Закляті друзі: чого хоче досягти Китай під час війни росії проти України?

Чого хоче Китай

На перший погляд, Китай дотримується нейтралітету у війні проти України. Однак китайська державна пропаганда просуває російські наративи всередині країни та за кордоном. Його медіа залучали журналістів до висвітлення дій війська окупанта в Україні. Чимало інших фактів свідчать про те, що Китай приховано підтримує рф. The Page розповідає про те, чому так відбувається, та які інтереси має КНР у цій війні.

Яку гру веде Китай

З 24 лютого ЄС, США та інші країни світу стабільно впроваджують антиросійські санкції. Проте Китай не демонструє бажання закрити свою економіку для росії. Ця країна не тільки закупає російську нафту, імпортує газ і метал, але й продає свої товари росіянам. Відтак фінансує військову машину рф.

Водночас експерти вважають, що КНР веде свою гру, де ключовий інтерес полягає, з одного боку, в економічному та фінансовому ослабленні рф, а з іншого — у скороченні військового потенціалу НАТО, насамперед США. Одночасно Китаю вигідно не завершувати війну на користь Москви, а лише підтримувати її для подальшого виснаження росії. Оскільки від «санкційного котка» проти рф виграє передусім саме КНР. Користуючись нагодою, «заклятий друг» хоче викачати за безцінь із росії всі потрібні матеріальні ресурси та перспективні технології.

«Чим слабше рф, тим більший і вигідніший ринок збуту китайської продукції. росія стала поступливішою в політичних аспектах, питаннях оренди землі, цінах на нафтопродукти, — розповів політолог Дмитро Воронков. — Іншими словами, світова ізоляція рф сприяє тому, що Китай може диктувати свої умови для реалізації тих чи інших преференцій. Що далі триватиме війна, тим вигідніше Китаю. Крім того, не виключено, що Пекін має намір у військовий спосіб повернути Тайвань з-під протекції США. І відповідно вичікує слушний момент, паралельно аналізуючи бойові можливості НАТО й роблячи ставку на поступове виснаження військового арсеналу Штатів».

Китай зацікавлений у війні проти Заходу, адже хоче підвищити свій статус. По-перше, КНР претендує на роль наддержави на рівні зі США, по-друге, Китаю потрібні нові території й нові ресурси, але водночас ця східна диктатура не хоче ризикувати своєю економікою.

Голова ГО «Асоціація Політичних Наук» Дмитро Сінченко вважає, що Китай зацікавлений у війні проти Заходу, але чужими руками. «Китайці вже давно уклали свій варіант «пакту Молотова — Ріббентропа» й тепер спостерігають і вичікують. Якщо росії вдасться перемогти Україну й успішно почати війну з НАТО, Китай теж вступить у війну та почне виконувати свою частину пакту — для початку окупує Тайвань. Якщо росіяни зазнають поразки від України, китайці з радістю візьмуть участь у дерибані російської території та окупують її східну частину. Тобто в будь-якому разі китайці будуть у виграшній позиції», — підкреслив експерт.

Чому Китай фактично не підтримує Україну

Україна могла б розраховувати на більшу прихильність КНР. Адже китайська індустрія та військово-промисловий комплекс багато років розвивалися в партнерстві з нашою державою. Наприклад, уже декілька десятиліть українські металурги постачають до Китаю металопрокат і залізну руду, а у 2020 році КНР стала №1 з-поміж покупців українського збіжжя.

За часів президентства Леоніда Кучми та Віктора Ющенка Китай активно цікавився Україною. Почали з'являтися китайські заклади харчування, невеликі приватні підприємства. У деяких українських містах навіть робилися спроби створити «китайські квартали». Китайська мова почала запроваджуватися в українській школі.

Експерт громадського руху «Усі разом!» Євген Савісько вважає, що після приходу до влади Віктора Януковича Китай майже втратив інтерес до України. «За винятком підприємства «Мотор Січ», — підкреслює він. — Скандальне придбання одного з найважливіших об'єктів української оборонної промисловості, а потім резонансні дії наших урядовців і спецслужб із недопущення цього призвели до колапсу в стосунках із Китаєм. Фактично нині Україні мстять за блокування захоплення «Мотор Січі».

Як саме Китай допомагає рф

Нині для протистояння зі США Китай шукає собі союзників і вибудовує з ними довгострокові відносини. Одним із них КНР вважає росію.

Згадаймо зустріч путіна із Сі Цзіньпіном на відкритті зимових Олімпійських ігор у Пекіні саме напередодні російського вторгнення в Україну. Сі був поінформований заздалегідь про російську агресію й підтримав свого російського союзника.

«Успіх Росії та нерішучість Заходу в підтримці України відкрили б перед Китаєм дорогу для захоплення Тайваню, — говорить незалежний експерт Олександр Хмелевський. — Проте через військові невдачі росії Китай став дистанціюватися від неї, закликаючи сторони до мирних переговорів. Але під час усіх голосувань в ООН щодо російської агресії Китай або голосував разом із росією, або утримувався. Китай не приєднався до санкцій проти росії».

Саме Китай купує російську нафту, газ та інші ресурси, від яких відмовляються західні країни. У такий спосіб КНР надає економічну допомогу росії. Також через КНР рф експортує та імпортує підсанкційні товари. Наприклад, мікрочипи, комп`ютерну техніку тощо.

Ще до початку війни рф перевела частину своїх валютних резервів у китайські юані, які зараз зберігаються в китайських банках. Завдяки цьому Москва врятувала кошти від блокування.

Наразі немає підтверджень шодо постачання Китаєм військової продукції росії. Проте військове співробітництво між цими країнами також розвивається. 1 вересня росія, КНР і низка інших країн провели спільні масштабні військові навчання «Схід-2022», у яких взяли участь понад 50 тис. військових, 5 тис. одиниць військової техніки, 140 літаків і 60 кораблів.

30 листопада відбулися спільні навчання російської та китайської стратегічної авіації. Усе це свідчить про посилення російсько-китайського співробітництва.

«Не можна виключити формування в майбутньому російсько-китайського військового блоку як альтернативи НАТО, — вважає Хмелевський. — Усе це дуже погано для України. Завдяки китайській підтримці росія отримує ресурси для продовження війни. Китай докладе всіх зусиль, щоб не допустити її військової поразки. Є велика загроза, що після закінчення війни рф за допомогою КНР швидко відновить свій військовий потенціал і розпочне нову».

Зі свого боку політолог Дмитро Воронков упевнений, що на Україну політика Пекіна суттєво не впливає, принаймні сьогодні. «Якщо оборонний союз Китаю та рф так й існуватиме лише на словах, це нас цілком влаштує, — говорить він. — Але якщо Китай таки розв'яже конфлікт зі США за Тайвань, для нас це буде не добре. Оскільки США перемкнеться на свої нагальніші проблеми, а військова та фінансова допомога скоротиться. А для рф це буде своєрідне тимчасове вікно для ескалації».

Чи можлива відмова Китаю від підтримки росії

Китай припинить підтримувати росіян лише в тому разі, якщо рф програє війну й почне розвалюватися. Тоді китайці зможуть ввести свою армію на територію сусіда, наприклад, щоб «убезпечити себе від російських терористів».

«Передумов для зміни позиції Китаю я поки що не бачу. Найімовірніше Пекін дотримуватиметься тієї самої стратегії, виступаючи спостерігачем і «підгодовуючи» Москву запевненнями в союзі, щоб дати Кремлю хибне відчуття захисту, — говорить Воронков. — Це потрібно Пекіну, щоб рф і надалі була активною у військовому розумінні. Китай у майбутньому дотримуватиметься стратегії виснаження. А от після того, як Кремль паде, Пекін зробить із рф великий сировинний придаток і на дипломатичному рівні вже цілком може підтримати Україну».

Подальший розвиток подій багато в чому залежатиме від взаємин між Вашингтоном і Пекіном. Чим більше вони будуть загострені, тим більше Китай висловлюватиметься на підтримку Москви. Якщо КНР і Захід почнуть знаходити точки взаєморозуміння, підтримка росії Пекіном почне зменшуватися.

Читати на The Page