Facebook Pixel

Українські жінки та війна: що змінилося за рік у питаннях професійної реалізації, гендерної рівності та лідерства

Під час третього року повномасштабної війни в Україні жінки відіграють значну роль не лише на фронті, а й у повсякденному житті. Вони активно оцінюють свій психоемоційний стан і прагнуть формування рівноваги між роботою та особистим життям. Особлива увага приділяється їхньому вкладу до Збройних Сил України (ЗСУ) та підтримці інших жінок, а також правам уразливих груп населення. Дослідження, проведене Gradus Research спільно з Biasless, виявило ключові зміни у поведінці українських жінок за останній рік та відзначило нові тенденції у їх сприйнятті поточної ситуації.

Quote«Результати дослідження наголошують на кількох ключових аспектах життя українських жінок у період війни. По-перше, мала усвідомленість жінками свого статусу вразливої групи населення, чиї права вимагають захисту. По-друге, більшість жінок, які стикаються з професійними бар'єрами, не висловлюють своїх проблем, вважаючи це недоречним у поточній ситуації. По-третє, спостерігається збільшена увага жінок до себе самих, прагнення до нової рівноваги між високим навантаженням, обов'язками та бажанням розвиватися як професіонали та лідери», — зазначає Євгенія Близнюк, соціолог та засновник дослідницької компанії Gradus Research.

Попри високий рівень стресу, жінки все більше турбуються про власне здоров’я і приділяють час собі

45% українських жінок, порівняно з 37% у 2023 році, заявили про зростання занепокоєння своїм здоров'ям. Цей тренд до посилення self-care спостерігається, незважаючи на високий рівень стресу, відзначений 45% опитаних.


Жінки в Україні все більше часу приділяють собі (18% респонденток проти 13% минулого року), незважаючи на обов'язки, що збільшуються, з догляду за сім'єю та близькими (33% зараз проти 30% у 2023 році), основну роботу (24% проти 14% ) та додаткову зайнятість або підробіток (21% проти 14%). Це свідчить про те, що жінки стають досвідченішими в управлінні своїми ресурсами та приділяють більше уваги своєму добробуту.

Зростання інтересу в українських жінок до покращення балансу між роботою та особистим життям підтверджується тим, що дедалі більше респонденток здатні «відключатися від роботи» після робочого дня (51% проти 39% у 2023 році). А половина опитаних (50%) заявляють, що вже досягли задовільного балансу між своєю роботою та особистим життям.

Для професійної реалізації українським жінкам, перш за все, бракує миру (53%) й економічної стабільності (38%)

Ці фактори обумовлені низкою особистих причин, які впливають на контроль жінок над собою: брак впевненості у собі (29%), відсутність сміливості та рішучості (28%), брак знань (18%) та обмежена мережа контактів (15%).

Варто зазначити, що лише 4% респонденток відповіли, що їхній професійній реалізації перешкоджають гендерні упередження, тоді як 63% опитаних вважають, що рівень поваги і рівноправ’я жінок в Україні покращується.
Більше половини (60%) опитаних українських жінок, як і минулого року (59%), стикаються з ситуаціями неналежної поведінки на робочому місці. Це включає випадки, коли їхня думка та внесок у справу недооцінюються, а також коли ідеї чи досягнення приписуються іншим. Проте лише 25% опитаних жінок повідомляли про такі випадки своєму керівництву. Серед основних причин мовчання була невпевненість у серйозному ставленні до скарги (37%, що на 12% більше, ніж у 2023 році), відчуття, що поведінка чи образа не досить серйозні для скарги (31%), побоювання, що це може лише погіршити ситуацію (23%) та занепокоєння про можливі негативні наслідки для кар'єри (19%).

Близько половини опитаних українських жінок (46%) активно прагнуть до кар’єрного зростання, лідерських ролей в управлінні проєктами та організаціями і до збільшення рівня власного впливу та відповідальності.

А головною перешкодою, яка найбільше заважає професійній реалізації жінки у лідерських ролях, 42% опитаних назвали війну.
82% респонденток переконані, що жінки в ЗСУ роблять внесок, корисний для всіх жінок в Україні.

Так, 70% респонденток впевнені, що жінки в ЗСУ демонструють, що місце жінки там, де вона сама хоче — і це на 6% більше, ніж у 2023 році. А 41% (проти 33% у 2023 році) переконані, що служба жінок-військових робить внесок жінок у Перемогу видимим і значимим.

Подякувати 🎉