Інвестування в монети частково нагадує інвестування у фізичне золото, про яке розповідало раніше. Але цей процес має більше важливих нюансів, неврахування яких може легко перетворити інвестиції на втрати.
Які бувають монети
Інвестиційні монети бувають двох видів:
- власне інвестиційні;
- колекційні (пам'ятні, сувенірні).
Перші — це фактично злиток дорогоцінного металу у вигляді монети. Тиражі таких монет високі, колекційної цінності вони не мають, а їхня актуальна ціна визначається поточною вартістю дорогоцінного металу, проба якого в таких монетах зазвичай 999,9.
Колекційні монети карбують з нагоди важливих дат, приурочують до різних подій та ін. Їх часто випускають серіями, присвяченими різної тематики: природа, архітектура, відомі особистості, спорт. Карбують такі монети не лише з дорогоцінних, а й звичайних металів. Проба ж дорогоцінного металу в них нижча, ніж в інвестиційних монетах.
Очевидно, що витрати на виготовлення монети вищі, ніж у звичайного зливка. А тому й вартість монет перевищує вартість зливків аналогічної ваги.
Особливості монет
Номінал інвестиційної монети не має жодного відношення до її вартості. Остання визначається кількістю дорогоцінного металу і тиражем (для колекційних монет).
Існує два стани випуску монет з дорогоцінних металів:
- чудове (UNC, uncirculated – які не були у вживанні);
- покращена якість (proof), коли поверхня монети робиться дзеркальною.
Перший варіант — типовий для інвестиційних монет, другий – для колекційних.
Переважно на інвестиційних монетах зображуються символи країни, що їх випускає. Наприклад, у Китаї на монеті розміщена панда, США – це орел і бізон, Австрії – Віденська філармонія, Канаді – лист клена, Австралії – кенгуру.
На більшості українських інвестиційних монет викарбувано Архістратига Михаїла (як на золотих, так і срібних). Цього року було випущено монету, присвячену 30-річчю Незалежності.
Інвестуючи в українські монети, слід враховувати, що їх буде складно продати за кордоном. Ввезення ж іноземних монет пов'язане з низкою формальностей і не можна ввозити за раз понад 200 грам дорогоцінного металу у вигляді монет.
Де можна придбати інвестиційні монети
Найбезпечніше звернутися до банку, але цей варіант не найвигідніший. Можна придбати монети, в першу чергу колекційні, в нумізматичних клубах, на сайтах та аукціонах (але там є ризик нарватися на шахраїв).
При покупці монети у банку видають спеціальний сертифікат, що підтверджує її справжність.
Бажано зберегти документ, що підтверджує придбання монети саме у цьому банку.
Інвестиційні монети НБУ
В Україні інвестиційні монети виготовляються на Банкнотно-монетному дворі НБУ із золота чи срібла.
Наведемо приклади таких монет.
30 років незалежності України 1 гривня зразка 2021 року
- номінал – 1 гривня;
- метал – срібло (Ag 999,9);
- маса дорогоцінного металу у чистоті, г – 31,1 (1 унція);
- діаметр, мм – 38,6;
- товщина монети, мм – 3,0;
- роки карбування та тираж – 2021 (15 000 шт.).

Архістратиг Михаїл 20 гривень зразка 2011 року
- номінал – 20 гривень;
- метал – золото (Au 999,9);
- маса дорогоцінного металу в чистоті, г – 31,1;
- діаметр, мм – 32,0;
- товщина монети, мм – 2,4;
- роки карбування та тираж – 2011 (1 500 шт.), 2012 (5 900 шт.), 2013 (4 000 шт.), 2014 (6 400 шт.), 2015 (3 000 шт.), 2016 (10 ).), 2018 (1500 шт.).

Приклад сувенірної монети – «Дельфін»
- Ціна на 17 листопада в одному із банків – 1700 грн;
- номінал – 5 грн;
- дата введення в обіг – 27.02.2018;
- матеріал – срібло (Ag 900);
- тираж – 4000 шт.;
- маса дорогоцінного металу у чистоті – 15,55 г;
- діаметр – 33 мм.

Усі інвестиційні та колекційні монети продаються в інтернет-магазині НБУ. Їх також можна придбати у самому банку у Києві, а також у регіональних підрозділах у Дніпропетровській, Львівській, Одеській, Харківській та Хмельницькій областях.
Інвестиційні монети продають також 10 банків: «Південний», «Січ», «Юнекс», «МІБ», «ПІБ», «Банк ¾», Індустріалбанк, Укргазбанк, Ощадбанк, Мегабанк.
Ціни продажу інвестиційних монет розраховуються виходячи з офіційних курсів банківських металів, збільшених на розмір надбавки до вартості металу. Її розмір для золотих монет варіює від 5 до 8%, для срібних він становить близько 30%.
Ціни на інвестиційні та колекційні монети на нумізматичних сайтах можуть бути різні. Часто на окремі монети встановлюються акційні ціни.
Наприклад, 17 листопада монета 20 грн «Архістратиг Михаїл» на одному із сайтів продавалася за 67 000 грн, а купувалася за 50 000–60 000 грн. При цьому в НБУ вона продавалася за 53 422 грн, а купувалася за 49 484 грн.
Як зберігати монети
Будь-які інвестиційні монети слід зберігати тільки в упаковці в сухому місці.
Їх не можна чіпати голими руками, тому що на поверхні монети, особливо категорії proof, обов'язково залишаться сліди, які неможливо повністю прибрати.
Монети зі слідами на поверхні, а тим більше з механічними пошкодженнями, банк навряд чи придбає. Велика ймовірність, що їх доведеться продати за ціною брухту.
Яка прибутковість інвестицій у монети
Якщо знати про всі нюанси поводження з монетами, стає зрозумілим, чому їх часто називають одним із найневигідніших варіантів інвестування.
Інвестиції в золоті монети, як і фізичне золото, виправдані на строк кілька років і більше.
Ще більший строк вимагають інвестиції в колекційні монети. Але при успішному виборі таких монет прибутковість інвестицій може бути дуже високою. Це буде в тому випадку, якщо монета рідкісна (малотиражна) і має великий попит у колекціонерів. Тут працюють ті самі механізми ціноутворення, як і будь-який нумізматичної продукції.