Річниця вторгнення росії. Що Зеленський, Арестович та українські експерти прогнозували перед 24 лютого та після. Фото: Getty Images
Перед повномасштабним вторгненням росії 24 лютого 2022 року Україну охоплювали різні настрої: одні експерти запевняли, що великої війни не буде, інші — радили готуватися. Український інфопростір розривався від полярності думок.
Звісно, не тільки український — іноземні експерти також прогнозували різні сценарії, а російські пропагандисти та політики мріяли, як захоплять Київ за три дні. В цьому тексті The Page пропонує огляд цитат українських експертів, офіційних осіб і лідерів думок, що дозволяють зрозуміти, хто з них зміг передбачити перебіг війни в Україні.
Прогнози щодо вторгнення росії в Україну на листопад 2021 року
Близьким до правди виявився прогноз голови ГУР Міноборони України Кирила Буданова: у інтерв'ю Military Times 21 листопада 2021 року він заявив, що росія готується до вторгнення в Україну на кінець січня або на початок лютого 2022 року.
Прогноз Кирила Буданова щодо війни в Україні. Фото: Wikipedia
«Така атака, ймовірно, включатиме авіаудари, артилерійські та бронетехнічні атаки з наступними повітряними десантними штурмами на сході, десантними штурмами в Одесі та Маріупулі та менш масштабне вторгнення через Білорусь», — розповідав голова розвідки.
Напад, який готує росія, сказав тоді Буданов, стане набагато більш нищівним, ніж усе, що бачили українці від початку анексії Криму та вторгнення росії на Донбас у 2014 році.
22 листопада 2021 року ексміністр закордонних справ Павло Клімкін припустив у інтервʼю Legalhub, що росія почне не з масивного військового вторгнення, а зі спроби внутрішньої дестабілізації України. Тим не менш, він вважав, що загроза наступу існує, і вона актуальна для всієї території України.
Прогноз Павла Клімкіна щодо війни в Україні. Фото: Wikipedia
«Загроза є по всьому периметру. І зараз вона буде ще й по периметру Білорусі», — сказав колишній голова МЗС і не помилився.
Водночас він вважав, що частина озброєнь рф після навчань «Захід-2021» буде виведена, а частина — залишиться. На думку Клімкіна, Володимир Путін хотів оточити Україну та розпорошити українські сили.
Також дипломат був упевнений, що найбільш вразливий напрямок — це південний, тут він теж не помилявся.
Втім, він думав, що спочатку росія чинитиме провокації, дестабілізації на Півдні й тільки потім можливе масоване залучення військових підрозділів.
«Останнє буде складно продати як всередині росії, так і на Заході», — сподівався Клімкін.
Прогнози щодо вторгнення росії в Україну на грудень 2021 року
У грудні 2021 року українські експерти, офіційні особи та лідери думок далі обговорювали перспективи повномасштабної війни в Україні.
Зокрема, 22 грудня секретар РНБО Олексій Данілов попередив, що нарощування сил противника, а саме зосередження 122 тис. військових у 200 км від кордону з Україною, відбувається попри перемовини між президентом США Джо Байденом та президентом рф Володимиром Путіним, писав Укрінформ.
Прогноз Олексія Данілова щодо війни в Україні. Фото: Wikipedia
Перспектива повномасштабної війни нависатиме над Україною доти, поки вона не проведе серйозний рівень переозброєння, підкреслював директор Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак у коментарі Радіо Свобода.
Тут він, без сумніву, мав рацію, додаючи, що починати треба з крилатих ракет Нептун на Півдні, який і в Міноборони вважали найвразливішим напрямком, аби мати певний паритет з ракетними силами Чорноморського флоту.
Ексзаступник командувача Сил Спецоперацій ЗСУ Сергій Кривонос, якого 21 грудня також цитувало Радіо Свобода, радив готуватися до війни на декількох напрямках, для чого потрібні були б мобільні та невеликі підрозділи, здатні діяти самостійно.
Прогноз Сергія Кривоноса щодо війни в Україні. Фото: Wikipedia
Спроможність цих з’єднань діяти самостійно, активно, агресивно наносячи удари та відходячи за принципом «кусай та відійди» стало б найкращою тактикою у разі, якщо росіяни переважатимуть українців у кількості та якості техніки, зазначав він і не помилився. Саме така тактика бою дозволила знищити дуже багато окупантів при наступі росії на Київ.
Головний редактор порталу BlackSeaNews і керівник моніторингової групи «Інституту чорноморських стратегічних досліджень» Андрій Клименко вважав, що росія могла розпочати наступ з Азовського моря, попереджаючи про плани захопити Генічеськ, Маріуполь та Бердянськ, що згодом і відбулося.
Прогнози щодо вторгнення росії в Україну на січень 2022 року
Уже через місяць, 20 січня 2022 року президент Володимир Зеленський в інтерв’ю The Washington Post попередив, що росія спробує захопити Харків.
Що Володимир Зеленський говорив про напад на Україну. Фото: ОП
«Якщо росія вирішить посилити ескалацію, то, звісно, вони зроблять це на тих територіях, де історично є люди, які раніше мали родинні зв’язки з рф. Харків, який перебуває під контролем уряду України, може бути окупований».
Він також визнав, що це стало б початком повномасштабного вторгнення росії в Україну.
Варто згадати, що таке його побоювання було висловлене на наступний день після того, як президент звернувся до українців зі знаменитим «заспокійливим спічем про шашлики».
Тоді він попросив громадян не панікувати, запевнив, що в Україні буде мир та вона спокійно зустріне 2023 рік.
Володимир Зеленський запевнив (пізніше він та голова РНБО Олексій Данілов визнали, що то була не помилка, а свідоме бажання не розводити паніку у населення), що росія навмисне сіє паніку, аби віднадити від України бізнес-інвесторів.
Він закликав «не бігти по грічку та сірники» та «не накручувати самих себе», і також пообіцяв, що у травні 2022 року все буде як завжди: «сонце, вихідні, шашлики».
Як Зеленський заспокоював українців миром та шашликами перед вторгненням росії [відео]
Іншу думку висловлював ще 12 січня 2022 військовий експерт і головний редактор видання Defense express Сергій Згурець, якого цитувало Радіо Свобода.
Прогноз Сергія Згурця щодо війни в Україні. Фото: Wikipedia
Експерт підкреслював, що під прикриттям навчань росія може розпочати бойові дії в будь-який момент:
«Так було свого часу з Грузією, коли спочатку були навчання, а потім розпочалися бойові дії. Війська підтягнулися, стоять, а потім несподівано з формату навчань вони переходять в ті чи інші формати бойових дій».
Прогнози щодо вторгнення росії в Україну на лютий 2022 року
Хоча у січні 2022 представники влади заспокоювали населення шашликами, що їм не змогли пробачити досі, у лютому 2022 року напруження у суспільстві почало наростати, а українські експерти — масово попереджати про ризик повномасштабного вторгнення.
11 лютого 2022 року директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський в інтервʼю Главкому попереджав, що росія брехатиме демократичному світу, що має захистити «братів-українців», адже Київ не може захистити власних громадян. Згодом приблизно так і відбулося, адже Володимир Путін заявив, що росія йде рятувати українців від «нацизму».
Прогноз Миколи Сунгуровського щодо війни в Україні. Фото: Апостроф
«План Кремля не збудеться, бо українці так просто не здадуться. Путін отримає по-повній», — водночас підкреслював експерт.
Колишній міністр закордонних справ Володимир Огризко зазначав в інтервʼю Укрінформу 18 лютого, що росія не має реальних можливостей йти на повномасштабну війну, бо її наслідки будуть катастрофічними.
Прогноз Володимира Огризка щодо війни в Україні. Фото: Wikipedia
Тим не менш, він попереджав, що Володимир Путін наважиться на атаку, піднімаючи градус ескалації до максимуму та намагаючить вибрати щось середнє між великою війною та гучними провокаціями.
Врешті ми побачили те, що кривавий диктатор Кремля назвав «спеціальною воєнною операцією», збрехавши, що до неї не залучатимуть строковиків. Вторгнення, нагадаємо, відбулося також без офіційної мобілізації в росії, яку Путін оголосив сильно пізніше, після катастрофічних провалів на всіх напрямках фронту.
«Путіну треба зараз або нас доконати та закрити українське питання раз і назавжди, або визнати, що він програв», — пояснював Огризко.
У ток-шоу Дебати з Сергієм Руденком на телеканалі Еспресо директор Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко припустив, що у Володимира Путіна є два можливі сценарії війни:
- розпочати масовані бойові дії на Донбасі, оскільки вони не розраховують на санкції, адже світ і так знає, що рф на Донбасі є;
- зробити тактичний відступ, визнати «ЛНР» та «ДНР» і направити на Донбас «миротворців».
Прогноз Олександра Мусієнка щодо війни в Україні. Фото: facebook.com/musiienkoua
Експерт Олександр Мусієнко про сценарії Путіна щодо війни в Україні [відео]
Частково він мав рацію у тому, що президент рф шантажуватиме Україну введенням військ, аби вона відмовилася від планів вступити в НАТО та погодилася та нейтралітет.
«В перспективі Путін може піти й на анексію цих територій», — попереджав Мусієнко.
Прогнози щодо вторгнення росії в Україну на березень 2022 року
Найпопулярніше питання у березні 2022 року було, очевидно, — «коли закінчиться війна в Україні? ». У цей період деякі лідери думок та офіційні особи знову ж таки заспокоювали українців швидкою перемогою. Інші експерти тоді ж розвіювали ілюзії щодо швидкого вигнання росіян з України.
Генерал-лейтенант та колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ (2006-2010) Ігор Романенко, якого цитувало BBC Україна, 10 березня 2022 року заявляв, що війна може тривати ще від декількох тижнів до декількох місяців.
Колишній військовий льотчик, а нині керівник програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник тоді ж зазначив, що будь-яка інша країна на тлі великих втрат і провалів у військовому плануванні вже почала б переговори про виведення військ, але не росія.
Він бачив два сценарії завершення війни в Україні:
- росія раптово відступить, як було з ситуацією на Майдані 2014 року, коли наприкінці лютого зникли всі беркутівці та блокпости (цей сценарій експерт, втім, вважав малоймовірним);
- росія продовжуватиме війну, підтягуючи сухопутні резерви та завдаючи авіаційних ударів по українських містах (що й відбулося).
Мельник зазначав, що це стане війною без видимого прогресу, однак за рахунок добре налагодженої мобілізації Україна матиме більше шансів перемогти у виснажливому протистоянні з рф.
Вже 17 березня 2022 року у інтервʼю Радіо Свобода радник голови Офісу президента Олексій Арестович заявив про ще «два-три тижні» активних бойових дій — ця фраза згодом стала мемом.
Прогноз Олексія Арестовича щодо війни в Україні. Фото: Акцент
«Кінець тут один, вони стратегічно програли, програють і оперативно. Тому я думаю, що середина квітня, кінець квітня – кияни, які поїхали, зможуть повертатися додому», — заявив тоді політик.
Втім, він вважав, що далі буде можливі два сценарії: мирна угода з рф або позиційна війна.
Прогнози щодо вторгнення росії в Україну на квітень 2022 року
У квітні експерти обговорювали ризики того, що режим Олександра Лукашенка наважиться напасти на Україну за вказівкою Володимира Путіна.
Зокрема, 1 квітня 2022 року український історик і військовослужбовець Сергій Годлевський в інтервʼю 12 каналу заявляв, що диктатор Білорусі чудово розуміє, що, кинувши війська в Україну, залишиться без захисту власного режиму.
«Батька Лукашенко дуже добре розуміє, що, якщо він і кине свої війська, які зараз стоять у Мінську, він залишиться голий та босий. Його оцю диктатуру, його хунту, не буде кому захищати»
Схожі думки висловив 18 квітня 2022 року полковник запасу ЗСУ, військовий експерт Олег Жданов у інтерв'ю з Володимиром Полуєвим. Він вважав, що шанс нападу з боку Олександра Лукашенка дорівнює 40%.
Олег Жданов про напад Білорусі на Україну [відео]
24 квітня Олексій Арестович у інтервʼю Медузі знову заявив, що до кінця активного наступу росії залишилося 2-3 тижні.
«Через два-три тижні закінчиться цей наступ. А разом з ним, дуже вірогідно, закінчиться й активна фаза війни».
29 квітня військовий експерт, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак озвучив Главреду три сценарії завершення війни в Україні, два з яких частково збулися:
- Володимир Путін залишить на території України частину російських військ та спробує примусти Україну до переговорів, щоб залишити собі не тільки Крим та ОРДЛО, а й, наприклад, сухопутний коридор до АРК;
- російським військам дадуть команду окопатися на тих позиціях, де вони перебувають, і війна перейде в затяжну форму — тоді ЗСУ доведеться вибивати їх з Півдня та Сходу, але час гратиме на руку Україні;
- у росії відбудеться ліквідація Володимира Путіна, але це завершило б війну за умови, якщо його наступник вестиме іншу політику по відношенню до України.
Цей сценарій експерт називав найменш імовірним на квітень-травень, проте зазначав, що прибрати Путіна можуть пізніше, коли рф уже тріщатиме по швах через західні санкції.