Facebook Pixel

«Пророки апокаліпсиса» і Давос

Сергій Гайдайчук
Засновник і президент CEO Club Ukraine

Найбільший клопіт цьогорічного Всесвітнього економічного форуму – це те, як примирити кліматичні зміни, що загрожують існуванню людства, і капіталізм. І про перше, і про друге у Давосі говорили дуже багато в контексті найбільших викликів цивілізації, відповідальності перед наступними поколіннями та трансформації існуючої економічної моделі розвитку людства.


Відповідно неформальними символами (звичайно, різної полярності) Давоса стали президент США Дональд Трамп та екоактивістка Грета Тунберг.

Зміна клімату і капіталізм

Ключова відмінність цьогорічного світового форуму в Давосі, яку було помітно і в інформаційному просторі, і у промовах світових лідерів – це акцент на кліматичних змінах. Уперше за пів вікову історію Давоса визначено, що п’ять найбільших викликів цивілізації – це кліматичні: потепління, забруднення океанів, руйнування наземних і водних екосистем, виснаження ґрунтів, зникнення біологічного різноманіття.

Тривога щодо цієї теми сильно відчувалася, особливо на фоні різкої зміни клімату, пожеж в Австралії, а раніше – в Бразилії та інших катаклізмів по всьому світу.

Якщо впродовж років і десятиліть до цього від вчених, які говорили про ці проблеми, відмахувалися, як від набридливих мух, то цього року фокус був на сто відсотків на тому, що клімат змінюється і це сильно впливає на планету.

Тому перший ключовий посил Давоса – це кліматичний. Другий – це зміна, трансформація капіталістичної моделі.

Багато дискутували про те, що потрібно змінювати капіталістичну модель, аби компанії будували свою діяльність, враховуючи інтереси різних стейкхолдерів, планетарних екосистем, суспільства.

QuoteПерший ключовий посил Давоса – це кліматичний. Другий – це зміна, трансформація капіталістичної моделі.

Капіталістична модель зародилася на планеті у XVIII столітті, і Адам Сміт дуже яскраво її просував. Проте тоді на планеті проживало менше 1 мільярда людей, можна було використовувати безмежну кількість ресурсів, і це не впливало на навколишній світ.

Сьогодні ж, коли на планеті 7,5 млрд людей, світ став «переповнений» і капіталізм, ключова мета якого — поглиблювати, розширювати ринки і стимулювати постійне споживання, стає шкідливим.

Капіталізм має трансформуватися, стати більш відповідальним та інклюзивним. І все більше світової еліти залучено до цього дискурсу.

Разом з тим не думаю, що вже існують відповідні моделі чи воля для переходу саме до відповідальної моделі капіталізму. Оскільки те, що заявляється на глобальній арені на публіку, і те, що робиться насправді, – це різні речі.

Про символи Давоса

Перший – це Дональд Трамп. Його виступ у Давосі – це промова кандидата в президенти, передвиборча промова, в якій він описував, які потужні США, але, насамперед, який потужний Трамп, як багато він досягнув. Цього разу він все ж таки приєднався до екологічної ініціативи з висадки одного трильйона дерев протягом 10 років. Хоча й назвав екоактивістів «пророками апокаліпсиса».

Другий – Грета Тунберг. Це одночасно символ і інструмент. Зрозуміло, що її режисують, але вона несе ті меседжі, які я повністю поділяю.

QuoteГрета Тунберг каже просто: не треба говорити — робіть.

Вона говорить, що світові лідери завжди проголошували гучні красиві лозунги про боротьбу з кліматичними змінами, підписували угоди, документи, але мало що з цього виконується. А планета палає, катастрофічні тенденції ростуть у геометричній прогресії з року в рік. Одних дерев мало — потрібно діяти комплексно. Вводити додаткові податки на ті компанії, які активно інвестують у видобуток нафти, газу, вугілля. Вона каже просто: не треба говорити — робіть.

Про Україну і глобальні ініціативи

Зараз лунає багато критики на адресу української делегації: президента, прем’єра, нардепів. Мовляв, після виступу українського президента на економічному форумі Україну «завалило» інвесторами.

Через таке ставлення до знакових світових платформ Україна програє іншим країнам, ми ігноруємо або не підходимо стратегічно до того, аби бути представленими у таких місцях.

Давос – це ключовий світовий форум, там збираються лідери найпотужніших країн, бізнесова, політична, інтелектуальна еліта; обговорюються питання, куди йде планета, місце кожної країни в цьому глобальному порядку денному.

Тому абсолютно не підтримую нічого з цієї критики. Ми отримаємо/не отримаємо багато інвесторів після того, як Зеленський чи Гончарук зроблять якісь заяви, але ми точно маємо бути присутні на таких світових форумах, ми точно повинні проголошувати позитивні меседжі і змінювати ставлення до України.

Також хочу відзначити роботу Українського дому на форумі. Є офіційний Давос, де збирається кілька тисяч світових лідерів, і там дуже закрита програма – від України в ній брали участь лише сім осіб. Але в останні роки навколо Давоса виникла ще й неофіційна тусовка, де багато країн світу, компаній, корпорацій створюють свої хаби і проводять велику кількість івентів.

QuoteУкраїнський дім уже інтегрувався в неофіційний Давос. А 20 березня ми посадимо в Україні перший мільйон дерев.

Фактично більшість учасників офіційної частини економічного форуму також відвідує і неофіційну. І Український дім теж інтегрувався в цей неофіційний Давос. За чотири дні форуму там було організовано десятки зустрічей, івентів, дискусій, на яких були присутні й представники світової еліти.

У контексті ключових посилів Давосу CEO Club Ukraine організував панель про те, чим Україна може бути цікавою світові. Ми вирішили сформувати певний концепт країни, показати роль і цінність, яку Україна може запропонувати світу в економічному і геополітичному розрізі.

Також ми проголосили в Давосі ініціативу, що Україна приєднується до боротьби з кліматичними змінами і анонсували висадку ста мільйонів дерев, яка піде з України. 20 березня ми посадимо в Україні перший мільйон дерев.

Цей проєкт дасть можливість заявити Україні про себе на глобальному рівні. Поза тим дуже важливо продемонструвати, що поки інші лише говорять, ми вже змінюємо світ.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора