Законопроєкт, що спільно просувається сенаторами Ліндсі Гремом, республіканцем, і Річардом Блюменталем, демократом, зібрав 81 підпис у 100-місцевому Сенаті США. Документ загрожує завдати незліченної шкоди економіці Росії у спробі змусити Путіна розпочати «сумлінні переговори про міцний мир в Україні», але він також може завдати шкоди країнам ЄС, пише Euronews. Крім широкого спектра первинних санкцій та мит проти Кремля, включаючи загальні заборони на фінансові операції з російськими суб'єктами, законопроєкт також передбачає вторинні мита для країн, які продовжують вести бізнес із Москвою.
Зокрема, основна увага приділяється експорту енергоносіїв із Росії – незамінному джерелу доходів для Кремля.
Грем і Блюменталь пропонують запровадити тариф не менше 500% для будь-якої країни, яка «свідомо продає, постачає, передає чи купує нафту, уран, природний газ, нафтопродукти чи нафтохімічну продукцію, виготовлену в Російській Федерації».
За словами сенаторів, закон здебільшого спрямований на те, щоб «притягнути Китай до відповідальності за підтримку військової машини Путіна шляхом купівлі дешевої російської нафти».
Але, враховуючи екстериторіальне охоплення законопроєкту, наступ на Москву та Пекін може «заподіяти сильний біль різним країнам по всьому світу, зокрема й у Європі, в період вкрай високої торгової напруженості», йдеться у статті Euronews.
Попри значні зусилля щодо позбавлення ЄС залежності від російської енергії, кілька держав-членів залишаються на гачку. Минулого року ЄС витратив близько 23 млрд євро на російське викопне паливо, що перевищує військову підтримку, надану Україні.
Очолив список газ, який через відсутність одностайності в ЄС незмінно уникав санкцій.
Сьогодні п'ять країн: Франція, Іспанія, Бельгія, Нідерланди та Португалія є точками входу для російського скрапленого природного газу (СПГ), закупівлі якого торік зросли на 9%. Італія, Греція, Угорщина, Словаччина та Болгарія отримують потоки російського газу трубопроводами, що перетинають континент.
Угорщина та Словаччина отримують російську нафту трубопроводом «Дружба», на який на прохання Будапешта на невизначений термін не поширюється загальноєвропейська заборона.
Ще п'ять країн: Болгарія, Чехія, Угорщина, Словаччина та Фінляндія — експлуатують ядерні реактори російського виробництва, яким потрібне паливо російського виробництва.
Європейська комісія представила дорожню карту щодо відмови від усієї російської енергії до кінця 2027 року, але план дій поки що знаходиться на ранніх стадіях. Угорщина та Словаччина рішуче виступили проти дорожньої карти, попередивши, що вона поставить під загрозу конкурентоспроможність.
Якщо законопроєкт Грема-Блюменталя буде прийнятий і почне застосовуватися (що на даному етапі далеко не гарантовано), то до 12 держав-членів ЄС можуть зазнати тарифу в розмірі 500% при постачанні на американський ринок.
Первинні та вторинні санкції мають залишатися чинними доти, доки «уряд Російської Федерації не укладе мирну угоду з Україною», йдеться у законопроєкті.
Але Брюссель має проблиск надії: законопроєкт надає президенту США можливість надати 180-денне звільнення від 500-відсоткового мита тій чи іншій країні, товару чи послузі — за умови, що це виправдано «інтересами національної безпеки».
Це дасть змогу главам окремих держав відвідати Білий дім та лобіювати відстрочку — ритуал, який подобається Трампу, особливо у присутності камер, пише Euronews.