Facebook Pixel

Вони повертаються. Аварійні відключення світла зумовили попит на коворкінги в Києві

Якщо влітку столичні коворкінги побили всі найпесимістичніші рекорди відвідуваності часів карантину, то тепер у цьому сегменті намітився підйом. «Допомогло» аварійне відключення світла. Тепер, щоб утримати клієнтів, власники гнучких бізнес-просторів терміново забезпечують безперебійне живлення та зв’язок.

Попит на коворкінги зріс, але це не рекорд

Quote«Маємо до сотні запитів на день — давно такого не було. Усім важливо, чи є генератор і який формат роботи мережі в наявних умовах», — написав 5 листопада у своєму фейсбуці співзасновник і СЕО мережі Creative States Ілля Кенігштейн.

Аварійні відключення живлення в Києві спричинили хвилю попиту на коворкінги. Після перших масованих ракетних ударів по об’єктах енергосистеми в жовтні інтерес до таких локацій почав зростати навіть у тих клієнтів, які раніше в коворкінгах ніколи не працювали.

Станом на початок жовтня середня заповнюваність таких локацій становила лише 30%, а натепер вона сягнула 60%. «Якщо тенденція триватиме, до кінця грудня повернемося до довоєнного рівня», — поділився спостереженнями Ігор Джебян, співзасновник andcards, застосунку для пошуку та букінгу місць у коворкінгах.

Якщо не враховувати піковий попит у моменти відключень електроенергії, завантаженість у середньому не є рекордною. За словами операторів, її можна порівняти із ситуацією зразка карантинного літа 2020 року. Тоді було зайнято в середньому 50 — 60% площ, і тільки у вересні 2020 року цей показник зріс до 73%.

Цього року ситуація інакша й вирівнюється не так швидко. Майже всі столичні коворкінги закрилися в перші дні після 24 лютого — законсервували приміщення (інколи з майном резидентів) й виставили охорону. Відновлювати роботу вони почали від середини квітня. Але 2022-го показники були значно гіршими, ніж під час карантину. Наприклад, Creative States відкрив у травні лише один із трьох своїх коворкінгів (зараз працюють усі). Але навіть три місяці потому мережа працювала без прибутку й намагалася мінімізувати втрати.

Генератор в коворкінгах must have

QuoteЗараз головною умовою відновлення роботи коворкінгів стало безперебійне живлення.

Раніше власники над цим не замислювалися й почали купувати генератори протягом останніх тижнів. Ще один варіант мінімізувати ризик знеструмлення — живитися від 2 — 3 ліній електромережі. Інколи є можливість під’єднатися до аварійного живлення бізнес-центру, де орендують площу. Як розповіла The Page Вікторія Журбас, фундаторка Асоціації коворкінгів України, багато хто з операторів також підключають інтернет від декількох провайдерів або купують системи Starlink.

Є й лайтовіші (з погляду витрат) варіанти. Наприклад, на одній із локацій столичного HUB 4.0 корпоративні резиденти за домовленістю з власниками розв'язали питання електропостачання самостійно. На іншій перше аварійне відключення було на три тижні пізніше, ніж у середньому по Києву – тільки 4 листопада. «Зараз це питання розв'язується. На роутери вже поставили безперебійники, що тримають інтернет протягом трьох годин після вимкнення світла», — говорить старший менеджер HUB 4.0 CAMPUS Вікторія Геря. Вона зазначила, що натепер у CAMPUS зайнято приблизно 70% місць, а після підключення генератора очікується стовідсоткова заповненість.

«Ми орендували генератор, придбали власний, встановили додаткові резервуари з водою, підготували команду до різних екстраподій», — розповідають The Page в мережі Peremoga. До того ж на період можливих порушень у роботі інфраструктури тут змінили пріоритет із проведення івентів на забезпечення більшої кількості індивідуальних робочих місць.

У мережі BeeWorking уже встановили генератор на одній із локацій і замовили для другої. Плюс встановили Starlink другого покоління.

Ціни на коворкінги в Україні

QuoteОренда робочого місця в lounge-зоні або open space в київському коворкінгу нині коштує в середньому 4 500-4 800 грн, або приблизно $120 на місяць. Для порівняння: середні ціни протягом 2021 року коливалися в діапазоні $180 — 220.

Знизити ціни коворкінгам дозволило здешевлення оренди. Так, за даними групи компаній «Увекон», середня ставка оренди квадратного метра в столичному офісі на початку року становила $18,45. У травні вона впала до $16,82 (-9%). Найменший показник зафіксовано в серпні — $11,89 (-35,5%), а з вересня вартість почала поступово зростати ($12,07).

Знижували ціни й коворкінги. Так, у Peremoga підтвердили, що навесні та влітку ціни на їхні послуги впали. У BeeWorking теж зменшували ціни, орієнтуючись на зниження орендної ставки. Але тепер, коли ситуація з попитом дещо стабілізується, мережа починає збільшувати ціни, але не до рівня початку повномасштабного вторгнення. «Намагаємося тримати доступний для клієнтів рівень», — говорять у BeeWorking.

Приблизно так само формують цінову політику й інші коворкінги. Принаймні доти, доки суттєво не зросте вартість оренди. А цього поки що ніхто не очікує. «Складно прогнозувати за таких умов, але я вважаю, що зростання цін на комерційну нерухомість стримуватиме ситуація з відключенням світла», — говорить Олександр Коробко, партнер із розвитку групи компаній «Увекон», яка відстежує динаміку на ринку нерухомості України.

Перевірено The Page: коворкінги, що працюють у Києві навіть за відключення світла*

WORK IT

https://workit.space

вул. Марка Безручка, 24

Від 400 грн/день

PEREMOGA SPACE

https://peremoga.space

вул. Ярославів Вал, 15

вул. Євгена Коновальця, 36д

Від 90 грн/год, від 420 грн/день, 8000 грн/міс.

CREATIVE STATE

http://creativestates.net

вул. Князів Острозьких, 8

Спортивна площа, 1а

Від $30/день

HUB 4.0

https://4hub.com.ua

пров. Ярославський, 1/3

вул. Нижньоключова, 14в

Від 400 грн/день та 4850 грн/міс.

PLATFORMA

https://coworkingplatforma.com

вул. Володимирська, 52/17

вул. Біломорська, 1а

Від $85/міс.

BEEWORKING

https://coworking.ua

вул. Михайла Ломоносова, 73з

вул. Борисоглібська, 15б

Від $120/міс.


*Перелік невичерпний

Подякувати 🎉