Facebook Pixel

Домовленості щодо експорту українського зерна: що про них відомо зараз

Представники України, Туреччини, Росії та ООН погодили ключові аспекти плану відновлення експорту українського зерна Чорним морем, заявили високопосадовці Туреччини та ООН. Про це йдеться в статті, опублікованій газетою The Wall Street Journal (WSJ).

Міністр оборони Туреччини повідомив, що офіційні особи чотирьох сторін домовилися про створення координаційного центру в Стамбулі, де їхні представники контролюватимуть постачання зерна.

Це розуміння є першим конкретним проривом за кілька тижнів дипломатії під проводом ООН, зазначає WSJ.

«У світі, затьмареному глобальною кризою, сьогодні нарешті з'явився промінь надії, – заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. – Зроблено важливий і змістовний крок, крок на шляху до всеосяжної угоди».

Учасники переговорів заявили, що вони завершилися угодою щодо широких параметрів того, як зерно може бути експортовано через чорноморські порти України, але попередили, що будь-яка угода має бути підписана Путіним.

Це може статися, коли лідер РФ зустрінеться з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом наступного тижня в Тегерані.

Згідно із широкою угодою, досягнутою в середу, 13 липня, зерно може вирушати з трьох українських портів конвоями в супроводі українських кораблів із припиненням вогню для захисту суден у певних географічних зонах і з деяким розмінуванням окремих ділянок акваторій навколо портів.

Турецькі військово-морські сили перевірятимуть судна, які прибувають до українських портів, щоб розвіяти побоювання Росії щодо того, що вони можуть бути використані для перевезення зброї. ООН створить центр управління та контролю в Стамбулі для відстеження рівнів загрози судноплавству.

Технічні деталі ще потрібно опрацювати, зокрема те, як буде знешкоджено міни, встановлені біля українських портів. Україна спочатку повідомила ООН, що через її мінні поля можна прокласти безпечний прохід.

Джерело, знайоме з перебігом переговорів, зазначило, що угоду може бути підписано найближчими днями після того, як буде залагоджено деякі технічні деталі, але попередило: «Було б неправильно говорити, що угода є неминучою».

Йорук Ісік, морський експерт зі Стамбула, який відстежує переговорний процес, сказав, що знадобиться щонайменше кілька тижнів на розмінування, перш ніж коридор зможе відкритися, і будуть потрібні тральники для цілодобової роботи в коридорі. За його словами, одним із засобів розв'язання проблем безпеки України може стати розміщення турецького чи румунського військового корабля поблизу порту Одеси.

«Сильні позиції наших військових у Чорному морі дозволять повернути суднам безпечне плавання», — заявив глава Офісу президента України Андрій Єрмак.

Російська делегація на переговорах «внесла на розгляд пакет пропозицій щодо якнайшвидшого практичного розв'язання цього питання», заявив офіційний представник Міноборони Росії. Подробиць щодо суті пропозицій він не повідомив.

Зустріч, що відбулася 13 липня, є результатом кількох тижнів дипломатії турецьких, оонівських і західних офіційних осіб. Президент Туреччини обговорював зернове питання з президентами України та Росії під час телефонних розмов у понеділок, 11 липня, повідомила канцелярія Ердогана.

Подякувати 🎉