Колаж The Page
Зеленський порадив Путіну рятувати росію
Президент України Володимир Зеленський розповів про можливості діалогу з росією, деблокування людей на «Азовсталі», плани України щодо Криму та Донбасу та чому Володимиру Путіну варто думати про збереження держави, а не обличчя.
The Page зібрала найбільш важливі тези з його інтервʼю італійському телеканалу Rai 1.
Умови для переговорів з росією
За словами президента України, питання ускладнюється щодня через те, що ЗСУ щодня звільняють нові містечка та бачать результати звірств росіян.
Він також пояснив італійцям, що Україна 8 років війни шукала способи домовитися з російською федерацією, але наразі українці налаштовані негативно.
Тим не менш, Зеленський підкреслив, що сам особисто готовий говорити з кривавим диктатором Володимиром Путіним.
«Як президент я готовий говорити з Путіним, але тільки з ним, без посередників, і на умовах діалогу, а не ультиматумів».
Президент додав, що до будь-яких перемовин необхідно, щоб росіяни вийшли хоча б на ті лінії перетину, що були до 24 лютого.
Якого миру хоче Україна
Голова держави підкреслив, що українці хочуть звичайних речей: поваги до власного суверенітету, територіальної цілісності, до народу, до мови та Незалежності України.
Всі ці речі, за словами Зеленського, порушила росія, і тепер це треба відновити — тобто вивести війська рф з українських земель.
«Треба деокупувати наші домівки, наші села, я вже не говорю про те, що треба повернути все те, що награбовано — зі звичайних домівок награбовано, пограбовані люди», — пояснив він.
Водночас президент підкреслив, що головні цінності для України — то сімʼя і живі люди:
«Тож хай би що награбували, нехай підуть. Все одно вони будуть за все відповідати. Тож, будь ласка, вийдіть за кордони нашої держави».
Зеленський додав, що обовʼязково будуть репарації та суди, й вироки тим, хто творив звірства на українських землі, але вбитих людей вже не повернути, і за це «немає пробачення».
Хто жорсткіший до рф — Європа чи США
Фото: niss.gov.ua
Відповідаючи на питання про те, що частина лідерів ЄС хочуть діалогу з рф більше, ніж американці, президент пояснив, що діалог неможливий без жорсткої міцної позиції щодо дій росії. І в цьому він різниці у позиціях ЄС та США не бачить.
«Я думаю, що всі обʼєднані в тому, що треба відновити територіальну цілісність України. Принаймні так мені говорять європейські лідери, США, Канада, Британія», — каже він.
Водночас Зеленський підкреслив, що без міцної армії Україна і за столом перемовин з росією буде слабкою.
«Деякі лідери Європи вважають, що треба знаходити до Путіна ті чи інші шляхи, але ви мене зрозумійте: ми шукаємо їх багато років, і з цього сьогодні на цих шляхах — трупи, трупи наших людей, і такі шляхи криваві я знаходити не готовий до Путіна», — додав він.
Про переговори за келихом із Путіним
За його словами, сьогодні шлях коли Україна може вирішувати конфлікт з рф «з келихом за столом» з росією, вже пройдений:
«Розумієте, в цьому келиху немає вина, там кров наших людей».
Він додав, що після Бічу, Бородянки, Маріуполя, ще один такий випадок — і у людей вже не залишиться жодного терпіння:
«Люди не хочуть нічого пробачати».
Для того, щоб змінилося ставлення до росіян, потрібен час і великі вибачення, каже також Зеленський.
«Я не знаю розмір цих вибачень. Я не розумію, як повернути людям дітей, яких вони втратили. 300 дітей вбили — просто вбили, а багато ми не знайшли».
Водночас Зеленський вважає, що, як є хоч один відсоток шансу щось вирішити діалогом, то треба за нього чіплятися.
Про шанс дати Путіну «зберегти лице»
Фото: Getty Images
Президент України впевнений, що кривавому лідеру рф вже не вдастся «зберегти лице».
«Чесно кажучи, я не думаю про те, що буде в майбутньому з цією людиною. Нам треба думати, що буде в майбутньому з росією. Я як президент України перш за все думаю, що буде у нас. Зберегти лице? Йому треба на сьогодні, я вважаю, зберегти його державу».
За словами Зеленського, ця війна зробила історичну завісу між Україною та росією, і відновлювати стосунки будуть вже наступні покоління.
На думку президента, саме Путін зараз нищить здобутки російської культури, бо весь світ відвертається від росії і від росіян, коли чують російську мову:
«Ось що він робить — він ставить хрест, «захищаючи російську мову», як він каже, він ставить хрест на російській мові».
Зеленський додав, що багато з українців, що раніше спокійно розмовляли російською, зараз більше не хочуть того робити.
Про «приниження» росії та нацизм
Фото: Getty Images
Коментуючи наратив про те, що нацизм виріс саме з того, що після першої світової Німеччина була принижена, і який тут вихід для росії у схожих умовах, Зеленський підкреслив, що Європа та Україна не повинні шукати той вихід для Москви.
«І пан Макрон дарма це робить. В нього є прекрасний досвід, що поки росія сама не захоче, поки сама не зрозуміє, що їй це потрібно, вона не буде нічого шукати ніякого виходу», — пояснив він.
Далі Зеленський розповів, що президент Франції Емануель Макрон намагався знайти спільну мову з Путіним, але фактично через нього передавав ультиматуми рф щодо територіальних поступок та суверенітету України. Тобто діалогу все одно не вийшло.
«Нацизм — це слабкість»
Адольф Гітлер народився як фюрер кривавого рейху не через те, що Німеччина почувала себе приниженою або почувала себе слабкою, або хотіла відновити свою потужну економіку, вважає президент.
«Ні. Ні і ще раз ні. Немає будь-яких виправдань нацизму. Їх не існує. Нацизм — це слабкість. І внутрішня слабкість була, тому що легше всього вбити когось і забрати щось, аніж думати своєю головою, креативити, знаходити щось, винаходити, робити економіку потужною, заробляти гроші, не брати, а заробляти. Заробляти завжди важко», — вважає Зеленський.
Він нагадав, що все те зробити Гітлеру дозволили Європа і світ, а також оточення фюрера, що погоджувалося з його божевільними ідеями. Те саме всі намагалися робити з 2014 року з росією, підкреслив президент України:
«Хтось з лідерів хотів знайти підхід, хтось хотів на короткій відстані товаришувати, багато всього цього було. 24 лютого росія показала: «Все одно на всі ваші поступки, якщо я вирішив забрати території, я це зроблю». І вони це роблять. І не треба зараз Емануелю робити ті чи інші дипломатичні па».
Чи можна перемогти Путіна
Фото: Getty Images
За словами президента України, армія росії вчетверо більша за українську, а держава — у 28 разів, але Україна — на своїй землі:
«Ми в 10 разів сильніші як люди, тому що ми на своїй землі».
Від початку Київ та Москва у нерівних умовах, зазначив він, але тут питання не в силі росії:
«Якщо світ обʼєднаний навколо України, то справді можна перемогти, коли ми боремось за правду і боремось не на самоті. Треба нас постійно підтримувати і так, тоді перемога буде за нами».
Як врятувати людей з «Азовсталі»
За словами президента, порятунок військових, заблокованих на заводі «Азовсталь», на жаль, поки залежить від волі росії.
Все, що може Україна зробити з партнерами, вона робить, ООН та Червоний хрест змогли деблокувати та вивезти цивільних з заводу в Маріуполі, наразі йдуть перемовини щодо вивезення поранених.
Зеленський зазначив, що Україна готова обміняти поранених і вцілілих бійців, а також хоче забрати тіла загиблих людей, бо цього чекають їхні близькі.
«Є правила війни. І якщо ви заблокували, а ми дійти та розблокувати військовим шляхом не можемо, тут вступає питання діалогу. Є моменти складні, де ми, хочемо або ні, повинні спілкуватися з російською стороною», — додав він.
Про харчову кризу в світі
Фото: Pixabay
Наразі мова йде не тільки про окупацію Донбасу, зазначив президент, відповідаючи на питання про можливість діалогу щодо цього регіону.
Росіяни заблокували всі українські порти, підкреслив він, і тепер кажуть, що світова криза почнеться через санкції, але це — брехня:
«Вони заблокували всі наші порти. А це харчова криза. Повірте, ціни на продукти харчування в Азії, арабському світі, африканських державах, будуть вражаючі».
Він пояснив, що Європа, Туреччина, американці, канадці готові допомогти вивезти продукти харчування, але росіяни стріляють по кораблях — українці не можуть вийти з портів, а інші країни — зайти.
«11 млн тонн сьогодні зерна вони заблокували. Чи є у них совість? Це ж просто про що? Ячмінь, пшениця — це хліб. Просто хліба не буде в Африці. Ось і все», — попередив президент.
Атака з Придністровʼя
За словами Зеленського, Україна не виключає спроби атаки з боку Придністровʼя, де 100% людей контролює рф.
Особливої цивілізації на тих територіях немає, а більшість людей мають по три паспорти — незаконний придністровський, російський та молдовський, розповів президент.
Водночас для ЗСУ можливий напад з того боку — не дуже велика проблема, адже з 15 тис. військових там вміють воювати десь до 3 тис. людей.
Крім того, можливості підтягнути війська з рф є тільки з повітря, спільного кордону невизнаний регіон з московією не має.
«Це може бути виклик, але ми не бачимо там дуже великої загрози».
«Незалежність» Криму
Фото: Wikipedia
Відповідаючи на питання, чи може Україна колись визнати незалежність окупованого рф Криму, Зеленський підкреслив, що про це мови ніколи не йшло.
«Ми ніколи не визнаємо крим частиною російської федерації», — також додав він і зазначив, що Крим і так мав і до війни автономність зі своїм парламентом, але то була автономна республіка крим у складі України.
Президент нагадав, що на перемовинах з рф мова йшла про те, об підписати угоду про вирішення питання Криму дипломатичним шляхом протягом 10 років, але росіяни зрештою відмовилися.
Про автономію Донбасу
Росіяни спочатку захопили українські регіони й почали вимагати широкої автономії дл так званих «ДНР» та «ЛНР». Але напередодні вторгнення вони взагалі визнали ОРДЛО окремими республіками, без усякої автономії, нагадав Зеленський італійцям.
«Вони пропонували не широку автономію, вони визнали території Донецького та Луганського регіону окремими республіками. І пішла війна: вони ж пішли, щоб «очистити Донбас від нацистів», просто з ніг на голову все перевернуто», — пояснив Зеленський.
Росіяни не вели розмов щодо тієї чи іншої автономії, додав він: вони вторглися, об потім уже ставити свої умови.
«В чому тут питання головне: перед тим як говорити про щось про той чи інший формат цих територій, не можна було вбивати десятки тисяч людей. Ми ніколи не визнаємо їх автономії», — підкреслив він.
Крім того, президент нагадав, що росіяни блокували вже фактично пʼять регіонів — окрім Донецької та Луганської областей, вони також намагалися захопити Харків, захопили Херсон та частину Запорізького регіону.
«Навіть Одеса, російськомовне місто Одеса, 9 і 8 травня, в дні перемоги над нацизмом, — вони в ці дні бомбардували крилатими ракетами Одесу. І люди в Одесі їх ненавидять».
Про миротворчі зусилля Папи Римського
Фото: Getty Images
Щодо намагань понтифіка примирити росію та Україну, президент підкреслив, що поважає Франциска, але українське суспільство дуже негативно сприйняло акцію, коли українка та росіянка разом несли хрест та два прапори — російський та український.
«Відбувся ментальний розкол — сьогодні це прапор, з яким вони вбили нас, і в нас ця асоціація».
Він додав, що тепер триколор символізує для українців тільки одне — загарбницьке захоплення, вже на рівні психології.
Водночас Зеленський не став коментувати слова Франциска про те, що «НАТО забагато гавкало на кордонах росії». Він зазначив, що це питання краще може прокоментувати сам Альянс.