Facebook Pixel

Росія готується до терору України взимку: як вона відновила та збільшила виробництво ракет

Як росія змогла відновити виробництво ракет попри санкції

Як росія змогла відновити виробництво ракет попри санкції

Росія готується наносити нові ракетні удари по інфраструктурі України взимку, тому намагається максимально обходити санкції для розширення виробництва ракет.

Саме їхнє виробництво, як пише The New York Times із посиланням на офіційних осіб США, Європи та України, вже перевищує рівень до повномасштабного вторгнення.

Чому росія досі може виробляти ракети

За словами офіційних осіб, росії вдалося подолати санкції та експортний контроль, запроваджений Заходом, що робить Україну особливо вразливою для посилених атак у найближчі місяці.

У результаті санкцій, за оцінками американських чиновників, росія була змушена різко сповільнити виробництво ракет та іншої зброї в лютому 2022 року щонайменше на шість місяців.

Проблема в тому, що до кінця 2022 року російське військово-промислове виробництво знову почало набирати обертів, визнають американські офіційні особи на умовах анонімності.

Росія підірвала американський експортний контроль, використовуючи свої розвідувальні служби та міністерство оборони, щоб керувати незаконними мережами людей, які контрабандою провозять ключові компоненти, експортуючи їх до інших країн, звідки їх легше доставити до росії.

Хто допомагає росії вбивати українців

Менш ніж за рік після початку повномасштабної війни росія відновила торгівлю критично важливими компонентами, спрямувавши їх через такі країни, як Вірменія та Туреччина.

Регуляторні органи США та Європи намагалися співпрацювати, щоб обмежити експорт чіпів до росії, але їм було важко зупинити потік через країни, пов’язані з Москвою.

Відродження російського військового виробництва викликає особливе занепокоєння, оскільки Москва використовувала артилерію, щоб обстрілювати українських солдатів на лінії фронту, і свої ракети, щоб атакувати електромережі та іншу критичну інфраструктуру, а також тероризувати цивільних у містах.

Чиновники побоюються, що збільшення запасів ракет може означати особливо темну та холодну зиму для громадян України.

Як США намагаються допомогти Україні захиститися

Пентагон працює над пошуком способів допомогти українцям краще збивати ракети та безпілотники, випущені росією по цивільних об’єктах у Києві та військових об’єктах по всій країні.

Пентагон надав системи протиповітряної оборони Patriot і умовив союзників надати боєприпаси протиповітряної оборони С-300. Він також надав інші засоби протиповітряної оборони, такі як система Avenger і система ППО Hawk.

Але Україні не вистачає систем протиповітряної оборони, щоб охопити всю країну, і вона мусить обирати об’єкти, які захищає. Посилення ракетного обстрілу може подолати ППО країни, кажуть чиновники США, Європи та України.

Чому санкції жовтня-2022 не спрацювали до кінця

У жовтні 2022 року США зібрали міжнародних чиновників у Вашингтоні, щоб посилити санкції проти російської економіки. Тоді американські офіційні особи заявили, що вони вірять, що санкції та експортний контроль частково спрацювали.

Саме вони стримували країни від надсилання мікрочіпів, друкованих плат, комп’ютерних процесорів та інших компонентів, необхідних для високоточної зброї, а також необхідних компонентів для дизельних двигунів, вертольотів і танків.

Але росія швидко адаптувалася власними зусиллями, щоб забезпечити постачання необхідних частин.

Сьогодні російські чиновники перебудували свою економіку на оборонне виробництво. Завдяки доходам від високих цін на енергоносії російські служби безпеки та міністерство оборони мали змогу контрабандою провозити мікроелектроніку та інші західні матеріали, необхідні для крилатих ракет та іншої високоточної зброї.

У результаті військове виробництво не тільки відновилося, але й різко зросло.

Що ще активно виробляє росія, крім ракет

Перед повномасштабною війною один високопоставлений західний оборонний чиновник сказав, що росія могла виготовляти 100 танків на рік; зараз вони виробляють 200.

Західні офіційні особи також вважають, що росія збирається виробляти два мільйони артилерійських снарядів на рік — це вдвічі більше, ніж, за їхніми оцінками, до вторгнення у 2022 році могла робити рф.

В результаті цього поштовху росія зараз виробляє більше боєприпасів, ніж США та Європа. Кусті Сальм, високопоставлений чиновник міністерства оборони Естонії, підрахував, що нинішнє виробництво боєприпасів у рф у сім разів перевищує виробництво Заходу.

Виробничі витрати росії також набагато нижчі, ніж на Заході, частково через те, що Москва жертвує безпекою та якістю, намагаючись створювати зброю дешевше.

Наприклад, західній країні виготовлення 155-міліметрового артилерійського снаряду коштує від $5 тис. до $6 тис., тоді як виробництво 152-міліметрового артилерійського снаряду в рф коштує приблизно $600.

Які проблеми все ще є у росії

Попри зазначені успіхи, рф усе ще має деякі недоліки. У неї немає величезних запасів ракет.

Хоча у деяких областях їм вдалося значно збільшити виробництво, у випадках, коли росії потрібні мільйони одного конкретного компонента, експортний контроль може призупинити виробництво.

Але мікросхеми, необхідні для створення кількох сотень крилатих ракет, помістяться в кілька рюкзаків, що робить ухилення від санкцій відносно простим.

Американські офіційні особи заявили, що вони можуть уповільнити, але не зупинити росію в контрабанді частин, необхідних для виробництва ракет.

Водночас російське виробництво все ще не встигає за тим, як швидко військові спалюють боєприпаси та зношують техніку.

Наприклад, попри те, що росія збирається виробляти два мільйони боєприпасів на рік, вона одночасно стріляє понад 10 мільйонами з артилерії.

Це змусило Москву відчайдушно шукати альтернативні джерела для збільшення своїх запасів, намагаючись укласти збройову угоду з Північною Кореєю.

І хоча Москва досягла успіху в контрабанді процесорів і друкованих плат, вона стикається з дефіцитом ракетного палива та основної вибухівки.

Збільшення військового виробництва також обійшлося великою ціною для російської економіки. Санкції негативно вплинули на загальний стан російської економіки, і подолання західних заборон на експорт обійшлося недешево.

Росія перерозподілила майже третину своєї комерційної економіки на виробництво зброї. Країна стикається з дефіцитом робочої сили, що також може ускладнити подальше промислове зростання.

Як саме ЄС і США намагаються зупинити росію

Quote«Оскільки заходи контролю мали реальний вплив, російський уряд не просто розвів руки і сказав: «Ви нас дістали, ми здаємося», – говорить Метью Аксельрод, секретар Міністерства торгівлі з питань контролю за експортом. – Вони ставали все більш креативними у своїх спробах ухилитися. І ми дуже агресивно працюємо над різними способами придушення».

Наразі США та Євросоюз мають спільний список із 38 різних категорій товарів, експорт яких до росії обмежений. Американські офіційні особи заявили, що дев’ять із 38, в основному мікроелектроніка, що живлять ракети та безпілотники, мають найвищий пріоритет для блокування.

Американські та європейські чиновники співпрацюють з банками, щоб розробити систему попередження, щоб попередити уряди про можливі порушення санкцій. Наразі американські банки попередили уряд США про 400 підозрілих транзакцій. Міністерство торгівлі змогло використати третину цих звітів про підозрілу діяльність у своїх розслідуваннях.

Одним із викликів для уряду США є те, що росії потрібні не чіпи вищого класу, які легше відстежувати, а чіпи, які можна використовувати в широкому діапазоні речей, а не лише в керованих ракетах.

Україна стала краще захищена

Росія влітку скоротила свої атаки на енергомережу України. Але в умовах падіння температури деякі українські та західні аналітики та урядовці вважають, що росія може відновити кампанію терору проти Києва, сподіваючись, що це підірве волю українців до боротьби.

Офіційні особи США сподіваються, що постійне постачання боєприпасів протиповітряної оборони та додаткова допомога в покращенні того, як Україна перехоплює російські атаки, можуть допомогти протистояти посиленому обстрілу ракетами. І українська оборона — у деяких ситуаціях — зміцнилася.

На думку аналітиків, українці стали краще захищати свою інфраструктуру та розбудовувати оборону навколо своїх електростанцій і критично важливих електромереж. Вони стали кращими у виправленні та гарантуванні того, що вплив відключень електроенергії та інших комунальних послуг не буде таким серйозним.

Подякувати 🎉