Ордер на арешт Путіна: чи побачимо ми його на лаві підсудних? Фото: Getty Images
17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт Володимира Путіна та уповноваженої при президентові рф із прав дитини Марії Львової-Бєлової. Якими будуть правові та політичні наслідки рішення Гааги, розбиралося The Page.
Що рішення про арешт означає для Путіна
Рішення Гааги: де тепер мають арештувати Путіна. Фото: Getty Images
Запити на арешт були подані прокуратурою 22 лютого 2023 року, і Палата попереднього провадження II МКС вирішила, що має достатньо підстав для того, щоб підозрюваних було звинувачено у вчиненні воєнного злочину, пов'язаного з незаконною депортацією населення, зокрема українських дітей, і незаконним переміщенням з окупованих територій України до рф,
На сьогодні Володимир Путін може бути арештований у країнах, які ратифікували Римський статут, і країнах, що визнають юрисдикцію суду (це 123 держави, позначені на мапі зеленим).
Країни, які мають арештувати Путіна.
зелений — держави-учасниці;
жовтий — підписанти, які не ратифікували статут (в тому числі — Україна);
фіолетовий — держави, що вийшли з членства;
помаранчевий — підписанти, які відкликали свій підпис;
червоний — держави поза статутом, не підписанти.
З-поміж них — усі країни Європи (але не Україна), Південної Америки (зокрема, союзники росії, наприклад Венесуела), а також Таджикистан, де Путін востаннє був у червні 2022 року.
Крім того, для президента рф відтепер закриті Бразилія та Південно-Африканська Республіка (партнери Москви в рамках БРІКС — союзу Бразилії, росії, Індії, Китаю та ПАР під головуванням КНР), а також Афганістан, Центральноафриканська Республіка та Нігерія.
«Якщо Путін відвідає одну із цих країн, місцева влада має його арештувати», — пояснив The Page міжнародний адвокат Сергій Голубок, який має допуск до практики в Міжнародному кримінальному суді.
Ба більше, інші країни, що не ратифікували Римський статут, також можуть передати Путіна до суду.
Євген Грушовець, партнер практики кримінального права Ario Law Firm, у коментарі The Page зазначив, що для того, аби розібратися зі значенням і наслідками ордеру на арешт кремлівського диктатора, спочатку треба зрозуміти, що являє собою Міжнародний кримінальний суд.
Що являє собою МКС і як працює його ордер
Як працює Міжнародний кримінальний суд. Фото: офіційний сайт МКС
Міжнародний кримінальний суд було створено понад 20 років тому як постійний орган для розслідування найбільш тяжких злочинів, які викликають занепокоєння всієї міжнародної спільноти. Зокрема, цей суд, відповідно до договору 1998 року, більш відомого як Римський статут, має юрисдикцію щодо:
- злочинів геноциду;
- злочинів проти людяності;
- воєнних злочинів;
- злочинів агресії.
123 країни світу ратифікували Римський статут і в такий спосіб приєдналися до Міжнародного кримінального суду. Росія не є членом МКС; Україна й досі не ратифікувала Римський статут.
Важливо розуміти, що ордер на арешт МКС видає лише в тому випадку, коли, розглянувши заяву прокурора та докази або іншу інформацію, надані прокурором, переконається в тому, що:
- є обґрунтовані підстави вважати, що особа вчинила злочин, який підпадає під юрисдикцію суду;
- арешт цієї особи видається необхідним для забезпечення її явки на судовий розгляд.
Тобто рішення Міжнародного кримінального суду не було раптовим і блискавичним. Для цього була проведена колосальна робота як з боку прокурора МКС, так і з боку Офісу Генерального прокурора України.
Якими будуть політичні наслідки ордеру на арешт Путіна
Путін у міжнародній ізоляції: які політичні наслідки рішення про арешт? Фото: Getty Images
Цей злочин (викрадення та депортація українських дітей) можна трактувати як геноцид. Це відкриває для України можливості юридичного (а не політичного) доведення факту скоєння цього злочину з боку росії. Вочевидь, що Володимиру Путіну та його оточенню надалі можуть бути пред’явленні й інші підозри: у воєнних злочинах, злочинах проти людяності.
Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, коментуючи політичні наслідки рішення про арешт Путіна, пояснив The Page, що це дійсно безпрецедентна подія.
Хоча раніше, за його словами, МКС видавав ордери на арешт на керівників держав, але зазвичай це були диктатори з країн Азії й Африки та лідери, які вже втратили владу, за винятком Каддафі, який на момент рішення ще перебував при владі.
«Уперше це стосується керівника великої держави, яка має ядерну зброю і є постійним членом Ради безпеки ООН. Такого ніколи не було. Крім суто політичних наслідків, я б зазначив, що це особисте приниження Путіна. Бо він вважав, що є одним із впливових міжнародних лідерів, якому закон не писаний. Але виявляється, що закон не просто писаний, а Путіна ще й фактично оголошують у розшук», — підкреслив політолог.
Суто політично, за словами Фесенка, це означає суттєве посилення міжнародної ізоляції Путіна.
Фактично Путін тепер знаходиться в політичній резервації. Навіть спілкуватися з ним — це вже виклик. Як мінімум для лідерів демократичних країн це створює купу обмежень. Якщо раніше Макрон, Шольц і багато інших західних політиків казали: «Ми заради миру готові спілкуватися з путіним», то зараз це — не просто діалог з державним лідером, а діалог з людиною, яку підозрюють в міжнародному злочині. І це скоротить не просто міжнародні візити путіна, а ще й його спілкування з впливовими фігурами.
І наостанок, це фактично виключає путіна з переговорного процесу. Якщо раніше й існувала така вірогідність, то зараз ордер звужує варіанти переговорів з російським керівництвом з цих переговорів він виключається. Це принципово нова ситуація.
«Путін опинився в політичній резервації; його виключено з переговорного процесу щодо припинення війни в Україні».
Чи скоро ми побачимо Путіна на лаві підсудних
Шансів, що Путіна скоро заарештують, небагато, проте з часом вони зростатимуть. Фото: Getty Images
Політолог Дмитро Воронков розповів The Page, що звернення до МКС щодо розслідування злочинів рф в Україні подали 39 країн, з-поміж них ключові союзники України — Велика Британія, Чехія, Латвія, Австрія та інші.
Щодо того, які конкретні дії має вчинити прокурор МКС для доведення воєнних злочинів рф в Україні, Воронков зазначає, що тут мають бути проаналізовані докази, які показують, що російське керівництво вчинило умисний терор, обстріли та вбивства. Утім, надто глибокий аналіз тут не потрібен — доказів дуже багато й вони очевидні для західних союзників України.
У подальшому розслідуванні, за словами Євгена Грушовця, проблема полягає в тому, що МКС не може проводити судові засідання за відсутності підозрюваного. Зі свого боку росія заявила, що не видасть своїх чиновників.
Водночас юрист підкреслює: злочини, які розглядає МКС, не мають строків давності, а до осіб, які їх вчинили, не застосовуються привілеї чи імунітет. Простими словами: перед МКС усі рівні. А тому не варто повністю виключати можливість колись все-таки побачити Путіна на лаві підсудних.
Чи можуть покарати росію за недотримання рішення Гааги
Росія, як ми вже зазначали, не ратифікувала Римський статут. Проте, на думку Дмитра Воронкова, політично рішення підтверджує токсичність Путіна для світу.
Наступним кроком може стати додаткове застосування санкцій — економічних або політичних — проти росії. Тобто це крок до ще більшої ізоляції росії та лідера Кремля.
Керуючий партнер ЮК Winner Ігор Ясько у коментарі The Page також наголосив, що тепер Путін як глава держави не має дипломатичного імунітету від кримінального переслідування та не зможе безпечно подорожувати територією 123 держав, які є сторонами Римського статуту, без ризику бути затриманим для передачі до МКС.
Проте Євген Грушовець вважає: шанси на те, що Путіна арештують, поки він залишається при владі, украй обмежені.
Міжнародний кримінальний суд не має власного правоохоронного органу, який би доставляв підозрюваних на судові засідання. Суд покладається на країни-члени МКС, що мають дотримуватися міжнародного права.
Таким чином, говорити, що тепер Путін невиїзний, некоректно. Він виїзний, але досить обмежено – при чому не тільки з точки зору дипломатії, а саме з точки зору кримінальної юстиції.
Адже окрім країн, що ратифікували Римський Статут, затримати російського керманича можуть і ті держави, які уклали спеціальні домовленості з МКС. Тому сумніваюся, що найближчим часом кремлівський диктатор запланує поїздку, наприклад, до США, що не є членом МКС.
Навіть у разі, якщо раптом Путін втратить владу в росії, то і тут МКС може натрапляти на труднощі, адже відповідно до російської конституції, рф не може видавати своїх громадян іноземним державам.
Тобто це може бути виключно політичне, а не юридичне рішення нових правителів росії видати Путіна Міжнародному кримінальному суду.
«Путіна можуть арештувати, проте поки що це малоймовірно».
Чи будуть нові ордери та рішення МКС щодо Путіна
Експерти: це не останній ордер на арешт Путіна. Фото: Getty Images
На погляд Дмитра Воронкова, рішення про арешт через депортацію українських дітей — лише перший крок. Будуть нові звинувачення та ордери:
«Це є й іміджевим, і політичним вироком, але якщо говорити про можливість практичного притягнення до відповідальності, то власне на сьогодні таких механізмів немає. Поки Путін зберігає свою владу в авторитарному стилі, то варіант, щоб росія сама його віддала під трибунал, дуже малоймовірний. Варіант, що його затримають десь на території іншої держави, також сумнівний. На жаль, це більше такий дипломатично-політичний сильний хід».
Не треба забувати, зазначає політолог, що процес притягнення до відповідальності за воєнні злочини дуже довгий. На його думку, найімовірніше, що Путіна не стане за будь-яких інших причин, аніж через трибунал Гааги.
Утім, юрист Ігорь Ясько вважає ордер символічним сигналом визнання Путіна міжнародною спільнотою підозрюваним у тяжких злочинах.
Це створює Путіну репутацію своєрідного міжнародного вигнанця. Також це є ризиком втрати доступу Путіним до коштів за кордоном, адже банки можуть отримати запит про наявність рахунків особи, на яку було видано ордер на арешт. Можливість блокування банківських рахунків особи, на яку видано ордер МКС, базується на статті 96 Римського статуту.
Чи може росія подати умовну апеляцію на арешт Путіна
Дмитро Воронков підкреслює, що навіть не уявляє, до яких міжнародних інстанцій може звернутися Путін для свого «захисту від переслідування».
«Можливо, агресор може подавати якісь апеляції, але є міжнародна коаліція, де навіть немає сенсу намагатися юридично гратися», — пояснює він.
Найімовірніше, ми побачимо просто ігнорування цього рішення в росії. З часом, можливо, навіть Китай абстрагуватиметься від росії, що, безумовно, зіграє свою роль для України.