Facebook Pixel

В Україні вже 100 тис. кв. м гнучких офісів. 5 причин популярності коворкiнгів у 2022 році

У зв'язку зі зростанням попиту на гібридний формат роботи у 2022 році на ринку коворкінгів спостерігається активний розвиток — як у світі, так і в Україні. Загальна пропозиція коворкінгів у Києві становить 5% усіх офісних площ і активно зростає навіть у роки пандемії.

Як зазначили в коментарі The Page в компанії Colliers International, станом на кінець 2021 року показник коворкінгових площ досяг в Україні 99 тис. кв. м, що на 15% більше, ніж в аналогічний період 2020 року.

Найбільший гравець з-поміж коворкінгів за кількістю орендованих квадратних метрів – Regus — займає приблизно 20% усіх площ і продовжує свій розвиток: нещодавно відкрив коворкінг у БЦ LUWR. Також у єдиному бізнес-центрі класу А, що було введено в експлуатацію у 2021 році, БЦ Mag.nett (1 черга) відкрився коворкінг мережі Creative Quarter.

На початку 2022 року в інноваційному парку LvivTech.City відкриється коворкінг Spaces транснаціонального оператора офісних приміщень IWG (площа — 2 700 м²).Офісний простір стане першою локацією компанії в Україні, розташованою поза межами Києва.

Аналітики прогнозують подальший розвиток ринку коворкінгів в Україні: зростання загальної пропозиції, попиту з боку орендарів і частки коворкінгів щодо стандартних офісів.

«У 2022-му продовжимо масштабування Creative States в Україні. Заходимо з новою локацією до київського БЦ Capital Towers. Понад 5,5 тис. кв. м, 3 поверхи з офісною інфраструктурою, що містить кабінетні та hot-desk зони, мітинг-руми, лаунжі, великий івент-хол, кухні, дитячі кімнати.

Фішка локації — тераси, на одній із них виростимо фантастичний сад. Приміщення розраховані на команди від 4+ до великих командних офісів на 30 — 50 осіб.

Крім цієї локації, запустимо в Києві ще одну. У планах зайти до реноваційного проєкту на Подолі спільно з нашим партнером A Development.

Продовжуємо експансію Creative States у регіонах: наступного року плануємо запуститися в Харкові та Одесі, збільшити локацію Creative State of Dnipro та відкрити другу так само в Дніпрі.

Як завжди, заходимо на локації в бізнес-центрах А-класу, беремо не метрами, а сервісом. 2021 рік закрили запуском Creative State of Arsenal 2 і загальним портфелем із 15 тис. кв. м. Це 5 локацій в Україні та понад 2500 резидентів — локальних і міжнародних».

Ілля Кенігштейн

Ілля Кенігштейн

засновник і СЕО Creative States


Чому коворкінги в тренді

Прогнозується, що до 2030 року 30% усіх офісних просторів будуть гнучкими.  Фото: коворкінг Толока-Оболонь

Прогнозується, що до 2030 року 30% усіх офісних просторів будуть гнучкими. Фото: коворкінг Толока-Оболонь

Гібридна робота спонукає до зростання гнучких офісів у майбутньому. За даними компанії CBRE, частка гнучких офісів у загальній пропозиції офісних площ у Києві складає вже 5%.

Аналітики наголошують, що після карантинних періодів співробітники хочуть обирати, де їм працювати. Настрої щодо збільшення використання гнучких офісів корпоративними компаніями зростають. Малі компанії хочуть мати фізичний офіс, проте рідше звертаються до традиційної нерухомості.

По-перше, острахи операторів, лендлордів і девелоперів, пов'язані з тим, що офіси втратять свою популярність через пандемію, не справдилися. Дослідження показують, що люди хочуть повернутися до офісів, де прагнуть співпраці й потребують фізичного простору для зустрічей команд. Після закінчення обмежень стало зрозуміло, що робота з дому є дуже переоціненою, наголосила в коментарі The Page засновниця COworking COmmunity Вікторія Журбас.

По-друге, в Україні доволі сильним є підприємницький дух. Попри пандемію та обмеження тут постійно зароджуються нові стартапи й розвиваються наявні бізнеси. А такі компанії потребують гнучких офісних рішень, а не сталих квадратних метрів.

Quote«Варто зазначити, що місцеві перспективи високо оцінили і світові гравці. Наприклад, у 2021 році міжнародні компанії Вizzabo, Lyft, Itechart відкрили й почали нарощувати R&D-офіси в Україні. І ці команди наперед налаштовані на гнучкі рішення, оскільки навіть їхні центральні офіси розташовані в коворкінгах чи флекс-офісах», — пояснила експертка.

По-третє, гнучкі робочі простори стали місцем, де люди проводять більшу частину часу поза домом. Оператори відповідають на це високим рівнем комфорту для резидентів: кухні, бари, спільні зони, лаунж, ресепшн, зони для занять спортом і медитації, душові тощо. Важливими аспектами є створення спільнот, івент-менеджмент і заходи для внутрішнього клієнта.

Четверта причина популярності полягає в тому, що Україна цілком відповідає світовим трендам у галузі гнучких офісів і коворкінгів: зростає запит із боку резидентів на локальні коворкінги та локації біля дому, у кількахвилинній доступності. Тож операторам, попри перспективність центральних локацій, доведеться винаходити формати для локальних локацій і локацій у районах.

І, по-п’яте, в Україні є вже майже 130 локальних брендів коворкінгів і флекс-офісів.

Quote«Щороку зростає площа коворкінгів і частка новітніх робочих просторів у загальній структурі ринку нерухомості. Однак попит усе ще суттєво перевищує пропозицію. Варто очікувати як розширення вже наявних гравців — відкриття нових локацій міжнародними та локальними брендами, так і появу нових брендів. Ще важливий нюанс: у 2022 році нові локації з’являться не лише в Києві. Харків, Дніпро, Львів стають потужними конкурентами столиці та пропонують дуже круті локації», — розповіла Журбас.


Орендарі обирають коворкінги, бо зацікавлені в скороченні капітальних витрат на офіси. Інфографіка: CBRE

Орендарі обирають коворкінги, бо зацікавлені в скороченні капітальних витрат на офіси. Інфографіка: CBRE

IT-сегмент більше не ключовий орендар гнучких офісів

Натомість експерти запевняють, що IT-фахівці більше не є основними орендарями гнучких офісів. За даними Focus.office, айтівці займають не більш як 28% площ, що орендуються. Інші гнучкі метри закріплено за сферою юриспруденції (13%), маркетингом (12%), торговим сегментом (9%) та іншими.

IT-фахівці більше не є основними орендарями гнучких офісів, займаючи 28% площ. Інфографіка: CBRE

IT-фахівці більше не є основними орендарями гнучких офісів, займаючи 28% площ. Інфографіка: CBRE

Від початку пандемії та подальших карантинних обмежень кількість компаній-орендарів не зменшилася, як і кількість площі, що орендується. Водночас кількість співробітників, які працюють в офісі, скоротилася на 40%, розповіли в компанії Focus.office.

Однак, за прогнозами, незабаром цей показник почне відновлюватися. За словами засновника Focus.office Бориса Мартиненка, багато компаній, представників малого й середнього бізнесу не можуть прорахувати ефективність роботи команди дистанційно, і це може вплинути на повернення команд до офісів.

Глобальні тренди очікують різкого зростання коворкінгів

За даними компанії CBRE Ukraine, у 2022 році 1,9 млрд людей у світі працюватимуть у гібридному форматі, що призведе до активного розвитку flex-офісів. Прогнозується, що до 2030 року 30% усіх офісних просторів будуть гнучкими. Переважна більшість робочих місць передбачатимуть гібридну роботу за підтримки технологій, що стабільно зростають.

Quote«Гнучкі рішення є зручними як для великих команд, які не хочуть фокусуватися на операційній діяльності офісу, так і для компаній на етапі становлення, які наразі не розуміють, як розвиватиметься їхній бізнес. Ці рішення дають можливість оперативно адаптувати офісний простір під конкретні потреби, а також використовувати капітал для розвитку та залучення якісних кадрів», — розповіла Анастасія Качан, старший консультант із нерухомості у CBRE Ukraine.

За її словами, раніше компанії йшли за єдиним сценарієм: довгострокова оренда класичного офісного приміщення. А зараз можна працювати з дому або чергувати віддалений і офісний режими.

Подякувати 🎉