Четвер, третій день Всесвітнього економічного форуму в Давосі, як і попередні, був насичений подіями та заявами.
Наприклад, 23 січня в Цюріху відбулося зіткнення поліції й радикалів, незгодних з проведенням форуму, канцлерка Німеччини Ангела Меркель виступила з промовою на захист клімату, а прем'єр Олексій Гончарук заплутав ЗМІ та німецьких партнерів заявами про контракт із Deutsche Bahn.
«Геополітичний маяк» і майбутнє НАТО
Сьогодні учасники встигли вислухати спеціальне звернення голови Національної асамблеї Венесуели Хуана Гуайдо, побувати на пресконференції з президентом Гани Наною Акуфо-Аддо і поговорити про «геополітичний маяк» з прем'єром Греції Кіріакосом Міцотакісом.
- Читайте також: Всесвітній економічний форум у Давосі 2020: пряма трансляція
Планувався також виступ прем'єра Італії Джузеппе Конте, але він зник з програми. Одним з останніх сьогодні виступив зі спеціальним зверненням генсек ООН Антоніу Гутерріш.
Крім того, сьогодні відбувся традиційний Український сніданок, основним спікером якого виступив прем'єр Олексій Гончарук.
У контексті геополітики говорили про перспективи НАТО, пріоритети G20, відносини з Британією після Brexit, стосунки між ЄС та РФ.
Серед наукових і технотем обговорювали, як вже писало , цифрову економіку, роботизацію в медицині, взаємодію людини і робота, боротьбу з розповсюдженням зброї у мережі, науку стародавньої ДНК, боротьбу з псевдонаукою і кібербезпеку.
Крім того, говорили про майбутнє міст та їхньої інфраструктури, у контексті геополітики — про перспективи НАТО, пріоритети G20, відносини з Британією після Brexit, стосунки між ЄС та РФ. Були також порушені теми сучасного рабства, зеленої енергетики і кліматичних ризиків. Підняли й тему спалаху коронавірусу в Китаї та його впливу на економіку.
«Вершники» Гутерріша
Ще до свого виступу Гутерріш розмістив на сайті ООН заяву про загрози сучасного світу, порівнявши їх з «чотирма вершниками Апокаліпсиса». Сьогодні на форумі він зупинився на них детальніше.
Такими загрозами він назвав геополітичне напруження, кліматичну кризу, глобальну недовіру і небезпечність нових технологій.
- Читайте також: Давос, день другий. «Чудо.UA» від Зеленського, заклик Варфоломія і «ложка дьогтю» від Сенцова
Геостратегічна напруга, на його думку, набула епічного характеру — такої кількості людей, що втікають від війни і терактів, ми не бачили з часів Другої світової.
Другою загрозою Гутерріш вважає глобальне потепління, яке б'є нові температурні рекорди, що поставило під загрозу зникнення мільйон видів рослин і тварин. Він також згадав пожежі в Австралії, заявивши: «Наша планета — у вогні».
Третьою загрозою він назвав глобальну недовіру суспільства, внаслідок якої люди по всьому світу виходять на протести і вимагають змін, тоді як нерівність тільки посилюється.
Четверта загроза, підкреслив генсек ООН — зворотний бік цифрової революції, оскільки люди не встигають зрозуміти суть нових технологій. Водночас останні використовуються для розпалювання ненависті, вчинення злочинів та експлуатації, підкреслив Гутерріш.
- Читайте також: Давос: день перший. «Бум» Трампа, спіч Грети, шпигуни-сантехніки і спойлери Гончарука
Він визнав, що нові технології потрібні, але вони ж створюють і виклики — як зробити так, аби технологія працювала на користь людства і не зупинила економічне зростання. Генсек закликав до відповідальності за розвиток і контроль штучного інтелекту в майбутньому, аби він став «джерелом блага» та «позитивною платформою».
Меркель підтримала Грету, а міністр США — вилаяв
Про кліматичні ризики говорила і канцлерка Німеччини Ангела Меркель. На її думку, для порятунку планети необхідно міжнародне співробітництво і нові технології, а також швидкі й рішучі дії. За її словами, досягнення цілей Паризької угоди може стати питанням виживання людей.
- Читайте також: «Не будьте Джорджем Беллом»: Зеленський у Давосі закликав світ інвестувати в українське «диво»
При цьому багаті країни зобов'язані зробити більше. У своєму виступі Меркель несподівано підтримала молодих екоактивістів на кшталт Грети Тунберг — на противагу Дональду Трампу, який вважає їх «радикальними соціалістами» і називає «вічними пророками загибелі».
Крім того, німецька канцлерка відзначила зростаючий розрив між містами і сільськими районами, підкресливши, що індивідуальна соціальна мобільність городян (можливість підвищити рівень життя) є більш високою.
Крім того, Меркель торкнулася теми Близького Сходу, наголосивши, що необхідно уникнути повторення сирійської ситуації в Лівії.
Хоча Меркель і підтримала молодих екоактивістів, Греті Тунберг знову дісталося від американців. Про її заклик негайно відмовитися від викопного палива критично висловився міністр фінансів США Стівен Мнучін. Він засудив повчальний тон виступів активістки, підкресливши, що їй варто було б спочатку опанувати ази економіки в коледжі, а вже потім вчити інших.
Volkswagen похвалив Tesla, а в Цюріху придушили протести
Глава Volkswagen Герберт Дісс вітав під час ВЕФ у Давосі будівництво заводу Tesla під Берліном.
Враховуючи те, що Tesla майже наздогнала за вартістю світового автогіганта номер один, Дісс підкреслив, що вважає американців першопрохідцями у створенні повноцінних екологічних машин.
Глава Volkswagen додав, що здорова конкуренція його компанії не завадить.
Глава Volkswagen додав, що здорова конкуренція його компанії не завадить, а той факт, що електромобілі вийшли на ринок, не можна переоцінити.
- Читайте також: «Люди-кіборги» і Грета Тунберг. На кого чекають у Давосі і що стане пріоритетами «Маніфесту-2020»
Тим часом у Цюріху поліції сьогодні довелося застосувати водомети, сльозогінний газ і гумові кулі проти радикалів, які не згодні з проведенням Всесвітнього економічного форуму.
Кілька сотень мітингувальників організували акцію «Цюріх проти ВЕФ», палили фаєри і кидали в поліцейських пляшки, внаслідок чого один перехожий отримав опіки і був поранений поліцейський.
Гончарук усіх заплутав
У рамках ВЕФ у Давосі сьогодні пройшов Український сніданок, під час якого прем'єр Олексій Гончарук більш детально окреслив співпрацю із залізничним оператором Німеччини Deutsche Bahn, але заплутав при цьому ЗМІ, самих німців і «Укрзалізницю».
Зокрема, більшість медіа розтиражувала слова прем'єра про те, що німці впродовж 10 років керуватимуть УЗ, тим самим показавши, що Україна є відкритою для інвестицій, що, очевидно, було не зовсім коректно зрозуміло.
Пізніше Deutsche Bahn спростувала отримання в управління нашої залізниці, пояснивши, що домовлялися просто консультувати керівництво УЗ.
А в пресслужбі українського відомства взагалі заявили, що у них недостатньо інформації про нові домовленості уряду.
Під час сніданку в Давосі Гончарук також розповів про нове розміщення Україною євробондів на 10 років і запевнив, що не планує йти у відставку і тікати до США (його несподівано запитали, чи не хоче він стати американським кандидатом у президенти). Прем'єр запевнив, що в нього чудові відносини з президентом.
Гончарук запевнив гостей, що для успішного співробітництва з Україною достатньо знати два слова: «Слава Україні!»
Глава уряду пообіцяв, крім іншого, спрощення податкового законодавства навесні і прийняття поправок до Трудового кодексу, частину з яких наразі критикують, зокрема й великі роботодавці.
Під час Українського сніданку також виступали режисер Олег Сенцов (він говорив про російську агресію), міністр оборони Словаччини Петер Пеллегріні — на відміну від Сенцова, він похвалив мирні ініціативи Зеленського.
Нервові заголовки у російських і проросійських ЗМІ викликало, до слова, закінчення заходу, коли Гончарук запевнив гостей, що для успішного співробітництва з Україною достатньо знати два слова: «Слава Україні!», у відповідь на які завжди звучить «Героям слава!»
Що цікаво: сьогодні з'ясувалося, що відвідування Давоса депутатами Верховної Ради профінансував «Український дім» Віктора Пінчука, хоча деяким довелося доплатити за поїздку.
Останній день: цифровий кордон і боротьба з пластиком
У п'ятницю, в останній день форуму, обговорюватиметься вже не так багато тем, як у вівторок, середу та четвер. Серед них заявлено такі панелі: «Інвестування у наступний цифровий рубіж», «Технологія в ім'я добра», «Цифрова безпека для молоді», «Коли люди стають кіборгами», «Прориви у лікуванні раку» і «Людська ціна епохи безкарності».
Крім того, учасники обговорять вплив центробанків, облік людського капіталу, глобальні економічні перспективи, зростання стійких компаній і лідерство, а також відмову від одноразового пластику. В рамках теми «Суспільство і доступ до роботи в майбутньому» в п'ятницю завершиться блок дискусій про рівний доступ до роботи (мова йде і про гендерну рівність, і про доступ людей з інвалідністю, і про соціальні ліфти, і так далі). А сам форум завершиться концертом.