Facebook Pixel

Жіноча справа: жінок-ФОП більше, ніж чоловіків — чим вони займаються

За рік повномасштабного вторгнення в Україні жінки почали заробляти ще трохи менше чоловіків, крім того, їх поменшало серед керівників нових компаній. Проте частки власниць жінок серед ФОП і ТОВ, відкритих у 2022 році, зросли.

Розрив у зарплатах чоловіків і жінок в Україні трохи зріс

Рік повномасштабної війни в Україні вплинув на гендерний розрив в оплаті праці. Згідно з дослідженням Global Gender Gap Report, він збільшився на 0,7% і становить 29%, це означає, що у середньому на кожні зароблені чоловіком 100 грн жінка отримує 71 грн.

«Причини цього явища так чи інакше пов’язані з гендерними упередженнями. З дитинства дівчатам розповідають, що скромність прикрашає, що головне — щаслива родина і діти, що математично-інженерно-наукові галузі не для жінок, що жінка не повинна заробляти більше чоловіка, бо його це травмує», — прокоментувала в інтерв’ю The Page Ірина Рубіс, голова ГО «Післязавтра» (Biasless).

Кількість жінок і чоловіків серед ФОП в Україні з 2010 по 2022 рік. Інфографіка Олександра Шатова

Кількість жінок і чоловіків серед ФОП в Україні з 2010 по 2022 рік. Інфографіка Олександра Шатова

Жінки переважають серед ФОП в Україні останні шість років

Протягом важкого 2022 року в Україні було зареєстровано понад 220 тис. нових ФОП та понад 20,6 тис. нових ТОВ, що загалом на 35% менше, ніж у рекордному 2021-му. Частка жінок серед нових бізнесів серед ФОП становила 52%, що приблизно відповідає статистиці останніх років.

«Якщо простежити частку жінок серед ФОП від 2010 року, то вона завжди перевищувала 50%, окрім періоду 2013-2016 років, протягом якого знизилась до 46,8%. Це якраз відомі часи стагнації і «закручування гайок» підприємництву. Це могло пояснюватись чутливістю до макрошоків і вищою складністю регуляторно-економічних умов для відкриття малого бізнесу в тих секторах, де традиційно переважають жінки-підприємці: туризм, роздрібна торгівля, салони краси, перукарні, освіта, медицина, ресторанний бізнес тощо», — прокоментував The Page Роман Корнилюк, фінансовий аналітик YouControl.

Кількість чоловіків та жінок серед бенефіціарів ТОВ в Україні з 2010 по 2022 рік. Інфографіка Олександра Шатова

Кількість чоловіків та жінок серед бенефіціарів ТОВ в Україні з 2010 по 2022 рік. Інфографіка Олександра Шатова

Частка жінок серед керівників компаній зменшилася

Частка відкритих жінками нових ТОВ збільшилася на 3,2% порівняно до показників 2021 року. Проте серед керівників нових компаній жінок стало менше: 24,4% проти 28,8% у попередньому році. У керівництві усіх діючих компаній відсоток жінок трохи більший — 27%.

Аналітики YouControl пов’язують це зі схильністю чоловіків-бенефіціарів протягом року переписувати свої активи на дружин та доньок. «Мотиви могли бути діаметрально протилежними: від приховування умовним «батальйоном Монако» свого фактичного корпоративного контролю за номінальними власницями до справжнього передання активів жінкам зі своєї сім’ї бізнесменами-волонтерами і захисниками», — пояснив Корнилюк.

В яких галузях бізнесу в Україні найбільше жінок у 2023 році

За даними YouControl, галузі, які частіше обирають жінки для свого бізнесу (частка компаній серед усіх діючих компаній, де власниці жінки):

  • туризм (51,7%),
  • освіта (49,3%),
  • операції з нерухомістю (42,7%),
  • громадське харчування (42,4%),
  • фармацевтика (42,2%).

Найменше жінок серед бізнесів, що пов’язані з водопостачанням та утилізацією, будівництвом, інформаційними технологіями, нафтогазовим сектором та машинобудуванням.

Але у 2022 року пропорція трохи змінилася (частка компаній серед відкритих у 2022-му, де власниці жінки):

  • освіта (53,5%)
  • охорона здоров’я (49,3%)
  • медіа та кіно (42,9%).

Найбільше знизилася частка нових туристичних компаній: на 14% менше, ніж серед всіх діючих бізнесів.

Аналітики Prom.ua повідомили The Page, що серед підприємців на маркетплейсі жінок трохи побільшало (37% проти 34% минулого року). У топі категорій товарів, які найчастіше продають жінки-підприємці, перше місце посідають товари для саду та городу. На другому — одяг та взуття, на третьому — прикраси.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉