Facebook Pixel

Інвестиції для новачків: яких помилок важливо уникнути на старті

Дмитро Карпіловський
інвестор, підприємець, ідеолог та співзасновник спільноти УкрІнвестКлуб

Початок року — час фінансового планування як бізнесу, так і приватних інвесторів. Ставки за банківськими депозитами, найзвичнішим фінансовим інструментом в Україні, уже не покривають інфляцію, не кажучи про додаткову прибутковість. Така ситуація змушує тисячі людей шукати нові можливості для інвестицій. Проте багатьох інвесторів-початківців лякає можливість помилки. Тому на профільних конференціях та заходах мене часто запитують: що робити, щоб старт в інвестуванні був якомога успішніший?

Я впевнений, що універсальних рецептів успіху немає, а застосування чужих стратегій не вбереже від втрат. Але в тематиці інвестування є типові помилки, які вже допустила безліч інвесторів, і їх не варто повторювати на особистому досвіді. Колись я сам, мої друзі та колеги теж їх робили. Тому насамперед хочу розповісти про промахи, яких важливо не зробити на самому початку інвестиційного шляху.

Помилка 1. Допустити фальстарт

Багато людей починають цікавитись інвестиціями, щойно в них з'являється відчуття вільних грошей або зростають доходи. Це може стати першою і фатальною помилкою інвестора-початківця.

На мій погляд, є п'ять чітких критеріїв, коли варто стартувати в темі інвестицій:

  • у вас порівняно прогнозований дохід;
  • ви склали особистий бюджет і переконалися, що цей дохід справді покриває ваші поточні витрати;
  • ви виконуєте свої зобов'язання перед сім'єю та близькими;
  • у вас сформована фінансова подушка безпеки — 6-9 середньомісячних бюджетів на життя;
  • крім подушки безпеки, ви користуєтеся іншими фінансовими інструментами для захисту майна та здоров'я. Наприклад, страховим полісом на випадок серйозних хвороб.

У 2016 році мені довелося опинитися в лікарні на шість довгих тижнів із незрозумілим діагнозом. Добре, що тоді я жив та працював у Німеччині, де дороге лікування компенсує державна страховка. В Україні про такі ризики потрібно думати самому. І краще зробити це до того, як вкласти всі вільні гроші в якийсь серйозний проєкт.

Помилка 2. Інвестувати більше, ніж готові втрачати

Ви виконали всі п'ять пунктів із чек-переліку? Порахуйте гроші, що залишилися. Це і є ваш стартовий інвестиційний капітал. Подумки попрощайтеся з ним. Зазвичай я раджу це зробити інвесторам-початківцям.

Так, ми інвестуємо, щоб отримувати прибуток. Але у світі немає інвестиційних інструментів, які зовсім позбавлені ризиків. Доходи від інвестицій не схожі на зарплату, яку роботодавці перераховують вам щомісяця, і навіть на бонуси за підсумками року. На жаль, деяким новачкам це неочевидно. Лише перший неотриманий прибуток позбавляє їх ілюзій.

Пам'ятайте: багато вкладень приносять прибуток після більш тривалого періоду, ніж ви розраховували. А деякі інвестиції зовсім прогорають. Завжди пам'ятайте про ризики і ніколи не вкладайте більше, ніж готові втратити.

Про себе я завжди говорю як про високоризикового і навіть авантюрного інвестора. Чому я можу дозволити собі цю стратегію? Тому що будь-якої миті готовий скоротити витрати і жити дуже скромно. Я ніколи не прагнув розкішного життя, і моя кохана дівчина поділяє ці цінності. Крім того, мої батьки ще молоді, активні та цілком забезпечені. Я можу ризикувати, але партнерам, друзям та учасникам нашої спільноти ніколи не раджу сліпо повторювати мій підхід.

Цієї осені ми робили опитування в УкрІнвестКлубі: 55% наших учасників називають свою інвестиційну стратегію помірною, 10% говорять про себе як про обережних і навіть консервативних інвесторів. Ще 32% готові суттєво ризикувати, близько 2% поділяють авантюрний підхід до інвестицій — сподіваюся, що вони читають мої блоги та розуміють умови, за яких це виправдано.

Помилка 3. Повірити в непогрішність експертів

Складні ринки, особливо у період їх становлення, завжди породжують щонайменше дві категорії учасників:

1) експерти, які перші розібралися в тематиці. Тут можна зустріти як реальних практиків, так і псевдопророків — вони розповідають про володіння необмеженим знанням, що рідко збігається з реальністю;

2) послідовники, які у всьому покладаються на експертів. Усі ми колись були в чомусь новачками, і нас хтось навчав. Але не треба вірити у непогрішність своїх учителів. Вони просто люди і можуть помилятися. А відповідаєте за свій фінансовий результат лише ви самі.

Свого часу я активно вивчав блокчейн-технології, поринув у тематику криптоінвестицій та вкладав великі суми в цей ринок. У 2017 — 2018 роках став співзасновником, експертом та обличчям спільноти CryptoNet, а потім зробив одну з найбільших інвестиційних помилок у своїй практиці. Питання навіть не в тому, що я інвестував у біткоїн кілька сотень тисяч доларів і втратив свої особисті кошти. Здійснивши класичну помилку проповідника, я втратив набагато більше, ніж гроші: роль медійного експерта ледь не коштувала мені репутаційного капіталу.

Одна річ, коли авантюрний інвестор Дмитро Карпіловський вкладається кудись сам. Зовсім інше — коли видний профі в криптотематиці захоплено розповідає про світле майбутнє крипти, а інвестори-початківці повторюють його дії, навіть не замислюючись. Сьогодні, переживши всі злети та падіння в цій історії, я щиро раджу: експертам — бути стриманішими у своїх оцінках, а новачкам — не вірити на слово жодному гуру.

Якщо ви — інвестор-початківець, запам'ятайте: вся інформація, яка приходить до вас із зовнішніх джерел, підлягає вашому аналізу. В інвестиціях немає місця інфантилізму та бажанню перекласти на когось відповідальність за результат. Ухвалюватимете ви рішення про інвестиції самі або порадитеся з іншими інвесторами, не настільки важливо. Головне, щоб ви могли сказати: це мій усвідомлений вибір, і я зробив його сам, на основі аналізу, без поспіху та зайвих емоцій.

Сподіваюся, мій досвід допоможе інвесторам-початківцям уникнути прикрих і болючих промахів на старті. А в наступному блозі я розповім, як уникнути помилок, якщо ви вже почали інвестувати.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора