливо бути дисциплінованим: встановіть собі ціль із прибутковості для кожної інвестиції та зафіксуйте прибуток з її досягнення. Наприклад, якщо ви інвестували 100 доларів в акцію і плануєте отримати 20% прибутку, продайте її після досягнення ціни у 120 доларів. Звичайно, ви обмежуєте потенційний прибуток, але уникаєте ризику падіння, що може бути суттєвішим. Реінвестувати прибутки також є гарною практикою.
- Будьте у ринку. Попри обраний період інвестиції, важливо тримати руку на пульсі. Особливо у випадку ринку акцій іноді важливо передбачати тенденції цін. Це не означає купувати та продавати акції щоденно. Але можливість передбачити цінову тенденцію обмежить ризики втрат.
- Будьте комунікативними. З мого досвіду, найкращою можливістю дізнатися про нові інвестиційні проєкти є саме комунікація. Спілкуйтеся з різними людьми, обмінюйтесь досвідом та слухайте уважно про нові перспективи.
І на додаток
Важливо пам’ятати, що ви залишаєтеся своїм найціннішим активом. Тому інвестуйте у власний розвиток.
Постійно вчіться та зростайте на професійному рівні, адже саме це є передумовою успіху.
Мало того, інвестуйте у свій бренд, тому що саме він є базою для подальших досягнень. Бажаю успіхів у підкоренні фінансового Олімпу!
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора