Топінамбур, земля великих кішок і китайська формула миру – про що домовлялись Пу і Сі у Пекіні

Про що домовились Путін і Сі в Пекіні

Обставлений із помпою візит путіна до Китаю, перший після його інавгурації на п'ятий президентський термін, не приніс Кремлю нових важливих двосторонніх угод.

Але ще до початку переговорів путін зробив важливу для Україну заяву: він підтримуватиме 12 пунктів «Позиції Китаю щодо політичного вирішення української кризи», що може стати палицею у колесі української Формули миру.

The Page розповідає головне про зустріч двох диктаторів, Сі та Пу, у Пекіні.

Як росіянин з китайцем знову стають братами навік

Your browser doesn't support HTML5 video.

Сі Цзіньпін назвав путіна «своїм великим другом» та привітав «з переобранням на посаду президента рф». Своєю чергою, путін видав перл: нагадав, що «росіянин з китайцем брати навіки» (слова з пісні «Москва-Пекін» 1949 року про тодішню радянсько-китайську дружбу).

Посил двох диктаторів був максимально люб’язним один до одного. Лунали гасла про вічне добросусідство, дружбу навіки, але складається враження, що це здебільшого гучна риторика.

Адже за підсумками переговорів путіна з головою КНР Сі Цзіньпіном, які тривали 2,5 години, російська і китайська делегації підписали 12 документів. Як випливає з матеріалів на сайті Кремля і «Россельхознадзора», серед них, наприклад, угоди про постачання до Китаю російського топінамбура (їстівний коренеплід роду соняшників) і субпродуктів з яловичини, зокрема яловичих хрящів і шлунків.

Про що домовились російський та китайський диктатори

  • створення в прикордонній зоні резервату «Земля великих кішок»;
  • концепція розвитку острова Уссурійський, який безоплатно передано Китаю у 2008 році;
  • об'єднання зусиль держпропаганди: зокрема, китайське агентство «Сіньхуа» співпрацюватиме з російським «ТАСС»;
  • меморандум у сфері інфраструктурного та інженерного будівництва та аналогічний документ про співпрацю між бізнес-об'єднаннями країн.

Підписані документи – «значущі», підкреслив у виступі Сі Цзіньпін. Він додав, що укладені угоди нададуть «потужного імпульсу поступальному розвитку китайсько-російських відносин».

Проте у контексті візиту не згадується, щоб путін якимось чином вирішив нагальну проблему російських транзакцій, які масово блокуються китайськими банками через загрозу санкцій США. За даними Інституту фінансових досліджень Чон-ян при Китайському народному університеті в Пекіні, станом на березень припинено 80% розрахунків між Росією і Китаєм.

Так само путін вкотре не зміг продати Китаю побудову газопроводу «Сила Сибири-2».

Попри це, аналітик AdAstra Антон Ганоцький каже, що це додатковий сигнал Заходу від двох диктаторів про їхню єдність.

«Вони щось обговорювали за закритими дверима дуже довго, про що ми дізнаємося не скоро. Можливо, координували наступні кроки щодо протистояння США або питання підтримки російського ВПК. Тому Китай знову підтвердив свою прихильність до рф, попри заяви про нейтралітет», – вважає Ганоцький.

Як китайська формула миру стає козирем у руках Сі та ПУ

Остання зустріч щодо Формули миру в Давосі в січні 2024 року. Її відвідали представників 81 країни, але там не було жодного представника Китаю

«Ми позитивно оцінюємо позицію Китаю щодо вирішення української кризи. Китай дуже чітко визначає основні причини кризи в Україні та її глобальний геополітичний вплив. Це також відображено в пропозиції з 12 пунктів «Позиції Китаю щодо політичного вирішення української кризи». Викладені в документі концепції та пропозиції свідчать про щире бажання наших китайських друзів сприяти стабілізації ситуації», – заявив путін напередодні візиту до Пекіну китайському ЗМІ «Сіньхуа».

Звісно, путін жодного разу не згадав про перший пункт «Позиції Китаю» – повагу до суверенітету всіх країн. Але Сі Цзіньпін також ніколи не говорив, що цей пункт передбачає повернення всіх територій Україні.

Можливо, слова про суверенітет є суто формальними, а от пункти про фактичне замороження війни та негайний початок мирних переговорів повністю задовольняють Пу, адже, за оцінками як українських, так і закордонних експертів, росія зараз перебуває у найсприятливішій позиції для переговорів за весь час війни.

Ба більше, далі російський диктатор наголошує, що така чудова мирна ініціатива Китаю не знайшла підтримки ані в Україні, ані на Заході (не згадуючи про українську Формулу миру), бо вони хочуть «покарати, ізолювати та послабити росію… погрожують розчленувати її».

Чи може Китай створити альтернативний майданчик українській Формулі миру

Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи», зазначає, що наведені тези можна продати багатьом країнам Глобального Півдня, де російська та китайська пропаганди активно працюють, а історична нелюбов до Заходу висока.

«Там знову покладається відповідальність на НАТО, лунають заклики не постачити зброю Україні – все це вигідно росії. Китай же намагається виступити посередником на боці росії. Це привабить країни, які хочуть зайняти очікувальну позицію чи готові підтримати рф», – пояснює Олексій Гарань.

Він зазначає, що у теорії Китай спроможній створити реальний альтернативний майданчик нашій формулі та залучити туди кілька десятків країн. Але це буде прямим загостренням із Заходом, чого КНР намагається уникати. Тому можливість є, але питання відкрите.

Можливо, першим прихильником є президент Бразилії Лула да Сілва, який вирішив не брати участь у саміті миру щодо України, що відбудеться 15-16 червня у Швейцарії, бо, на думку Лула да Сілва, він «немає сенсу, тому що там не буде росії».

До речі, у своєму інтерв’ю для провідного китайського медіа путін продовжив поширювати наративи про нацистів в Україні, провину Заходу та несправедливість до таких країн, як росія та Китай, – тобто все, як подобається КПК.

Як поглиблюється китайсько-російська економічна співпраця

Попри постійні заяви Китаю щодо нейтральності у війні в Україні, якщо подивитись на фото, так зовсім не здається. За час повномасштабного вторгненя це вже третій візит Пу до Сі

За даними китайської митниці, обсяг двосторонньої торгівлі минулого року склав $240 млрд, що на 26% більше, ніж роком раніше. При цьому Китай постачає росії товари, починаючи від автомобілів і промислового обладнання і закінчуючи смартфонами, а купує російські енергоносії на мільярди доларів.

У 2023 році 60% російського імпорту високотехнологічних товарів подвійного призначення (за торговельними правилами ЄС) надійшло з Китаю, згідно з аналізом даних про російську торгівлю, проведеним FT.

Але тільки 4% імпортованих до рф товарів подвійного призначення були реально виготовлені в Китаї, а інші поставлені до КНР із країн Заходу.

Що може втримати Китай від ще більшого зближення з рф

Важливим фактором, на думку FT, є потенціал санкцій з боку ЄС та США, які можуть частково зупинити торгівлю такими товарами. Більше того, експерти, задіяні в аналітиці, зазначають, що Китай може «наїстися», досягнувши економічної глибини в росії, адже одним із слабких місць Піднебесної є продовольство та енергоносії, якими її може забезпечити рф.

На тлі останньої зустрічі путіна та Сі наступна теза Антона Ганоцького, аналітика ADAstra, в інтерв’ю The Page звучить ще більш переконливо: «Китаю невигідна перемога росії, але й розпад рф також. Розпад росії невигідний, бо нинішній режим є вкрай дружнім до Піднебесної, а головне – залежним від неї. Перемога ж росії зробить з неї третю незалежну силу. Тому зараз відбуваються спроби КНР на дипломатичному треку замороження конфлікту. Ідеальна Україна у баченні Китаю – це така собі Білорусь Лукашенка, яка перебуває під контролем рф із Януковичем або Медведчуком – байдуже».

Так само про бажання Китаю викачувати максимальну економічну вигоду з росії, при цьому не поглиблюючи протистояння з Заходом, зазначила й Віта Голод, голова правління Української асоціації китаєзнавців.

Читати на The Page