Facebook Pixel

Історична промова Жозепа Борреля: чорні лебеді, радикальні рухи та неочікуваний опір України

Під час щорічної конференції послів ЄС, яка проходить на цьому тижні, високий представник ЄС Жозеп Боррель виголосив промову, яку одночасно називають історичною та запізнілою приблизно на 8 років.

The Page пропонує ключові тези з промови Борреля, який говорив про світ радикальних змін, виклики для Європи та закликав її припинити діяти за шаблонами, в тому числі для допомоги Україні у війні з рф.

Війна в Україні: ніхто не очікував такого опору

Високий представник ЄС визнав, що Європа не вірила в повномасштабну війну в Україні та не передбачала, що Київ протистоятиме росії так ефективно.

Quote«Тут, у Брюсселі, американці казали нам: «Вони будуть нападати, вони будуть нападати», і ми дуже неохоче в це вірили», — згадує Боррель.

За словами політика, держсекретар США Ентоні Блінкен телефонував йому перед 24 лютого та сказав, що вторгнення росії в Україну відбудеться на вихідних. Прогноз був досить точним: Київ почали бомбити через два дні.

Історична промова Джозепа Борреля до ЄС 10 жовтня [відео]

Quote«Ми не вірили, що це станеться, і не передбачали, що Україна готова чинити такий запеклий і успішний опір», — зазначив Боррель.

Він додав, що не передбачив ЄС також здатності Володимира Путіна вдатися до масової мобілізації та ядерних загроз, і порадив кожному перечитати останню промову російського диктатора про анексію українських територій, аби зрозуміти глибину загрози для Заходу.

Чорні лебеді замість білих

Боррель наголосив, що зараз ми живемо у світі радикальної невизначеності з винятковою швидкістю та масштабом змін, коли події, у які ніхто не вірив, відбуваються одна за одною.

Quote«При такому темпі чорні лебеді (важкопрогнозовані та рідкісні події, котрі мають значні наслідки — прим. ред.) будуть більшістю. Це не будуть білі лебеді – усі вони будуть чорними – тому що одна за одною відбувалися речі, які мали дуже низьку ймовірність», — підкреслив він.

Залежність ЄС від росії та Китаю

ЄС треба позбавитися залежності від рф та Китаю, вважає Боррель. Фото: Getty Images

ЄС треба позбавитися залежності від рф та Китаю, вважає Боррель. Фото: Getty Images

За словами Борреля, Європа наразі страждає від наслідків власного прогресу, у якому вона відокремила джерела свого процвітання від джерел власної безпеки.

Мова йде про те, що процвітання ЄС базується на дешевій енергії з росії та дешевих товарах з Китаю.

Quote«Російський газ – дешевий і нібито доступний, безпечний і стабільний. Було доведено, що це не так», — підкреслив представник ЄС.

Промова Джозепа Борреля до ЄС у коротких цитатах [відео]

Сьогодні Європа має знайти нові шляхи отримання енергії для ЄС, наскільки це можливо, адже не можна замінювати одну залежність іншою, наголосив він, і найкраще — придумати спосіб добувати енергію вдома.

Такі зміни разом з пошуком нових постачальників та джерел енергії потребуватиме серйозної реструктуризації економіки.

США як гарант для Європи: чому це не триватиме вічно

З іншого боку, заявив Боррель, будучи залежним від Китаю та рф, ЄС делегував безпеку США, що теж не є виходом.

За його словами, хоча співпраця з адміністрацією Джо Байдена чудова, хто знає, що буде через два роки чи навіть у листопаді (коли у США пройдуть вибори до Палати представників, і перемогу можуть здобути республіканці — прим. ред.)?

Quote«Що було б, якби замість Байдена в Білому домі був Трамп або хтось на зразок нього? Якою була б відповідь Сполучених Штатів на війну в Україні? Якою була б наша відповідь в іншій ситуації?», — запитав політик.

Він підкреслив, що ЄС потрібно взяти на себе більшу частину відповідальності за забезпечення власної безпеки.

Quote«Ви — Сполучені Штати — дбаєте про нашу безпеку. Ви – Китай і Росія – заклали основу нашого процвітання. Це світ, якого вже немає», — резюмував Боррель.

Праві рухи у Європі: популярність радикалів зростає

Боррель нагадав про зростання популярності радикальних рухів у Європі. Фото: Getty Images

Боррель нагадав про зростання популярності радикальних рухів у Європі. Фото: Getty Images

Говорив політик також про радикальні зміни всередині європейських країн, зокрема, про посилення популярності та перемогу на виборах правих сил. Зокрема, це вже відбулося у Швеції та Італії, де серед переможців виборів є не просто праві партії, а справжні праворадикали.

Quote«Радикальні праві посилюють свою позицію в європейській політиці. Отже, маємо складний коктейль – внутрішній і зовнішній – і старі рецепти вже не працюють», — пояснив він.

Внутрішня згуртованість Європи також знаходиться під загрозою, вважає Боррель.

Виклики для Європи: Китай проти США, Африка та енергокриза

Серед серйозних викликів для Європи Боррель назвав глибоку конкуренцію між США та Китаєм разом з ескалацією напруженості на Тайвані, продовольчу та енергетичну кризу та ризики світової рецесії.

Щодо ситуації з безпекою, політик радить не обмежуватися Україною: зокрема, він говорив про конфлікти в африканському регіоні — зокрема, Сахелі, в регіоні Африканського Рогу, а також в Афганістані минулого року, про що зараз взагалі не говорять.

Quote«Де зараз Афганістан? В Афганістані, звичайно, але це вже не на перших шпальтах газет. Таке враження, що Афганістану не існує. Ті самі проблеми є – ті самі – але про це ніхто не говорить», — підкреслив Боррель.

Він пояснив це тим, як кожна криза, виникаючи, ніби стирає попередню, але попередня при цьому не вирішується.

Хаотична багатополярність у світі: не тільки Китай та США

Боррель не радить зводити кризу у світі до боротьби демократії та автократії. Фото: Getty Images

Боррель не радить зводити кризу у світі до боротьби демократії та автократії. Фото: Getty Images

Першою тенденцією, що рухає цей світ, Боррель називає безладну багатополярність.

Головною структуруючою силою є конкуренція між США та Китаєм, але не варто зводити її до боротьби демократій проти авторитарних режимів, вважає політик:

Quote«Я б не наполягав на цьому, тому що з нашого боку є багато авторитарних режимів. Ми не можемо сказати «ми є демократіями», і ті, що йдуть за нами, також є демократіями — це неправда. Це неправда».

Хоча боротьба між демократичними системами та авторитарними системами справді йде, авторитаризм, на жаль, дуже розвивається, пояснив він.

Боррель зазначив, що світ не є чисто біполярним — є кілька гравців і полюсів, в кожен шукає свій інтерес і цінності.

Quote«Подивіться на Туреччину, Індію, Бразилію, Південну Африку, Мексику, Індонезію. Вони — середні сили. Вони голосують за ту чи іншу сторону відповідно до своїх інтересів», — нагадав політик.

Багатозначна зброя та радикальний націоналізм від Путіна

Друга характеристика, що рухає цей світ — це те, що все використовується як зброя.

Quote«Усе є зброєю: енергія, інвестиції, інформація, міграційні потоки, дані тощо. Іде глобальна боротьба за доступ до деяких стратегічних сфер: кібернетичної, морської чи космічної», — пояснив Боррель.

Третя тенденція – це зростання націоналізму, ревізіонізму та політики ідентичності, зазначив високий представник ЄС.

Quote«Путін не хоче відновлення комунізму. Путін використовує ресурс, який є дуже потужним — радикальний націоналізм та імперіалізм», — каже Боррель.

Посеред цієї багатовекторності існує також Глобальний Південь, який не хоче, щоб їх примушували ставати на якусь сторону, додав він.

Європа має більше ризикувати

Європа має стати більш рішучою, закликав Боррель. Фото: Getty Images

Європа має стати більш рішучою, закликав Боррель. Фото: Getty Images

На думку Борреля, ЄС має мислити більше політично, ставши більш проактивними, більш реактивними.

Quote«Я думаю, що ми повинні бути швидшими та ризикувати. Ви повинні мати 24-годинну здатність реагувати. Відразу – щось відбувається, повідомляєш. Я не хочу продовжувати читати в газетах про те, що десь сталося, а наша Делегація нічого не сказала», — підкреслив політик.

Він пояснив, що у кризу треба жити «у режимі кризи» та виявляти більше ініціативи, навіть порушуючи табу, як от з із закупівлею зброю для України з Європейського фонду миру.

Quote«Спочатку «о, це неможливо, ми ніколи цього не робили». «Ми ніколи цього не робили» — це не рецепт. Можливо, нам доведеться почати робити те, чого ми ніколи не робили в минулому. Коли ми вагаємося, ми про це шкодуємо», — наголосив Боррель.

Також він нагадав, що ЄС місяцями обговорював тренінгову місію ЄС в Україні перед повномасштабним вторгенням, а потім, коли воно вже відбулося, стало зрозуміло, що це треба було зробити.

Європа має навчитися слухати

На його думку, Європі треба навчитися більше слухати іншу сторону, більше співпереживати та не недооцінювати роль емоцій та привабливості політики ідентичності. ЄС має не сліпо експортувати своє бачення світу, а намагатися зрозуміти інших.

Боррель наголосив на тому, що важливою зброєю на полі бою є слово.

Quote«Крім підкорення простору, ви повинні підкорити уми. Росіяни і китайці в цьому дуже хороші», — підкреслив Боррель.

Він нагадав про ферми ботів та тролів від Китаю та рф, та закликав делегації ЄС активізуватися в соціальних мережах, на телебаченні та у дебатах. Крім того, порадив звертатися до людей в усьому світі їхніми мовами, адже не всі знають англійську.

Quote«У нас досі є «рефлекс» європейської культури: ми розмовляємо своїми мовами й очікуємо, що решта світу нас зрозуміє», — підкреслив Боррель.

Він наголосив на важливості боротьби з дезінформацією, яка не менш важлива, ніж боротьба зброєю проти агресора:

Quote«Це не просто вигравати війни, надсилаючи танки, ракети та війська. Це велика битва: хто завойовує духи і душі людей?».

ЄС, за його словами, має пояснити зв’язок між політичною свободою та кращим життям.

Quote«Ми надто кантіанці і замало гоббсіанці, як каже філософ. Спробуймо зрозуміти світ таким, яким він є, і донести голос Європи», — вважає Боррель.
Подякувати 🎉