Росія видихається в конфлікті в Україні, премʼєрміністр Італії Маріо Драґі все ж пішов у відставку, а консерватори Італії обіцяють підтримку Києву. Також Україна підписала угоду про розблокування експорту зерна, а за посаду Бориса Джонсона у Великій Британії борються двоє претендентів.
Тим часом у США комітет з розслідування нападу на Капітолій звинуватив Дональда Трампа у спробі узурпувати владу після останніх виборів президента.
пропонує дайджест іноземних ЗМІ, що завершує робочий тиждень 18-22 липня.
В України є шанс завдати удару по росії
Росія «видихається» в Україні, що дає українській армії шанс завдати удар у відповідь у війні, заявив голова MI6 Річард Мур, про що повідомляє Financial Times.
Повномасштабний напад кремля на Україну та подальші бойові дії він описав як «стратегічну невдачу» для Володимира Путіна.
Найближчими тижнями, на думку Мура, рф зіткнеться з труднощами у перекиданні військ та іншими логістичними проблемами.
Хоча війна, очевидно, не завершилася, за останні тижні й місяці росіяни мали лише невеликий успіх, просуваючись на кілька кілометрів, зазначив він. За словами Мура, дуже важливо, що Україна продемонструвала здатність завдавати ударів у відповідь.
«Це важливе нагадування для решти Європи про те, що українці можуть виграти цю кампанію, оскільки нас очікує доволі важка зима», — відкреслив голова МІ6.
Водночас, коментуючи чутки про нібито нездоров’я Путіна, Мур зазначив, що немає підтверджень, що кремлівський диктатор страждає на серйозну хворобу. Зі свого боку, голова ЦРУ Білл Бернс сказав, що Путін «аж надто здоровий».
За словами голови МІ6, важливо, щоб Захід зберігав жорстку позицію щодо війни в Україні, оскільки лідер Китаю Сі Цзіньпін «спостерігає, мов яструб», за розвитком подій, чекаючи нагоди напасти на Тайвань.
Драґі пішов у відставку: що це означає для України
У четвер 21 липня прем’єрміністр Італії Маріо Драґі вдруге подав у відставку після того, як напередодні три коаліційні партії проігнорували голосування за висловлення вотуму довіри уряду, пише Reuters.
У парламенті Драґі, який очолював уряд національної єдності майже 18 місяців і досі має широку підтримку громадян, зустріли аплодисментами.
Президент України Володимир Зеленський у своєму Twitter подякував Драґі за непорушну підтримку.
«Щиро вдячний Маріо Драґі за непохитну підтримку України у боротьбі з російською агресією та захист спільних європейських цінностей – демократії та свободи», — написав Зеленський.
Президент підкреслив, що продовжить працювати над розширенням співпраці України та Італії.
«Переконаний, що активна підтримка Італією народу України продовжуватиметься!», — зазначив він.
Наступні вибори в Італії відбудуться 25 вересня, також пише Reuters. За даними опитувань, найбільше голосів на них набере блок консервативних партій, очолюваних ультраправою партією «Брати Італії», за яку збираються проголосувати понад 22% італійців.
Її очільниця Джорджія Мелоні запевнила, що у випадку її перемоги Італія продовжить підтримувати Україну у війні з росією та надавати їй зброю.
«Ми завжди підтримували Україну, не лише тому, що вважаємо це справедливим, а й тому, що Італія не може ризикувати стати слабкою ланкою в Західному альянсі», — пояснила вона.
Натомість дві інші консервативні партії — «Ліга» і «Форца Італія» — не поспішають підтримати цю позицію, адже лідер «Форца Італія» Сильвіо Берлусконі — давній друг Путіна, а очільник «Ліги» Маттео Сальвіні у 2019 році назвав Путіна «найкращим державником сучасного світу».
Саме ці партії разом із лівим «Рухом п’яти зірок» і стали причиною розпаду коаліції.
Розблокування портів: що обіцяли Україні та росії
Україна підписала угоду з Туреччиною та ООН про розблокування експорту зерна та іншої сільськогосподарської продукції з трьох українських портів, повідомляє The Guardian.
Від Туреччини на підписанні угоди був присутній президент Реджеп Тайїп Ердоган, від ООН — генсек Антоніу Гутерреш. Зі свого боку, Україна підписала угоду з ООН та Туреччиною, а ООН та Туреччина — з росією (від рф був присутній міністр оборони Сергій Шойгу).
Київ відмовився підписувати угоду напряму з Москвою. Як пояснив у Twitter радник президента Володимира Зеленського Михайло Подоляк, Україна не підписує з кремлем жодних документів.
«Україна не підписує жодних документів з росією. Ми підписуємо договір з Туреччиною та ООН і беремо на себе зобов'язання перед ними. росія підписує дзеркальний договір з Туреччиною та ООН», — зазначив він.
Подоляк запевнив, що жодного супроводу транспорту російськими кораблями та присутності представників росії в українських портах не буде, а у разі провокацій на окупантів чекає негайна військова відповідь.
«Усі перевірки транспортних кораблів здійснюватимуться спільними групами в турецьких водах у разі виникнення такої потреби», — додав радник.
The Guardian пише, що підписання угоди привітали голова зовнішньополітичної служби ЄС Жозеп Боррель, прем’єрміністр Великої Британії Борис Джонсон і гендиректор Міжнародного комітету Червоного хреста Роберт Мардіні.
Представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд запевнила, що США стежитимуть за дотриманням росією підписаних нею зобов’язань. Із подібними заявами виступили також голова МЗС Велиї Британії Ліз Трасс і премʼєрміністр Канади Джастін Трюдо.
The New York Times далі цитує генсека ООН Антоніу Гутерреша, який розповів, що Україна погодилася частково розмінувати проходи до портів і пропускати вантажні судна у міжнародні води в супроводі капітанів українських ВМС чи Морської охорони.
Після цього судна йтимуть до Стамбулу, де буде організований центр контролю, а потім продовжуватимуть свій маршрут до пунктів призначення. Центр контролю під проводом турецьких чиновників перевірятиме порожні судна, щоб гарантувати росії, що вони не везуть зброю до України.
Росія також вимагала від ЄС зняти обмеження на експорт російського зерна та добрив: водночас Євросоюз пояснив, що санкції на експорт зерна та добрив не поширюються, а москва продовжує грати у пропаганду.
Хто замінить Бориса Джонсона
У змаганні за посаду прем’єрміністра Великої Британії залишилося двоє претендентів: колишній міністр фінансів Ріші Сунак і міністерка закордонних справ Ліз Трасс, пише The New York Times.
Нагадаємо, премʼєрміністр Борис Джонсон вже виголосив свою останню промову до парламенту, цитуючи Термінатора, і тепер від початку серпня до 5 вересня члени Консервативної партії обиратимуть лідера, який очолить уряд.
Досі фаворитом змагання залишався Сунак, проте на фінальному етапі опитування впевнену перемогу прогнозують Трасс.
Треба зазначити, що голова МЗС виступала проти Brexit у 2016 році, проте після призначення Бориса Джонсона почала підтримувати вихід із ЄС.
Трасс обіцяє значне скорочення податків, яке Сунак вважає економічно необґрунтованим.
Відрізняє опонентів і ставлення до Джонсона: саме зі звільнення Сунака розпочалася серія відставок, яка призвела до зміни премʼєра, тоді як Трасс до останнього зберігала лояльність до нього.
Трамп хотів узурпувати владу — комітет США
Тим часом у США комітет палати представників з розслідування заколоту 6 січня 2021 року у Вашингтоні 21 липня дійшов висновку, що Дональд Трамп кілька годин навмисно відмовлявся зупинити своїх прихильників, які штурмували Капітолій, повідомляє The Guardian.
За свідченням кількох радників колишнього президента та його доньки Іванки, які просили його звернутися до заколотників, він пасивно спостерігав з Білого дому за новинами про штурм, який призвів до загибелі кількох людей.
Лише через 187 хвилин Трамп опублікував відео, у якому закликав заколотників повернутися додому.
На думку комітету, він зробив це лише тому, що переконався у провалі спроби запобігти затвердженню Конгресом результатів виборів. Проте навіть наступного дня він відмовився визнати свою поразку.
Співголови засідання, представники Демократичної та Республіканської партії Елейн Лурія та Адам Кінзінджер, стверджують, що поведінка Трампа — не просто злочинна бездіяльність, а останній етап його плану узурпації влади в країні.