Facebook Pixel

Чого не можна писати в призначенні платежу, щоб не привертати увагу банку та податкової

Українці вже стикаються з претензіями від податкової, що нараховує додаткові виплати через деякі формулювання у графі «призначення платежу» під час банківської операції. Адвокат Богдан Янків розповів, чого слід уникати, аби зберегти свої гроші від додаткової уваги фіскалів.

Повернення боргу

Якщо у призначенні платежу вказано "повернення боргу« або «повернення боргу згідно розписки», то такі гроші не оподатковуються.

Але велика кількість платіжок "повернення боргу« може свідчити про масову видачу грошей в борг, а це можна робити, тільки маючи ліцензію на кредитування населення. Тобто зловживати таким формулюванням в жодному разі не можна.

Криптовалюта

Криптовалюта в Україні досі не легалізована, але у банківських виписках можна зустріти позначки «Криптовалюта» чи "USDT". Шанс блокування такого рахунку дуже високий.

Якщо ця виписка з банку потрапить ще й до податкової, вона відразу нарахує податок на дохід та військовий збір.

В Україні не легалізована криптовалюта, тому у призначенні платежу про таке краще не згадувати. Джерело: depositphotos

В Україні не легалізована криптовалюта, тому у призначенні платежу про таке краще не згадувати. Джерело: depositphotos

Аванс, передоплата та завдаток

У призначенні платежу може бути написано «аванс», «передоплата» та «завдаток». На перший погляд, ці категорії можуть здаватися рівноважними. Але з юридичної точки зору, тут є нюанси.

Аванс та передоплата повертаються клієнту в будь-якому випадку, якщо той відмовився від покупки. Завдаток не підлягає поверненню, якщо клієнт відмовився від покупки.

Комунальні послуги

Часто ФОПи здають в оренду приміщення, це може бути як житлова, так і комерційна нерухомість. Але такий дохід не можна рахувати доходом ФОПа, а лише платежем фізичної особи.

Краще уникати формулювання «Компенсація комунальних послуг» у призначенні платежу. Згідно нових роз’яснень Державної податкової служби, такі платежі не можна оподатковувати за спрощеною системою. Вони мають оподатковуватися за ставкою 18% ПДФО та 5% військовий збір.

Щоб не отримати додаткові податки краще уникати деяких формулювань у графі «призначення платежу». Джерело: depositphotos

Щоб не отримати додаткові податки краще уникати деяких формулювань у графі «призначення платежу». Джерело: depositphotos

Відсутність призначення платежу

Порожня графа призначення платежу не є проблемою, якщо людина сплачує податки. Але якщо особа має пільговий платіж, який не підлягає оподаткуванню, порожні призначення можуть завадити використанню пільги.

Якщо гроші надійшли на особисту картку, такий платіж залишається вільним для інтерпретації як банком, так й податковою, і це може викликати ризики. Ці пробіли можуть стати приводом нарахувати податки.

Донати та допомога

Такі платежі як «донат», «безповоротна допомога», «пожертва» не оподатковуються, якщо гроші отримані волонтерами, фондами, військовослужбовцями чи особами, що постраждали від бойових дій.

Але кошти оподатковуються, якщо це донат на стрімі, за певну активність чи за діяльність в інтернеті (такі донати часто отримують різні блогери та ведучі каналів у соцмережах). Ці платежі оподатковуються як ФОП, або нараховується податок для фізичної особи.

Іноді, щоб не потрапити у халепу, платіж краще повернути як помилку. Джерело: depositphotos

Іноді, щоб не потрапити у халепу, платіж краще повернути як помилку. Джерело: depositphotos

Товар, консультація, послуга

Якщо у призначенні платежу вказано «товар», «консультація» або «послуга», а на власника рахунку не зареєстрований ФОП, це червоний прапорець для фінмоніторингу банку чи податкової.

Якщо вони побачать такі платежі, як-от «за консультацію», «за ремонт», «за товар», «за послугу», все це вказує на те, що людина займається комерційною діяльністю, отримуєте дохід, а отже має платити податок.

У ФОПа теж такі платежі можуть бути проблемними. Якщо ви ФОП-спрощенець, в діяльності якого вказано «продаж товару», а ви прийняли платіж з призначенням «послуги», вам можуть анулювати єдиний податок. І навпаки: якщо у вас КВЕД на послуги, а хтось зазначив у платежі «за товар», теж можуть анулювати єдиний податок.

Такі платежі краще не приймати, а якщо вже прийняли, то повертати як помилку.

Подарунки

Подарунок, зазначений у платежі, теж має пастку. Згідно закону, подарунки від сторонніх людей не оподатковуються виключно у вигляді речей не дорожче 2 тис. грн. Грошові перекази підлягають оподаткуванню. Подарунки від родичів не оподатковуються, якщо це родич 1-2 рівня споріднення.

Подякувати 🎉