Facebook Pixel

Дешеві гроші надувають бульбашку!

Іван Компан
фінансист, засновник First Kyiv Investment Club

Звичайно ж, центральною подією тижня став ювілейний, п'ятдесятий, економічний форум у Давосі. Своєю присутністю його вшанувала величезна кількість українських політиків, підприємців та активістів. Такий собі веселий корпоратив на виїзді, і Facebook уже цілий тиждень гадає, що вони там робили.

Ну, зрозуміло, крім селфі з багатими і знаменитими. Хоча, як-то кажуть, вольному воля... Зрештою Грета Тунберг теж зірка епохи! Про успіхи співвітчизників у справі залучення інвесторів ми вже знаємо, а над казусом з українсько-німецькою залізницею можна тільки посміятися.

Знову ж таки, привід «гірськолижного інструктора» може забрести до будь-якого уряду – як міцних господарників, так і палких активістів-технократів. Чи варто нам дивуватися гірськолижникам у вигляді інвесторів і школярам з портфелями міністрів?! Але про це в усіх публічних джерелах сказано вже достатньо і обговорювати далі немає сенсу.

Цікавіше інше... Як завжди, на форумі багато говорили про майбутнє планети, кліматичні зміни та необхідні заходи щодо порятунку людства.

Хто правий — Грета й ті, хто її створив, чи навчені досвідом діючі політики, покаже життя, а ось для любителів і професіоналів торгівлі цінними паперами, на мій погляд, цікаво було послухати, як оцінюють поточну ситуацію і прогнозують майбутнє прославлені інвестори, яких на форум приїхало чимало. Даліо, Сорос, Мінерд, Прінс — список довгий, і що не ім'я, то «брила», «чолов'яга»!!!

І знаєте, не було помітно, щоби ці «легенди» випромінювали оптимізм. Швидше, навпаки... По-перше, усі вони погодилися з тим, що центральні банки світу грають у дуже небезпечну гру, знижуючи ставки. Скотт Мінерд з Guggenheim Partners заявив, що «пом'якшення монетарної політики створює піраміду на ринку корпоративного боргу, яка рано чи пізно зруйнується».

На його думку, ситуація нагадує 2000 рік напередодні кризи «доткомів». Марк Мачін, голова інвестиційної ради пенсійного фонду Канади, сказав, що він «б'є на сполох, закликаючи не інвестувати у неліквідні активи». Голова правління UBS Group AG Аксель Вебер назвав негативні ставки «викривленням», а за словами голови ABN Amro Bank Кіза ван Дійкхуїзена, «це не те місце, де хочеться бути». Було й багато інших критичних коментарів — усі перераховувати немає сенсу. Врешті-решт усе зводиться до того, що дешеві гроші надули чергову бульбашку, ціни на піку, і тепер потрібно чекати, коли вона лопне.

Центробанки гнуть свою лінію. Незважаючи на одностайну критику з боку інвесторів і банкірів, керівники центральних банків, схоже, не поспішають прислухатися до їхніх слів. Та й зрештою вибір що у ФРС, що в ЄЦБ, що у Банку Японії невеликий. Економіка сповільнюється, і способів її оживити, крім низьких ставок, вони поки не бачать.

І це не просто слова, а й дії: ЄЦБ у четвер залишив ставку на колишньому від'ємному рівні, у вівторок Банк Японії відкинув можливість посилення монетарної політики найближчим часом, і немає жодних підстав вважати, що ФРС підвищить ставку на своєму черговому засіданні наступного тижня.

Зі свого боку центральні банки закликають уряди включитися в боротьбу за економічне зростання. Глава МВФ Крісталіна Георгієва закликала центробанки і уряди скоординувати монетарну, фіскальну та регуляторну політику, бо тільки ефективна комбінація цих інструментів, на її думку, допоможе повернутися до зростання. Чи відгукнуться уряди і центробанки на її заклик, невідомо, а якщо й так, то скільки часу знадобиться неповоротким бюрократам, аби домовитися?!

Ну а поки гроші залишаються дешевими, не виключено, що зростання цін на різні активи може тривати ще якийсь час. Скільки — сказати важко, зрештою моделювати ірраціональність досить непросто. Головне – у нинішні часи треба бути постійно готовим до того, що ситуація може кардинально змінитися у будь-який момент.

Несподіваним фактором впливу на ринки, а погане завжди трапляється несподівано, став китайський вірус, від якого помирають люди. Китайський уряд продовжує вводити заборони на подорожі всередині країни та за її межі, а також закривати на карантин великі міста в районі епіцентру вірусної інфекції.

Станом на п'ятницю 26 осіб померли, а 830 офіційно визнані інфікованими. І хоча Всесвітня організація охорони здоров'я поки не визнала вірус глобальною епідемією, ринки відгукуються на будь-які новини про збільшення кількості хворих, новий карантин або чергову заборону на подорожі.

Компенсувати ситуацію з вірусом допомагають непогані корпоративні результати. Тон у вівторок задав Netflix, оголосивши результати кращі, ніж очікувалося. Хороші досягнення продемонстрували Intel і American Airlines.

Деякі компанії — Procter & Gamble, Travelers, Texas Instruments і Comcast — перевищили прогнози, але не змогли вразити інвесторів планами на майбутнє і, як наслідок, трохи втратили в ціні. Ну, і точно не можна промовчати про Boeing, який ніяк не може вибратися з піке з 737 Мах, ціна на акції якого знижується, і Tesla, що росте, як на дріжджах, збільшивши свою капіталізацію за квартал більше ніж удвічі.

Тепер неприбуткове «диво Маска» коштує понад $100 млрд, обігнавши за капіталізацією Volkswagen. Ну, чим не свідчення цілковитої ірраціональності ринків і надутої бульбашки?

Чекаємо, коли лопне!

Хороших вихідних і вдалих інвестицій!

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора