До 2022 року форум у Давосі не приділяв багато уваги війні в Україні. Фото: ВЕФ
Всесвітній економічний форум у Давосі другий рік поспіль присвячує значну частину порядку денного війні в Україні.
До 2022 року ВЕФ переважну частину сесій присвячував обговоренні боротьби зі змінами клімату, соціальної, расової та гендерної рівності, нових технологій та безробіття. Зараз же війна в серці Європи стала ще один викликом для лідерів держав та представників великого бізнесу.
Війна в Україні стала топ-темою форуму в Давосі тільки у 2022 році. Фото: ВЕФ
ВЕФ-2023, що відбудеться 16-20 січня у Швейцарії, також не зміг обійти тему вторгнення росії. В анонсі підкреслюється, що війна в Україні викликала великі зміни, і це десятиліття ризикує стати «десятиліттям невизначеності та крихкості». Форум цього року планує зібрати 2700 учасників із рекордною кількістю лідерів держав та урядів — 52 людини.
The Page згадує у цьому матеріалі, як повномасштабне вторгнення росії в Україну переписало порядок денний Всесвітнього економічного форуму та змусило світових лідерів відволіктися від інших глобальних проблем планетарного масштабу.
Чим Давос-2022 відрізнявся від попередніх років
Від перерви через пандемію до війни
Першою особливістю Всесвітнього економічного форуму у Давосі у 2022 стало те, що він вперше відбувався у звичному форматі після двох років перерви через пандемію. До того ж, він проходив 22-26 травня, а не традиційно у січні, як до того звикли учасники.
Давос у 2022 році пройшов у травні замість січня. Фото: ВЕФ
Попередній офлайн-форум у 2020 році, можна сказати, прогавив тему пандемії Covid-19: ключовими тоді стали екотема, безробіття, новітні технології та соціальна й гендерна рівність.
Тим, хто стежить за подіями ВЕФ, запамʼятався виступ Дональда Трампа з месседжем Make America Great Again та звинуваченням у протидії цьому таких екоактивістів, як Грета Тунберг.
Виступ Дональда Трампа на Давосі-2020 [відео]
Так само, власне, був помітним і виступ самої активістки Грети Тунберг, яка, зі свого боку, звинуватила медіа та світових лідерів у тому, що вони ігнорують тему зміни клімату й не готові терміново відмовитися від використання вугілля.
Виступ Грети Тунберг на Давосі-2020 [відео]
Що цікаво, форум у значній мірі був якраз і був присвячений ініціативі відмови від вугілля, і низка великих держав, у тому числі Німеччина, взяли на себе зобовʼязання прискорити перехід до екологічних джерел енергії.
Ще одною помітною, в усякому разі для українців, подією, став виступ Володимира Зеленського на Давосі-2020, який запрошував інвесторів до України, обіцяючи, що вона спроможна на економічне диво.
Виступ Володимира Зеленського на Давосі-2020 [відео]
Він також презентував проєкт «інвестиційної няні», яка покликала супроводити великих інвесторів у їхній співпраці з Києвом.
ВЕФ-2021 пройшов у онлайн-форматі та не привернув значної уваги світової громадськості. Екотему цього разу перекрила чиста економіка, зокрема дефіцити бюджетів у країнах ЄС через пандемію. Загалом про Давос-2021 мало що можна згадати, крім виступу президента рф Володимира Путіна, що критикував санкції проти рф, цифрових гігантів і пропагував «традиційні сімейні цінності».
Виступ Володимира Путіна на Давосі-2021 [відео]
Також можна згадати виступ Сі Цзіньпіна, який закликав до світового консенсусу, натякаючи на те, що купка держав займається міжнародним управлінням замість того, зокрема й США.
Виступ Сі Цзіньпіна на Давосі-2021 [відео]
І ось навесні 2022 році учасники Давосу нарешті знову зібралися оффлайн: в розпал війни в Україні близько 2 тис. осіб приїхали до Швейцарії, серед них — 50 голів держав та урядів.
Війна в Україні стала топ-темою
Війна в Україні стала центральною темою Давосу-2022. Фото: Max Levin
Саме у 2022 році, війна в Україні, яку світові лідери та бізнес воліли не помічати занадто активно близько 8 років, стала центральною темою форуму.
З Україною були повʼязані такі події, як:
- онлайн-звернення президента Володимира Зеленського;
- онлайн-спілкування з Володимиром Зеленським;
- спілкування з першою леді Оленою Зеленською;
- спілкування та пресконференція Дмитра Кулеби,
- дискусія з братами Володимиром і Віталієм Кличками;
- окрема сесія мера Києва Віталія Кличка.
Крім того, проводилися окремі тематичні сесії, присвячені війни росії в Україні:
- сесія Дух стійкості: українські голоси, на якій виступали українські чиновниці, депутатки та бізнесвумен;
- сесія, присвячена реагуванню на гуманітарну кризу в Україні;
- міжнародний Дія Саміт Brave Ukraine;
- обговорення програми відновлення України в Українському домі;
- сесія, присвячена роботі журналістів, що висвітлюють війну в Україні.
Україна також стала частиною дискусій про глобальну продовольчу кризу, нову холодну війну, енергетичну безпеку, міграцію, глобалізацію, політику партнерства ЄС та роль Заходу на світовій арені. Крім того, українські чиновники намагалися зробити Давос-2022 відправною точкою плану Маршалла для України, проводячи зустрічі, які могли вплинути на повоєнну відбудову та збройний захист нашої держави.
Звісно, Давос не пропустив і такі теми, як пандемія коронавірусу, метавсесвіт, зміни клімату, суспільство та рівність, безробіття тощо.
Росіян не запросили вперше за 10 років
Ще одною ключовою відмінністю форуму у 2022 році стало те, що вперше за десятиліття Давос пройшов без участі російських політиків та бізнесменів.
Їх не просто не запросили до участі, а щей перетворили приміщення традиційного Російського дому на Російський дім військових злочинів рф в Україні.
Замість росіян у Російському домі розмістили виставку воєнних злочинів рф в Україні. Фото: Petro Sazonov
Звісно, це викликало чимало гнівних коментарів з боку представників країни-терориста. Можна порадіти, що не буде росіян і на Давосі 2023 року.
Давос-2022: про що говорив Зеленський
Зеленський звинуватив Захід у тому, що допомога Україні не була надана вчасно. Фото: ОП
Коротко згадуючи історичний форум у Давосі у 2022, не можна не відмітити промову президента Володимира Зеленського, яка була досить жорстка та прямо пояснювала, що ескалації війни та великої кількості жертв можна було уникнути, якби все робилося вчасно.
Виступ Володимира Зеленського на Давосі-2022 [відео]
The Page писав про виступ Володимира Зеленського на Давосі-2022, який можна звести до ключових тез:
- якби Захід застосував до Кремля весь пакет жорстких санкцій ще до повномасштабного вторгнення, Володимир Путін міг би й не наважитися на ескалацію;
- Україна отримала збройну та фінансову допомогу в повному обсязі ще у лютому 2022, десятки тисяч втрачених життів можна було б зберегти;
- росія стала державою воєнних злочинів і кинула виклик усьому, що цінує цивілізований світ;
- не треба чекати, поки Путін натисне червону кнопку, треба вже зараз ввести ембарго на російську нафту, заблокувати російські банки та закрити всю торгівлю та співпрацю;
- усі світові компанії, що пішли з росії, зможу працювати в Україні з її 40-мільйонним ринком, а бізнеси можуть долучатися до відновлення держави після війни;
- необхідно продемонструвати агресору, що війна не дає бажаних результатів;
- Україні необхідно отримувати щонайменше $5 млрд щомісяця;
- після війни Україну треба буде захистити так, щоб люди не боялися жити та розвивати бізнес на її території;
- на українському майданчику можна створити організацію експортерів продовольства, щоб у людства була страховка від голоду;
- бізнесменам з огляду на всі ризики поширення російської агресії варто кожного ранку просинатися з питанням: що ти зробив для України сьогодні?
Давос-2022: жорсткі відповіді Кулеби та жарти про равлика
Про що говорив Дмитро Кулеба під час Давосу-2022. Фото: ВЕФ
Окрім спічу Володимира Зеленського, учасникам форума в Давосі у 2022 році дуже запамʼяталися заяви та окремі цитати голови МЗС України Дмитра Кулеби.
Кулеба учасникам Давосу-2022: Стуліть свої пельки! [відео]
Наприклад, на пропозицію зняти частину санкцій з росії, щоб врятувати світ від голоду, він відреагував пропозицією приїхати в Україну та подивитися на закатовані тіла дітей, а також поспілкуватися з батьками, чиїх дітей зґвалтували рашисти.
Заяви Кулеби та його відповіді на запитання журналістів у Давосі-2022 можна звести до таких тез:
- треба якомога швидше втілити ідею Зеленського про нову безпекову архітектуру у Європі та світі, гарантії безпеки потрібні Україні тут і зараз;
- усі війни закінчуються дипломатією, але бажання домовлятися росія не демонструє;
- усі постійно чекають на колапс України, але колапсу не стається, Україні справді потрібні гроші для підтримки, але це не значить, що її економіка рухне за 3-7 днів;
- якщо Україна не отримає важку зброю, Україна загине, Україні потрібні РСЗВ;
- Україна розгляне всі мирні плани, що не передбачають порушення її суверенітету та територіальної цілісності, а також заморожування наявної ситуації у війні;
- навіть якщо світ відвернеться від України, їй доведеться продовжувати війну, адже це війна за нашу ідентичність.
Кулеба також жартував про швидкість постачання зброї Німеччиною та відповідав на слизькі питання журналістів — наприклад, про те, чому Захід має платити за війну в Україні, чи не простіше домовитися з рф. Тут голова МЗС заявив, що це те саме, що звинувачувати жертву у тому, що вона опирається злочинцю та гвалтівнику.
Розмова з Дмитром Кулебою на Давосі-2022 [відео]
У дні Давоса Кулеба був не єдиний, хто жартував про повільну допомогу у війні: зокрема, посол України у Німеччині Андрій Мельник тоді розмістив у себе в Твіттері фото равлика з кулею на панцирі, підписавши це як допомогу, що прямує з Берліна до Києва.
З виступів світових лідерів можна згадати промову президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, яка заявила, що саме Путін, розвʼязавши війну, змусив Давос говорити про те, як допомогти Києву перемогти.
Виступ Урсули фон дер Ляєн на Давосі-2022 [відео]
Вона підкреслила, що війна Путіна має закінчитися його провалом, а ЄС допоможе Україні піднятися з попелу.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг, зі свого боку, підкреслював, що повномасштабна війна в Україні порушила мир у Європі та призвела до історичного розширення Альянсу (мова йде про вступ Фінляндії та Швеції).
Виступ Єнса Столтенберга на Давосі-2022 [відео]
Він підкреслював, що НАТО має допомогти Україні, водночас не допускаючи ескалації війни ще далі.
Висновки Давосу-2022 та очікування від Давосу-2023
Оцінюючи те, як пройшов форум у Давосі у 2022 році, можна досить впевнено очікувати, що й цього року Україна зможе використати його як майданчик для донесення своєї позиції та заклику до більш ефективної та своєчасної допомоги — як фінансової, тай і збройної.
Хоча форум і має переважно економічний порядок денний, економіка світу нерозривно повʼязана з тим, як проходить війна в Україні та чим вона може закінчитися. Попри те, що ВЕФ роками не присвячував темі вторгнення росії в Україну достатнього часу, тепер війна безпосередньо впливає на економічну стабільність всієї Європи, продовжує погрожувати енергетичній та продовольчій безпеці світу.
Звісно, це не значить, що на полях форуму можуть вирішитися глобальні питання про збройну підтримку України або негайне виділення коштів на майбутнє відновлення або підтримку її економіки — рішення Давосу переважно декларативні, і є лише обіцянками, а не чітким планом дій. Втім, налагодити звʼязки та й на цьому майданчику знову й знову доносити світу правду про війну в Україні Київ може.