Facebook Pixel

Інвестувати в Apple, Tesla і Zoom. Чи навчають вузи фінансової грамотності

Андрій Зуєвич
Співзасновник Invest-Lab і куратор факультету фінансів Аtom

Хто б із нас не хотів кинути все і більше не працювати, маючи фінансову «подушку безпеки»? Отримувати регулярний дохід допоможуть інвестиції в акції великих компаній. Але купувати частки великих корпорацій теж треба розумно. Чи можна в університеті навчитися правильно інвестувати та на що звернути увагу перед стартовим вкладенням?


Від покупки банківського депозиту до придбання нерухомості — в таких серйозних питаннях нікуди без фінансової грамотності. Виховувати в дітях відповідальність і самостійність за допомогою науки про фінанси — природна практика в розвинених країнах.

В українських навчальних закладах про фінансову грамотність частіше говорять на спеціальних курсах для майбутніх економістів, фінансистів, бухгалтерів. Хоча з грошима мають справу всі. І тільки той, хто навчився розподіляти дохід так, щоб він перевищував витрати, забезпечить собі безбідне життя.

Коли бізнес зростає, інвестор багатіє разом із компанією. Дохід від придбання акцій можна отримати двома способами: у вигляді дивідендів (відсотка від прибутку) або різниці між ціною покупки та продажу акцій. Цей спосіб вкладень доступний кожному. Однак через упередженість багато хто боїться зробити перший крок.

Розвінчуємо міфи про інвестиції

Купівля акцій — це дорого

Для таких інвестицій не потрібен великий початковий капітал. Почати можна і з символічної суми і в разі успіху поступово підвищувати дохід.

Купити акції в Україні дуже складно

Підібрати перевірену торговельну площадку просто. Можна звернутися в брокерський офіс і безпосередньо поспілкуватися з менеджерами або завантажити офіційний додаток фірми та купувати акції онлайн. У віртуальних торгових платформах є всі необхідні інструменти для аналізу акцій і новини для трейдерів.

Інвестувати в акції небезпечно без глибоких знань у сфері фінансів і багаторічного досвіду

В інвестуванні завжди є частка ризику. Виникли сумніви? Зверніться в брокерську компанію до фахівців. Вони допоможуть вибрати оптимальне рішення для першого вкладення і розкажуть про всі можливі ризики при купівлі акцій тієї чи іншої корпорації. У будь-якому разі інвестування — справа практики.

Краще вчитися ефективному інвестуванню, безпосередньо спілкуючися з практикуючим і досвідченим бізнесменом, підприємцем або фінансовим консультантом. Але і базові онлайн-програми навчання теж корисні. Новачкам вони дають загальне розуміння фінансової грамотності та основ інвестування.

Саме в Україні вперше стали навчати інвестування як окремій професії. Роль ментора — експерта з індустрії — дуже цінна в усіх авторських програмах навчання.

Я займаюся інвестиційною діяльністю більше п'яти років. В Україні в цю сферу зараз приходять десятки нових фахівців, але я бачу, що їм не вистачає базового розуміння принципів інвестування та опрацювання різних сценаріїв для успішних угод. Зі студентами ми детально розбираємо, як працювати з терміналом, як влаштований механізм купівлі / продажу акцій на прикладі Apple.

Вони бачать весь процес зсередини та розуміють, коли настає слушний момент для вигідної інвестиції. Сучасна ситуація на ринку така, що навіть студент може отримувати дохід під час навчання, а професіонал — збільшити заробіток у сотні та навіть тисячі доларів.

Не кількість грошей робить нас багатими, а вміння правильно ними розпоряджатися

Грамотне планування витрат дозволяє розподіляти фінансові потоки без шкоди для власного комфорту. Купівля акцій сьогодні популярніше банківських вкладів. У випадку з цінними паперами вплив інфляції на вкладення мінімальний.

Якщо ви купуєте акції надійних компаній, з хорошою репутацією серед інвесторів, інфляція не «з'їсть» відсоток від вкладеного вами капіталу. Лайфхак для початківців-інвесторів: напередодні запуску нового продукту відомих брендів у перший день продажів ціна на акції цих компаній зазвичай виростає.

Не акціями єдиними. Чому важливою є диверсифікація капіталу

Не зациклюйтеся на одному місці для потенційного вкладення. Аналізуйте ринок і шукайте відразу кілька варіантів. Так у вас формується інвестиційний портфель і буде менше ризиків «прогоріти». Недостатньо просто вкласти гроші в перший-ліпший проєкт і відразу розбагатіти. Щоб почати торгувати на біржі та заробляти тисячі і мільйони, знадобляться знання.

Розвиваючи навички, поступово прийде досвід і те, що в народі називають «чуйкою» — у що варто вкластися саме зараз, а в що — в жодному разі. Адже в цій сфері можна як заробити велику суму, так і швидко все втратити. Дотримуйтесь правил інвестування, і ваш перший капітал — уже не за горами.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора