Страх іноземних банків перед вторинними санкціями спонукає російські компанії шукати нові шляхи для платежів за китайські товари. Попит створив процвітаючий ринок посередників, через яких вже проходить до половини всіх розрахунків, повідомляє Reuters з посиланням на власні джерела.
Мінфін США попередив, що може застосувати санкції проти всіх, хто сприяє транзакціям чи новим контрактам з росією, та закликав іноземні банки посилити дотримання вимог.
Тому китайські банки обмежують операції з російськими компаніями. А ті, своєю чергою, масово відкривають рахунки в єдиній китайській філії російського банку ВТБ в Шанхаї, перенавантажуючи банкірів.

Як росіяни шукають посередників для розрахунків з Китаєм
Джерела Reuters в секторі торгового консалтингу, банків, імпортерів та експортерів, анонімно підтверджують, що через тривалі затримки транзакцій і відправок російські компанії звертаються до посередників – попри високі комісії та ризик конфіскації відправлень у третіх країнах.
«Є багато (російських) бізнесменів, які просто ходять від банку до банку, відкриваючи поточні рахунки. Якщо їхній платіж не проходить, вони переходять до наступного», – розповів один з коментаторів.
Інше джерело повідомило, що багато фірм перейшли на використання платіжних агентів і створили ланцюжки тимчасових компаній, що дозволяє обробляти платежі набагато швидше.
Як заробляють посередники в «дружніх» до рф країнах
Посередниками стають юридичні особи з Гонконгу, Киргизстану, Казахстану, ОАЕ та інших юрисдикцій, які вважаються «дружніми» до росії, вказують джерела. «Дружніми» офіційна москва називає країни, які ще не запровадили санкції через війну в Україні.
Двоє росіян-консультантів, які працюють з посередниками, розповідають, що їхніми послугами користуються близько половини невеликих російських компаній. Більш масштабні російські підприємства, багато з яких перебувають під санкціями Заходу, створили власні схеми з посередниками ще у 2023-му.
Один консультант сказав, що лише п’ята частина російських організацій має повний доступ до своїх китайських банківських рахунків, тоді як 30% мають обмежений доступ.
За обхід санкцій росіяни мають дорого платити. Джерела Reuters кажуть, що за кожну транзакцію вони можуть стягувати кілька тисяч доларів комісійних – і це не скасовує ризику конфіскації товарів, якщо це стосується третіх країн.
Чим ризикують учасники схем обходу санкцій
Так, велика партія комп’ютерних серверів, яка перевозилася до рф з Китаю через Казахстан, була конфіскована, оскільки ці товари підпали під дію санкцій США.
Китайські банки все ще можуть відмовити в платежах, які здійснюються посередниками, а менш офіційний характер транзакцій означає, що російським компаніям може бути важко повернути свої гроші.
Один російський імпортер повідомив Reuters, що у нього пропав нерозголошений обсяг юанів, який він намагався відправити до Китаю майже місяць.
Водночас російська текстильна компанія заявила, що змогла відкрити рахунок у Китаї за допомогою посередника та успішно перевести кошти з Киргизстану, таким чином уникнувши обтяжливих процедур відповідності.
Китай наростив експорт до рф на дві третини
Китайські поставки до рф у 2023-му зросли на 64,2% порівняно з 2021 роком (митна ститстика), а як загальний товарообіг між двома країнами зріс до рекордних $240 млрд.
Китай постачає москві, зокрема, машини та техніку, а також закуповує більше російської нафти, платежі за яку також затримуються.
«Що стосується міжнародних платежів... ми бачимо, як зростає ризик вторинних санкцій і платежі ускладнюються. Ми контактуємо з нашими партнерами, щоб знайти способи спрощення платежів», – цитує Reuters заяву голови банку росії Ельвіри Набіулліної в п'ятницю, 26 квітня.
Деякі імпортери сподіваються, що візит путіна до Китаю у травні допоможе вирішити проблему.
Інші песимістично визнають: росія не є пріоритетом для китайських банків. Попри зростання товарообігу між рф та КНР, обсяг торгівлі Китаю зі Сполученими Штатами та Євросоюзом залишається набагато більшим.
«Вони не будуть жертвувати своїм ринком заради розрахунків з російськими компаніями», – сказав він.