Якби ви 1 січня 1990 року купили золото на $10 тис., то 9 листопада 2021 року продали б його за $45 тис. Так за цей час зросла середня біржова ціна на золото.
Динаміка середньої біржової ціни на золото, $ за унцію
Зазначимо, що золото не завжди дорожчає. Бувають періоди, і досить довгі, коли воно дешевшає. Наприклад, цього року після літнього посилення апетитів інвесторів до ризику ціна на золото до осені просіла. Однак у жовтні інтерес до цього активу почав повертатися.
Тому інвестори вважають, що інвестиції в золото однозначно прибуткові в довгостроковій перспективі та ризикові — у короткостроковій. Остання статистика підтверджує це.
Який дохід принесли вкладення в золото за підсумками жовтня (за даними Bloomberg):
- 1 місяць: –3,42%;
- 3 місяці: –7,16%;
- 1 рік: –13,44%;
- 3 роки +55,72%.
Як в Україні можна інвестувати в золото
Для інвестицій у золото в Україні є кілька варіантів. Найпоширеніші з них:
- купівля фізичного металу в злитках та монетах;
- відкриття знеособленого металевого рахунку (ЗМР) у банку.
Можна також відкрити брокерський рахунок у фінансових компаніях, купити ф'ючерсні контракти на золото, акції фондів на золото або акції золотодобувних компаній. Але ці варіанти підходять для інвесторів, які готові ризикувати великими сумами та приділяють процесу інвестування багато часу. Тому ми не будемо зараз їх розглядати.
Купівля золотих злитків і монет в Україні
Найпростіший спосіб купівлі золота для українця — це купівля злитків і монет. Що потрібно в цьому разі брати до уваги:
- Злитки та монети потрібно купувати в банках. Займаються цим далеко не всі банки, а якщо й продають золото, то не в усіх відділеннях.
- Продати злитки та монети можна також банкам; під час купівлі банк перевіряє товар, і якщо злиток (або його паковання) та монету пошкоджено, то ціна викупу зменшується.
- Банки продають золото з великим спредом (різницею між ціною купівлі та продажу).
Ціну на золото в Україні встановлює НБУ. Але це так звана облікова ціна, тобто без зобов'язання продавати за нею. На 9 листопада ця ціна становила 47 530 грн за 1 унцію (31,1 г), або 1528 грн за 1 г.
Наприклад, вартість злитків золота в Приватбанку на 9 листопада така:
Неважко помітити: що важче злиток, то дешевше обходиться в ньому одиниця золота.
Знеособлений металевий рахунок у банку
ЗМР передбачає купівлю дорогоцінних металів на спеціальний рахунок, без реального надання самого металу. Такий рахунок відкривається так само, як інші банківські рахунки. Але відкривають ЗМР далеко не всі банки.
Ціна купівлі на ЗМР та продажу з нього золота максимально наближена до біржової. Тому втрат, пов'язаних зі спредом, у цьому разі немає.
Є два види ЗМР: депозитний і поточний. За першим рахунком банк нараховує відсотки. Але вони зовсім невеликі, набагато менші за відсотки від валютних депозитів. У цьому разі вкладник не може будь-якої миті продати золото й отримати гроші.
За поточними рахунками відсотки не нараховуються. Але вкладник може продати золото будь-якої миті.
Важлива особливість — ЗМР не покриває Фонд гарантування вкладів.
Чим дорогоцінні метали приваблюють інвесторів
У період золотого стандарту, коли кожну грошову одиницю можна було обміняти на певну кількість золота, воно вважалося гарантом збереження вартості. З того часу за золотом і закріпився статус захисного активу.
Нині інвестори часто розглядають дорогоцінні метали як альтернативний інструмент диверсифікації свого портфеля та надійний засіб заощадження. Наприклад, золото показує непоганий результат під час кризи. Його ціна часто рухається в протилежному напрямку щодо інших активів, зокрема акцій та облігацій. Тож золото вважають надійним інструментом хеджування.
Хеджування — проведення угод на одному ринку для компенсації впливу цінових ризиків на іншому.
Також золото добре зростає в періоди дефляції та невизначеності на ринках.