Facebook Pixel

Гарантії безпеки для України: чого вимагає Київ і що злякало росію

Україна запропонувала проєкт гарантій безпеки для Києва від західних партнерів, напрацьований разом із колишнім генсеком НАТО Андерсом Фог Расмуссеном. І хоча гарантії ще не ухвалено, вони вже налякали росію зміною риторики за пів року. Що в них цікавого?


Гарантії безпеки для України: про що йдеться

Міжнародні експерти разом із главою ОП Андрієм Єрмаком і колишнім генсеком НАТО Андерсом Фог Расмуссеном напрацювали такі пункти ключових рекомендацій до гарантій безпеки для України:

  • найсильнішою гарантією безпеки для України є її здатність захищатися від агресора — Києву мають надати ресурси на утримання численних Збройних сил, здатних протистояти рф;
  • для протистояння кремлю Україна має отримати багаторічні стабільні інвестиції в оборонну промисловість, масштабне постачання зброї та розвідувальну підтримку з боку союзників, інтенсивні тренувальні місії та спільні навчання під егідою ЄС і НАТО;
  • гарантії безпеки мають бути чіткими та обовʼязковими для виконання на основі двосторонніх угод, обʼєднаних із документом про Kyiv Security Compact;
  • до списку союзників можуть увійти: США, Велика Британія, Канада, Польща, Італія, Німеччина, Франція, Австралія, Туреччина, країни Північної Європи та Балтії, Центральної та Східної Європи.

Навчання для ЗСУ та санкції проти рф

Пакет гарантій передбачає як превентивні заходи, так і заходи на випадок нового нападу на Україну, які включають повноцінний санкційний пакет проти росії, забезпечення України сучасними системами ППО тощо.

Крім того, ЗСУ мають пройти підготовку за стандартами НАТО — навчання мають пройти як в Україні, так і на території ЄС чи країн НАТО.

Країни, що не входять до списку рекомендованих, можуть надати Україні невійськові гарантії, наприклад щодо санкцій проти рф.

Санкції проти росії діятимуть доти, доки та не припинить агресію та не гарантує виплати репарацій Україні (Київ назвав суму $300 млрд).

Найважливіше, що згадано в новій пропозиції від Києва, — гарантії безпеки в разі їхнього ухвалення не замінюють прагнення України вступити до НАТО.

Quote«Прагнення України приєднатися до НАТО та скористатися перевагами його угод про взаємну оборону закріплено в її Конституції. Це прагнення є суверенним рішенням України. У проміжний період Україні потрібні тверді гарантії безпеки. Вони надходитимуть переважно – хоча й не винятково – з країн НАТО», — йдеться в додатку до пропозицій.

Крім того, у разі нового нападу на Україну від країн ЄС вимагають запровадити санкції проти рф на рівні, не меншому за пакети на 1 вересня 2022 року. Щоправда, цей пункт виконати важко, адже санкції ухвалюють усі країни ЄС, а участь у договорі візьмуть не всі (зокрема, Будапешт може заблокувати процес).

Гарантії безпеки для України: що змінилося з весни 2022 року

Проєкт договору Kyiv Security Compact поки що існує у вигляді концепції. Ось головні відмінності, що зʼявилися з моменту обговорення ідеї нового безпекового договору для України з весни 2022 року:

  • Китаю, а росії й поготів більше немає в переліку держав-гарантів — там залишилися практично тільки члени НАТО, за винятком Австралії, яка теж може взяти участь (хоча Андрій Єрмак припускав, що Пекін згодом може доєднатися, але Расмуссен виступив категорично проти);
  • конкретні вимоги щодо кількості зброї чи ППО для України відсутні — такі зобовʼязання уточнюватимуться у двосторонніх угодах із кожною країною-учасницею;
  • безпековий договір не передбачає обіцянки України не вступати до НАТО — навпаки, більше готує її до такого вступу паралельно із захистом держави від агресора;
  • договір не буде однією угодою для всіх як договір колективної безпеки, а перетвориться на серію двосторонніх угод, тому шанси на його ухвалення вищі.

Чому договір від Києва кращий за Будапештський меморандум

Хоча загальний рамковий договір назвали компактом замість меморандуму, він фактично залишається декларативним документом.

Утім, він має такі переваги, як порівняти з недієвим Будапештським меморандумом:

  • рішення ухвалюватимуть в обхід Ради безпеки ООН, тобто росія їх уже не заблокує;
  • в угодах пропонується прописати чіткі строки ухвалення таких рішень (наприклад, добу або три від моменту нападу);
  • держави-учасниці зобовʼязані постачати Україні необхідне обладнання та зброю для оборони;
  • декларативність головного документа компенсують двосторонніми, багатосторонніми та секторальними угодами до нього;
  • договір і дерево договорів під ним і далі працюватимуть навіть після вступу України до НАТО;
  • договір передбачає механізми, яких немає в безпекових гарантіях НАТО, зокрема, зобовʼязання накласти санкції на росію;
  • договір передбачає допомогу з побудовою в Україні підприємств оборонної промисловості, аби Київ міг сам виробляти озброєння для захисту від рф, а також допомогу із переоснащенням ЗСУ.

Варто зазначити, що новий безпековий договір може бути ухвалений в умовах війни, тоді як вступ до НАТО є майже неможливим за таких обставин (без змін умов такого вступу).

Щоправда, одним із дивних нюансів договору вбачається те, що він передбачає захист України тільки від росії. За словами Расмуссена, інших реальних загроз немає. Але з плином часу вони можуть зʼявитися — і це знов-таки говорить про те, що безпекові гарантії не скасовують вступу України до НАТО.

Безпекові гарантії для України злякали росію

У росії вже висловили своє незадоволення пропозиціями Києва щодо безпекових гарантій для України. Зокрема, колишній премʼєр і президент рф Дмитро Медведєв назвав їх прологом до Третьої світової війни.

Водночас він запевнив, що жодних гарантій «українським нацистам» ніхто не дасть, адже це те саме, що застосувати щодо України ст. 5 безпекового договору НАТО.

Quote«Те саме лайно, лише вид збоку. Тому страшно», — обурений російський політик.

За словами Медведєва, НАТО веде гібридну війну з рф.

Quote«Якщо ці недоумки продовжать нестримне накачування київського режиму найнебезпечнішими видами озброєнь, рано чи пізно військова кампанія перейде на інший рівень. У неї зникнуть видимі межі та потенційна передбачуваність дій сторін конфлікту», — лякає він.

Медведєв додав, цитуючи рядки про вогонь, дим і сірку з Одкровення Іоана Богослова, що тоді «запалає все». Раніше він уже погрожував світу ядерною зброєю.

Зі свого боку Дмитро Пєсков, спікер кривавого лідера Володимира Путіна, заявив, що прагнення України вступити до НАТО загрожує росії.


Расмуссен своєю чергою вважає, що ухвалення таких безпекових гарантій для Києва покаже росії марність її війни.

Quote«Ухвалення цих рекомендацій дасть потужний сигнал Володимиру Путіну. Це показало б, що наша відданість Україні не похитнеться, що його війна є марною», — цитує його The Guardian.

Концепт договору просуватимуть з-поміж партнерів глава МЗС Дмитро Кулеба, спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук і власне Расмуссен, який подорожуватиме Європою та намагатиметься переконати потенційних гарантів у взаємній вигоді від угоди з Києвом.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
Вкладення