Об’єднання резидентів Diia.City United створили ще пів року тому, але офіційно презентували лише зараз. Засновники Спілки – керівники компаній Ajax Systems Олександр Конотопський, Genesis Володимир Многолєтній, MacPaw Олександр Косован, Monobank Олег Гороховський, Netpeak Group Артем Бородатюк, Roosh Сергій Токарєв та інші. Вони також очолили стратегічну раду Спілки.
відвідав презентацію, щоб почути, що турбує підприємців та навіщо їм нове бізнес-об’єднання.
Навіщо ІТ Diia.City United
Увечері 6 лютого до MacPaw Space в центрі Києва сходяться люди. Коворкінг створила продуктова ІТ-компанія MacPaw, офіс якої розташований у тому ж бізнес-центрі. Причина для запрошення пов’язана не з компанією: резиденти «Дія.City» презентують свою асоціацію, яка буде представляти їх перед владою.

Які компанії стали членами Diia.City United: Monobank, Gathers, Nova Poshta Digital, Ajax Systems, Genesis, MacPaw, Netpeak Group, Roosh, Mate Academy. Фото: пресслужба
Diia.City United цікавить не лише ІТ-бізнес. На презентацію прийшли журналісти, засновниця і головний виконавчий директор Horizon Capital Олена Кошарна, ексміністр культури Олександр Ткаченко, народні депутати від різних фракцій, співвласник компанії TIS Андрій Ставніцер, CEO Superhumans Centre Ольга Руднєва, заступники міністра економіки.
Аудиторія гуде від розмов, коли гостей із традиційним запізненням на 10 хвилин запрошують на початок презентації об’єднання.
CEO MacPaw Олександр Косован виголошує коротке вступне слово.
«Тільки разом ми можемо вплинути на державу, на бізнес-клімат і створити такі умови, коли в Україну буде цікаво заходити міжнародним гравцям і також розвивати український бізнес. Я щиро в це вірю», – каже Косован.

Засновник та CEO MacPaw Олександр Косован виголошує вступне слово на презентації Diia.City United. Фото: пресслужба
Віцепрем'єр, міністр цифрової трансформації і захисник режиму «Дія.Сіті» Михайло Федоров попри запрошення не прийшов. Але записав відеозвернення, йдучи по коридору якоїсь адмінбудівлі: «Терміново викликали самі знаєте куди», – пояснює він і каже, що радіє створенню спілки та сподівається на плідну спільну роботу.
Косован передає слово CEO Diia.City United Наталії Микольській. Вона починає 20-хвилинну презентацію ініціативи, згадує про своє знайомство з Олександром Конотопським, про те, як він не вірив у вихід українських компаній на ринок Африки, тоді як Genesis давно працювала на цьому ринку.

Наталія Микольська, CEO Diia.City United. Фото: пресслужба
«Ми готові співпрацювати з усіма міністерствами й урядовими інституціями, допоки вони працюють в інтересах технологічного бізнесу і «Дія.City». Якщо вони цього не будуть робити, ми будемо гучні, ми будемо агресивні. Вже були приклади, коли деякі міністерства без жодних доказів говорили, що Дія.City — це неефективний режим», – каже Микольська, згадуючи про важливість об’єднання зусиль.
Чим буде займатися Diia.City United
Вона пояснює, що у своїй роботі ініціатива Diia.City United хоче застосовувати продуктовий підхід та бути відповідальною. Спілка планує базувати свою політику на даних, тому Микольська розповідає про дослідження Advanter Group: серед 170 резидентів «Дія.City», 52% повністю задоволені, 46,2% скоріше задоволені. Резидентів також приваблюють умови роботи, гарантовані на 25 років.
«Про що це говорить? Бізнесу потрібні не лише пільги, не лише умови. Бізнесу потрібна стабільність і правила гри, закріплені на певний період часу», – пояснює Микольська та уточнює: найперший пріоритет спілки – захистити режим «Дія.City».

CEO Diia.City United Наталія Микольська на презентації спілки. Фото: пресслужба
Учасники Diia.City United вважають, що цей режим має «баги» – неоднозначне застосування податковою ряду норм. Спілка хоче розширену версію режиму, включно з розширенням англійського права та обмеженням кримінальних дій стосовно резидентів.
Микольська також згадує допомогу для виходу на експортні ринки, диджиталізацію влади, зміни в освіті. Закінчує вона цитатою українського підприємця та мецената ХХ століття Василя Симиренка, який запатентував 20 винаходів у цукроварінні.
«Є афоризми Стіва Джобса, Генрі Форда і Майкла Делла. Але у нас були свої генрі форди. Цю пам’ять у нас хотіли вкрасти. В Україні були Ханенки, Терещенки, Симиренки», – завершує виступ CEO Diia.City United.

Наталія Микольська презентує Diia.City United. Фото: пресслужба
Чому в Diia.City United мало жінок
Мікрофон бере Олег Гороховський, який щойно приїхав після засідання бізнес-ради при президентові. Він каже, що бізнес – це про «созіданіє» і «корисне», хвалить «Дія.City», запрошує усіх до спілки. Йому аплодують, він сідає на місце, а незабаром іде.
Микольська починає дискусію із засновниками Стратегічної ради Diia.City United.
«Де жінки?» – вигукує з першого ряду керівник Forbes Ukraine Володимир Федорін. Зал сміється.

Зліва направо: Засновник MacPaw Олександр Косован, засновник Netpeak Group Артем Бородатюк, співзасновник Genesis Володимир Многолєтній, засновник Ajax Systems Олександр Конотопський, CEO Diia.City United Наталія Микольська. Фото: пресслужба
Микольська дає всім засновникам по дві хвилини, аби вони запітчили Diia.City United новим членам.
Олександр Косован хоче об'єднуватися, щоб відстоювати свої інтереси перед владою. Артем Бородатюк вважає, що українська влада зараз готова чути бізнес, тому що він допомагає під час війни. Володимир Многолєтній пояснює, що податкові режими для ІТ в інших країнах схожі з українським «Дія.Сіті», тому це дасть шанс українському ІТ-бізнесу досягти успіху на глобальному ринку.
«У вас не буде кримінальних справ, якщо ви вступите в цю асоціацію. Ми зробимо все, щоб у вас їх не було, – обіцяє Олександр Конотопський, – А, ви все це пишете? Я бачу телефон. Тоді буду казати по-іншому». Зала сміється.
Після виступів колег Микольська знову згадує про питання Федоріна щодо жінок. «Ти одна за всіх!» – вигукують їй із зали.

Зліва направо: Засновник MacPaw Олександр Косован, засновник Netpeak Group Артем Бородатюк, співзасновник Genesis Володимир Многолєтній, засновник Ajax Systems Олександр Конотопський на презентації Diia.City United. Фото: пресслужба
Косован каже, що жінок-фаундерів насправді не так багато. Бородатюк виправдовується: жодних правил, що жінка не може бути в стратегічній раді Diia.City United, немає.
«Ми хочемо, аби наступного року у нас було більше жінок, ніж я одна. І щоб не на декілька більше, а на X разів. Наші члени стратегічної ради тихенько промовчали, що в багатьох бізнесах жінки є кофаундерами, CEO. У Володі [Многолєтнього] бізнесів мінімум 5-6, де жінки є кофаундерами і CEO, в Артема Бородатюка в 5-6 бізнесах жінки CEO» – згадує Микольська.
Пресинг правоохоронців — болюча тема
Питання з залу стосуються деталей роботи спілки, роботи з іншими бізнес-асоціаціями.
«Чи з’явилися у нас важелі впливу від обшуків правоохоронних органів?» – лунає з залу. Про роботу з правоохоронцями питають й інші учасники зустрічі.
У дискусію втручається народний депутат «Слуги народу» Олександр Горенюк, який пропонує створити міжфракційне об’єднання для Diia.City United. Багато хто говорить про зміни законів. В цій темі знову згадують пресинг правоохоронців.
«Вже сформувалася активна меншість людей в органах адміністрації, яка може все змінити. Зараз нам важливо комунікувати, нас готові чути без жодних рад. Багато людей хочуть вбити совдєпію, яка в нас була», – запевняє Артем Бородатюк, розпочинаючи фінальну фазу офіційної частини.
Косован говорить про важливість довіри. Микольська збирає останні питання спікерам: Кошарна хвалить створення спілки, інші питання стосуються проблемної купівлі землі, роботи з G7.

Зліва направо: Засновник MacPaw Олександр Косован, засновник Netpeak Group Артем Бородатюк, співзасновник Genesis Володимир Многолєтній, засновник Ajax Systems Олександр Конотопський, CEO Diia.City United Наталія Микольська. Фото: пресслужба
Микольська дає спікерам час відповісти та завершує дискусію. Всі розходяться на нетворкінг.
– Їм нема чого робити – звинувачувати Міністерство фінансів. Ніхто ніякий режим «Дія.Сity» скасовувати не буде, – говорить у кулуарах народний депутат Ярослав Железняк.