Санкції проти росії через вторгнення до України 2022 року є безпрецедентними у світовій історії. Але попри те, що росія є рекордсменом за кількістю накладених санкцій, економічний тиск на країну-агресорку можна і треба посилювати. Таку позицію у коментарі для спецпроєкту висловили аналітики Національного банку України.
Як економічні санкції діють на росію
В Нацбанку зазначають, що санкції та експортний контроль є дієвими засобами тиску на рф.
Про ефективність санкцій, на думку аналітиків НБУ, зокрема, свідчать такі факти:
- зближення росії з країнами з чорного списку FATF, зокрема Іраном та КНДР;
- пошук росією можливостей для встановлення прямих кореспондентських відносин із окремим країнами та розрахунків у місцевих валютах;
- сигнали банків з Китаю та ОАЕ про посилення контролю і частковий перегляд відносин із російським бізнесом тощо.
Зокрема, стало відомо, що три з чотирьох найбільших банків Китаю у 2024 році припинили приймати платежі від підсанкційних кредитних організацій з росії.

Санкції варто посилювати. Фото: Pixels
Які санкції проти росії можна посилити у 2024 році
В НБУ наголошують, що попри те, що проти росії вже були запроваджені безпрецедентні економічні санкції, безперечно існує потенціал для посилення тиску.
«По-перше, існує потреба у посиленні дотримання вже запроваджених глобальних санкцій щодо ціни на російську нафту та заборони постачання російських алмазів і діамантів, — зазначають в НБУ. — Метою oil price cap було суттєве зменшення доходів росії, а не повна відмова іноземних контрагентів від російської нафти. З огляду на це, на практиці постійна комунікація США з Індією та Туреччиною щодо ризику застосування вторинних санкцій та кілька ітерацій санкцій проти суден «тіньового флоту» та їх компаній-операторів призводять до відмов приватних та державних НПЗ в Індії та Туреччині від постачання російської нафти».
Як зауважує Юлія Павицька, керівниця санкційного напряму Київської школи економіки у коментарі , попри нафтове ембарго, значні обсяги нафтопродуктів із російським слідом потрапляли до ЄС через Індію та Туреччину, які за час повномасштабного вторгнення стали ключовими ринками збуту нафти для росії.

Для уникнення санкцій росія використовує тіньовий флот. Фото: Pexels
Проте 25 лютого 2024 року США запровадили нові санкції проти провідної російської танкерної групи «Совкомфлот», яку звинуватили у порушенні обмеження цін на російську нафту. Через ці санкції росія може скоротити експорт нафти до Індії.
Тим часом управління з контролю іноземних активів Міністерства фінансів США (OFAC) заборонило імпорт певних категорій алмазів, видобутих у росії з 1 березня 2024 року. З 1 вересня 2024-го обмеження розшириться.
Які нові економічні санкції проти рф можна застосувати
Проте, на третьому році повномасштабної війни росії проти України ще існують російські експортні товари, яких з різних причин ще не торкнулися економічні санкції. Ситуацію варто виправити.
«Доцільно запроваджувати санкції щодо обмеження і заборони експорту російського золота, ядерного палива і технологій на світовий ринок, як стабільних статей доходів росії. Крім того, на різних рівнях серед партнерів України тривають дискусії щодо застосування секторальних санкцій до російського алюмінію, нікелю, титану та деяких інших металів», — зазначають в НБУ.

Виробництво ядерного палива в росії. Фото: Вікіпедія
У фінансовій сфері, на думку аналітиків НБУ, настав час запроваджувати секторальні санкції до фінансових установ рф, насамперед банків, що дасть змогу системніше відповідати на ризики, що походять з рф.
Також в ЄС гостро стоїть питання про заборону продовольчого імпорту з росії. Адже навіть Польща, чиї кордони заблоковані для української агропродукції, продовжує імпортувати продовольство з росії.

Санкції проти росії через вторгнення до україни 2022 року — нові напрямки. Інфографіка: Олександр Шатов
Чи може захід відмовитися від російського скрапленого газу
В НБУ зазначають, що попри суттєве скорочення імпорту Європою трубопровідного газу з росії, номінальний обсяг поставок скрапленого газу (СПГ) з росії навіть дещо збільшився, хоча частка імпорту СПГ з росії знизилася у 2023 році до 13,3%. Це відбулося через загальне значне нарощування імпорту СПГ до Європи з 19% у 2021 році до 37% у 2023 році у структурі споживання газу.
«Основним постачальником СПГ у ЄС була Америка (США та Тринідад і Тобаго), частка якої зросла з 30,9% у 2021 році до 49,8% у 2023 році та до 54,4% у січні-лютому 2024 року. Номінальні ж обсяги постачання російського СПГ до Європи за останні два роки зросли на 11%. Зокрема, суттєво збільшилися його поставки до Іспанії та Бельгії. Разом із Францією ці три країни отримали 80% російського СПГ, імпортованого Європою минулого року», — розповідають
аналітики Нацбанку.
Проте у НБУ зазначають, що у 2024 році очікується збільшення потужностей зрідження газу в США, яке приблизно вдвічі перевищуватиме річний імпорт СПГ з росії до ЄС. З іншого боку, в Європі зростає частка електроенергії з відновлюваних джерел, тоді як внесок генерації, що використовує викопне паливо, у ІІІ кварталі 2023 року впала до 32% з 41% у аналогічному періоді 2022 року. Більш того, споживання газу продовжує скорочуватися на тлі глобального потепління. Таким чином складаються усі передумови, щоб Європа майже повністю відмовилася від російського газу, у тому числі — скрапленого.

Газовоз зі зрідженим природним газом на терміналі LNG у Свіноуйсьце в Польщі. Фото: Maciej Margas, Вікіпедія
Чому варто тиснути на західний бізнес, який не вийшов з рф
В Нацбанку зазначають, що росія, на жаль, не зазнала повного відпливу західного бізнесу, як це припускалося на початку повномасштабної війни. Адже багато іноземних компаній вирішили залишитися, деякі з них лише скоротили діяльність та інвестиції, але все ще вносять мільярди до бюджету росії. Між тим, повний вихід з рф західного бізнесу мав би посилити санкції проти росії через вторгнення до України 2022 року.
У приклад в НБУ наводять європейські банківські групи RBI (Raiffeisen Bank International) та OTP, доходи яких у рф у 2023 році склали 1,3 млрд євро та 214,8 млн євро відповідно, а зобов’язання з податку на прибуток — 464 млн євро та 58,3 млн євро.
«Наразі США значно активізували тиск на австрійський RBI не лише стосовно планів виходу з рф, а й щодо відмови від угоди із пов’язаною з російським олігархом Олегом Дерипаскою компанією щодо придбання частки в капіталі Strabag, яку група RBI презентувала як один із способів зменшення присутності в рф. Все це вказує на наявність широкого простору для подальшого посилення тиску на економіку країни-агресора з боку міжнародної спільноти», — коментують аналітики НБУ.
Як економічні санкції має доповнити експортний контроль
В НБУ наголошують, що важливим напрямом тиску на агресора також є посилення експортного контролю та дотримання санкцій щодо постачання високотехнологічних товарів до рф, включаючи ланцюги обходу через треті держави. Адже компоненти західного походження, які використовуються росією для виробництва зброї, продовжують потрапляти до країни-агресорки попри існуючі санкції проти рф.
«Санкції не здатні в короткостроковій перспективі зруйнувати економіку рф. Проте максимально диверсифікований комплекс обмежень та його ретельна реалізація не тільки позбавляють рф частини доходів, що спрямовуються на фінансування війни проти України, а й спричиняють незворотні структурні зміни в економіці», — підсумовують у Нацбанку.