Уже другу добу українці та українки намагаються знайти відповідь на запитання: чи справді військовозобовʼязаним під час воєнного стану заборонили пересування з міста до міста або з області в область без окремого дозволу.
Спойлер: лише один з офіційних коментарів щодо нових-старих правил пересування у воєнний час був зрозумілим і раціональним, усі інші розʼяснення — від Генштабу, представників «Слуги народу» — дотримувалися лінії «ми діємо в рамках закону 1992 року». розбиралося, що пішло не так.
Запорізька область: виїзд за дозволом для військовозобов'язаних
4 липня в офіційному Facebook Запорізької ОВА зʼявився допис із повідомленням, що тепер для виїзду за межі місця перебування (перетину адмінмежі області чи міста) військовозобов'язані мають отримати дозвіл.
Посилаючись на українське законодавство, в ОВА заявили, що громадяни, які перебувають на військовому обліку в Запорізькій області, зможуть виїхати лише за наявності дозволу керівника районного чи міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
В ОВА також надали форму дозволу, яку мають заповнити особи, що не мають відстрочку від служби в ЗСУ.
Крім того, керівництво Запорізької області оприлюднило форму клопотання про надання такого дозволу.
Заборона на виїзд з міста проживання: розʼяснення Генштабу ЗСУ
Допис Запорізької ОВА викликав купу непорозумінь і обговорень у соцмережах: люди обурювалися тим, що зараз отримання цих дозволів фактично створить величезні черги у військкоматах, зупинить волонтерську роботу, що повʼязана з постійним пересуванням країною, паралізує частину бізнесу.
Після цього спочатку зʼявилося розʼяснення Міноборони, що спростовувало пряму заборону на пересування, а потім — розʼяснення Генштабу ЗСУ, який підтвердив, що все відбувається...у рамках закону від 1992 року.
У дописі йшлося про закон «Про військовий обов’язок і військову службу», яким у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних і резервістів з місця проживання без спеціального дозволу.
Метою контролю за виїздом військовозобов'язаних до інших регіонів назвали «впорядкування обліку переміщених осіб».
У Генштабі пояснили, що розробили порядок надання такого дозволу на пересування від 30 діб до 1 року залежно від категорії громадянина. Отримати його можна в керівника відповідного «територіального центру комплектування та соціальної підтримки».
«Розглядається додаткове унормування питань переміщення осіб, які систематично перетинають адміністративні межі у звʼязку зі службовою чи особистою необхідністю», — запевнили в Генштабі.
Указ Залужного про заборону на виїзд військовозобов'язаних та «всі пояснення завтра»
Звісно, допис Генштабу ситуацію не прояснив, а ще більше заплутав. Чому тільки зараз цю норму закону витягли з-під шару пилюки й вирішили застосувати? Що відбувається з мобілізацією?
Аби трохи розвіяти морок (спойлер — не вийшло), заступник голови комітету ВРУ з питань цифрової трансформації, депутат від «Слуги народу» Олександр Федієнко виклав скриншот наказу Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, який посилався вже на три закони України:
- «Про правовий режим воєнного стану»;
- «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- «Про військовий обовʼязок і військову службу».
«Завтра напишу більше інформації з юридичними висновками. Звертаю увагу, що зараз війна, усе змінюється досить динамічно. Міноборони працює суто в рамках чинного законодавства», — запевнив Федієнко, напустивши ще більше туману.
Пізніше свій наказ прокоментував особисто Валерій Залужний, написавши таке:
«Шановні громадяни — призовники та військовозобов’язані! Нагадую, триває війна. Ви потрібні своїй державі! Усі, хто досі не стоїть чи не поновився на військовому обліку, мають це зробити. Ті з вас, хто планує виїзд за межі своїх районів і областей, мають взяти дозвіл у ТЦК».
Водночас головнокомандувач, суперечачи сам собі, запевнив, що жодних вказівок щодо перешкоджання переміщенню осіб упродовж найближчих днів із боку військового командування... не надавалося. Залужний також додав посилання на порядок виїзду за межі місця проживання разом із формами запиту, уже наведеними Запорізькою ОВА.
«Слуга народу» про заборону виїзду за межі області — коментарі врізнобій
Свій коментар щодо наказу Залужного з обіцянкою зробити все для врегулювання застарілого законодавства опублікувала також заступниця голови комітету з питань економічного розвитку, депутатка від «Слуги народу» Роксолана Підласа.
«Рішення про те, що без дозволу військкому чоловікам (а скоро і жінкам) не можна виїжджати за межі місця проживання — це дурниця, яка спричинить соціальний вибух і крах економіки», — обурилася політикиня.
Вона додала, що як повноправна та дієздатна громадянка особисто не вбачає потреби отримувати дозвіл у когось на пересування в межах країни.
«Я взагалі хотіла б, щоб держава ніколи про мене не згадувала, а наша взаємодія обмежувалася кліками в «Дії». Як депутат, докладу максимум зусиль, щоб змінити законодавство, яке зробило ухвалення цієї маячні можливим», — запевнила Підласа.
Водночас депутатка виправдовує ситуацію, що склалася, нормами 1992 року, а не тим, що саме їх у своєму наказі використав Залужний. Відповідаючи на зауваження, що корінь проблеми не в законі, а в діях чинної влади, Підласа написала:
«Питання про корінь проблеми — філософське, але правова підстава для ухвалення рішення Генштабу — у законі».
Інше трактування наказу Генерального штабу ЗСУ та нова плутанина
Трохи ясності в трактування нового наказу внесла координаторка руху адвокатів Збройних сил України Євгенія Рябека в коментарі «РБК-Україна».
За її словами, попри всі попередні заяви Генштабу, ОВА й особисто Залужного, військовозобов'язані чоловіки можуть пересуватися Україною вільно, і дозвіл їм не потрібний.
Вона пояснила, що виїзд не блокуватиметься, але в разі зміни місця свого проживання вони мають звернутися до відповідних органів. Рябека запевнила, що наказ «невірно трактували» і йдеться тільки про впорядкування обліку тих осіб, що хочуть змінити місце реєстрації.
Щоб це зробити, військовозобовʼязана особа має спочатку звернутися до центру військового комплектування, знятися з обліку й тільки потім поїхати та стати на облік у новому місці.
«Можливо, опублікований документ трохи незрозуміло виписаний. Але мета така — впорядкувати цей облік, щоби центри комплектування мали певний порядок», — заявила Рябека.
Вона зазначила, що це був більше внутрішній документ, але суспільство розтлумачило його по-своєму (хоча слова про обмеження пересування за межі адміністративних кордонів області важко трактувати по-різному).
«Сьогодні ще будуть певні наради, щоби юридично впорядкувати цей документ і внести поправки. Ніхто не хоче зупинити економіку та бізнес», — запевнила координаторка.
Баланс вільного пересування по Україні
Утім, Рябека була не останньою, хто дав розʼяснення, адже пізніше в гру «поясни наказ Залужного» знову вступило Міноборони.
Речник міністерства Олександр Мотузяник уже не говорив про поправки до документа — він просто запевнив, що жодної зради немає, а порядок перетину адмінкордонів буде «відшліфовано» ...самими територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
«Повірте, балансу між забезпеченням права на вільне пересування та контролем над мобілізаційним ресурсом буде дотримано», — запевнив Мотузяник.
Коментуючи той факт, що раніше таких обмежень не було, речник підкреслив, повторюючи риторику Залужного, що в країні йде війна і держава має розуміти наявний мобілізаційний ресурс.
«Керівники територіальних центрів комплектування мають володіти інформацією й знати, де перебуває той самий мобілізаційний ресурс, аби розуміти, як активізувати цей процес», — підкреслив він.
Чи можна буде пересуватися по Україні військовозобов'язаним?
З огляду на всі розʼяснення зрозумілими є такі речі:
- найближчими днями обмежень на пересування між адміністративними кордонами не буде;
- для зміни місця постійної реєстрації військовозобовʼязані, що не мають відстрочки на службу, мають спочатку знятися з обліку й отримати дозвіл;
- до наказу про виїзд за межі місця проживання, як і до законів України про військову службу та воєнний стан, ще можуть внести зміни;
- ані Міноборони, ані Генштаб, ані місцеві ОВА не прорахували всі можливі наслідки раптового використання такої норми і тепер намагаються знизити рівень напруги в суспільстві;
- рівень комунікації державних органів із громадянами, як і рівень розʼяснень їхніх власних рішень, лишає бажати багато кращого.
Адвокат і менеджер PwC в Україні Артем Крикун-Труш підтверджує, що норма закону справді може діяти у воєнний час (тобто навіть без оголошення воєнного стану).
Водночас проблема не в реанімації самої норми від 1992 року, що 8 років не працювала, і тут раптом її прочитали, підкреслює юрист:
«Зрада не в тому, що норму вирішили реанімувати. А що вирішили реанімувати дуже коряво».
Як пояснив Труш, у тому, що для зміни місця проживання (реєстрації) потрібно знятися з військового обліку, є логіка, бо немає сенсу зніматися з обліку, якщо ти не змінюєш місце проживання.
«Тобто коли, наприклад, адвокат їде у відрядження до іншої області, то це не зміна місця проживання. Те саме стосується й інших громадян, мета поїздки яких — не змінити місце проживання, а вирушити в гості до батьків, друзів, у відрядження чи в іншу поїздку в справах», — говорить адвокат.
Водночас, згідно з опублікованим наказом і порядком, навіть на такі короткочасні поїздки треба брати дозвіл військового центру, а це перевантажить як військкомати, так і осіб на блокпостах, не рахуючи корупційні ризики.
На думку Труша, такі дозволи був би сенс отримувати внутрішнім переселенцям, адже вони офіційно змінюють місце проживання, але й там достатньо позначки про зняття з обліку.
Контекст.
- Воєнний стан в Україні ввели 24 лютого 2022 року. Востаннє за пропозицією президента України Володимира Зеленського воєнний стан подовжили до 23 серпня.
- вже писало про те, що під час воєнного стану не можна змінювати Конституцію.
- Крім того, воєнний стан забороняє проводити вибори, хоча вони й мають відбутися у визначені Конституцією строки.
- Отже, українське законодавство загалом і норми воєнного стану не вперше стикаються із суперечностями. Питання в тому, що зробить із ними влада.