Facebook Pixel

Куди інвестують в Україні: інтерв’ю з президентом інвестгрупи УНІВЕР Тарасом Козаком

Інвестиції в Україні зросли у 5-6 разів після вторгнення, за словами президента інвестиційної групи «УНІВЕР» Тараса Козака. Основна заслуга – розширення доступу до військових ОВДП через Монобанк, «Дію» та електронні кабінети інвестиційних банків.

Які активи доступні в Україні в умовах обмеження виведення коштів за кордон, The Page дізнався у Тараса Козака та звернув увагу на декілька з них: облігації зовнішньої державної позики, інвестиційні фонди в нерухомість та цінні папери українського бізнесу.

Яка альтернатива ОВДП

Зараз українці не можуть інвестувати в активи за кордоном – це одна з причин, чому збільшився попит на ОВДП. Які інші інструменти можуть використовувати інвестори для вкладень?

Онлайн-кабінети спростили інвестування – умовний інвестор зі Жмеринки може зареєструватися, передати копії своїх документів через «Дію», заповнити анкети, увійти в кабінет та переглянути активи для інвестицій.

Перше – це державні облігації зовнішньої позики ОЗДП, євробонди. Щодо них уже була реструктуризація у 2015 році, у 2022 році. Очікується ще одна у 2024-му. [Реструктуризація – зміна умов виплат боргу, щоб позичальнику було легше його виплатити чи він виплатив його пізніше за меншими відсотками. – The Page].

Висока ймовірність, що спишуть наш борг. Тоді власникам цих облігацій погасять не умовні $1000, а $500, і не зараз, а пізніше. Це називається жорстка реструктуризація. Тому нині ОЗДП торгуються за ціну приблизно 25% від номінальної вартості, включаючи невиплачений купон – десь $300-400.

Ще їхня купівля складна через обмеження Національного банку: для купівлі потрібно вивести кошти з України, а НБУ зараз це не дозволяє за деякими винятками, наприклад, для оплати лікування.

Інвестиційні фонди в Україні

Як щодо недержавних активів?

Ще існують фонди. Наприклад, у нас торгуються цінні папери фонду Inzhur Андрія Журжія. Це українські інвестиційні фонди, які купують нерухомість і здають її в оренду. В Inzhur є декілька фондів. Один із них здає в оренду приміщення «Макдональдсу», другий — супермаркетам «Сільпо». Ставка залежить від виторгу компанії: чим більший виторг, тим більший дохід фонду. Весь цей дохід фонд розподіляє одразу дивідендами щомісяця, і ми бачимо великий попит.

Третій, новий фонд, братиме участь в аукціоні на продаж державної частки Ocean Plaza. Державі натепер належить 66% частки, яка конфіскована у росіян. Фонд збирає інвесторів на неї.

ТРЦ OCEAN PLAZA. Фото: вебсайт KAN Development

ТРЦ OCEAN PLAZA. Фото: вебсайт KAN Development

Поки що оренди немає, тому ці кошти інвестують в ОВДП і виплачують дивіденди. Але якщо фонд переможе в аукціоні і купить державну частку Ocean Plaza, інвестори будуть отримувати 20% річних у валюті, за оцінками Inzhur. Якщо не вийде, фонд говорить, що поверне інвесторам гроші.

В «УНІВЕРі» є свої фонди. Чим вони зараз займаються?

«УНІВЕР» – це п'ять фондів, які мають різні стратегії. Два з них – це були перші українські фонди, які легально до війни інвестували в іноземні акції: в індекс S&P 500, в індекс NASDAQ.

Від початку війни ми не можемо купувати акції у повному обсязі через обмеження НБУ. Фонди живі, але частина в них не в акціях, а просто в валюті, тому що ми не можемо цю валюту вивести за кордон, це заборонено. Ми намагаємося купувати акції в Україні.

Інвестуємо в державні облігації, муніципальні облігації і депозити в державних банках, в комерційні облігації, у тому числі корпоративні, банківські, державні теж є, валютні облігації.

Президент інвестиційної групи «УНІВЕР» Тарас Козак. Фото надане The Page від компанії

Президент інвестиційної групи «УНІВЕР» Тарас Козак. Фото надане The Page від компанії

Є старий фонд «Володимир Великий», який ми теж продаємо, але всіх попереджаємо, що це фонд, який не може нормально інвестувати. Частина фонду має інвестуватися в українські акції. Проте, на жаль, хороших українських акцій немає. «Володимир Великий» — це диверсифікований фонд, який інвестує в державні та корпоративні облігації, а також акції українських компаній. Цей фонд вважається більш ризикованим через більші ризики акцій.

Акції та особливі інвестиційні рахунки в Україні

Ви згадували особисті інвестиційні рахунки. Це поки не запроваджений в Україні механізм інвестування без подальшої сплати податків. Як він працює?

Це світова практика, коли інвестор — фізична особа — купує цінні папери не напряму, а через свій власний індивідуальний інвестиційний рахунок, і можна покласти туди гроші лише на довгий термін – 3, 5, 7, 10 років, в різних країнах по-різному.

Доходи, отримані на цьому рахунку, не оподатковуються. Ці типи інвестування дуже поширені в Штатах, Європі, Британії, Японії. Попри відсутність податків, кошти з цих рахунків нікуди не дінуться – вони будуть інвестуватися в економіку, а країна отримує довгостроковий фінансовий ресурс.

Є профільний законопроєкт на розгляді парламенту, проте його щось завжди зупиняло і він не дійшов до першого читання. Міністерство фінансів чомусь не хоче його просувати, хоча це збільшить коло інвесторів. Я не розумію, чому наша держава, яка потребує інвестицій, до цього часу це не запровадила.

Президент інвестиційної групи «УНІВЕР» Тарас Козак. Фото надане The Page від компанії

Президент інвестиційної групи «УНІВЕР» Тарас Козак. Фото надане The Page від компанії

Обмеження Нацбанку не дозволяють інвестувати в будь-які закордонні інструменти, проте мене час від часу таргетує реклама інвестицій в акції за кордоном. Як це може працювати і чи це легально?

Фізична особа може нині лише купити валюту, але не може вивести кошти за кордон, за винятком коштів на лікування, наприклад. Операції з капіталом для того, щоб купувати акції, суттєво обмежені. З банку заплатити офіційно через SWIFT-переказ на іноземного брокера нереально. Банки не пропускають.

Можливо інвестувати через якісь сірі схеми. І це зупиняє, по-перше, людей, які мають більше коштів, а по-друге, тих, які не хочуть возитися з цілими схемами.

Щоб вивести кошти зараз, можна використовувати хіба якісь сірі схеми або крипту. Є платіжні системи, хоча й вони не часто пропускають платежі.

Чи зберігається інтерес до інвестицій під час війни

У нас майже два роки продовжується повномасштабна війна, життя стало дорожчим. Здавалося б, люди будуть притримувати кошти на випадок екстрених ситуацій. Або стрес викликає бажання проїсти всю суму та споживати тут і зараз. Як ці умови вплинули на інвестиційні настрої? Наскільки у нас нині залишилися фізособи-інвестори у класичному розумінні?

Статистика Розрахункового центру – це компанія, яка належить Нацбанку, – містить щомісячну звітність щодо того, скільки унікальних рахунків клієнтів відкривають в їхній системі. Переважно це рахунки фізичних осіб, які відкривають для інвестицій.

До початку війни було відкрито приблизно 30 тис. рахунків. На сьогодні це понад 180 тис. Велика заслуга в цьому Монобанку (Universal Bank), який весною 2022 року дозволив через свій додаток купувати військові ОВДП. І у зв'язку з тим, що люди хотіли допомагати країні через інвестування у військові облігації, вони робили це спочатку через Монобанк.

Фото: пресслужба Національного банку.

Фото: пресслужба Національного банку.

За час війни кількість унікальних рахунків зросла в 5 чи 6 разів. Потім долучилися інші брокери, «Дія». На початок 2023 року фізичні особи інвестували в ОВДП 30 млрд грн, на кінець 2023 року – 53,2 млрд грн.

Важлива позиція Національного банку. Він говорить, що триматиме ставки на такому рівні, щоб гривневі інструменти були вигіднішими для інвестицій за готівкову валюту. На початку 2023 року курс був приблизно 41 грн/$, в кінці року він впав до 39 грн/$. За цей рік інвестори ОВДП отримали майже 20% чистого доходу річних.

Якщо у валюті порахувати, коли долар впав, то виходить приблизно 25% в доларах. Тобто якщо на початку 2023 року ви продали 1000 доларів і купили ОВДП гривневі, то в кінці року у вас буде 1250 доларів приблизно.

Нацбанк обіцяє залишати ставки високими, щоб дохідність гривневих інструментів була вищою, ніж просто тримати готівкові долари.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉