25 квітня 2023 року відбулася 12-та зустріч контактної групи з питань оборони України у форматі «рамштайн», або "Рамштайн-12«, на якій уперше обговорили навчання українських пілотів на F-16, а також ремонт танків Leopard і додаткове обладнання для ППО. пригадує, що таке формат «рамштайн» і як за рік попередніх зустрічей союзники поступово розблоковували зброю для України.
Нагадаємо, на "Рамштайні-11« США підтвердили навчання українських військових на танках M1 Abrams і намір надіслати їх Києву вже восени, тоді як на першій зустрічі 22 квітня 2022 року про західні танки ще й не йшлося. Утім, саме цей формат започаткував постачання важкої зброї для України та зміцнив шанси Києва перемогти країну-терориста росію.
пропонує далі згадати прогрес щодо надання зброї для України від першого до 10-го «Рамштайну» включно, з огляду на те, що тепер до переліку обіцяного озброєння додалися й винищувачі F-16.
Скільки коштувала зброя для України
Станом на травень 2023 року загальна сума збройної допомоги від країн НАТО для України склала $65 млрд. Найбільший відсоток цієї допомоги припав на США ($29,3 млрд).
ЄС виділив 7 пакетів збройної допомоги Україні на загальну суму 3,5 млрд євро та погодив 1 млрд євро на боєприпаси для України.
Окремі країни також виділяли кошти зі своїх національних бюджетів. Вартість збройної допомоги від Німеччини на травень 2023 року склала вже 4,45 млрд євро. Найближчими роками Берлін планує виділити 12 млрд євро на допомогу Україні в обороні.
Польща виділила Україні $2,2 млрд збройної допомоги, Чехія — 2,3 млрд євро. Норвегія схвалила для України пакет збройної допомоги на $7,3 млрд на найближчі 5 років.
Які країни беруть участь у «Рамштайні»
У першій зустрічі у форматі «Рамштайн» 22 квітня 2022 року взяли участь представники 30 країн НАТО, а також партнерів Альянсу — Австралії, Південної Кореї, Нової Зеландії, Японії, Ізраїлю, Йорданії, Катару, Кенії, Ліберії, Марокко, Тунісу.
Пізніше до них доєдналися також міністри оборони Австрії, Боснії та Герцеговини, Колумбії, Косово, Еквадору, Молдови та Грузії. Кількість учасників консультативної групи з питань оборони України за рік зросла до 50+ країн.
«Рамштайн-1»: мільярди на зброю для України
Перша зустріч у форматі "Рамштайн» 22 квітня 2022 року була радше консультативною й обʼєднала приблизно 40 країн НАТО та союзників НАТО. Метою була каталогізація ВПК, аби зрозуміти, як можна зміцнити оборонну здатність Києва після війни.
Переговори тривали 7 годин, і за їхніми результатами союзники погодилися допомогти Україні не після війни, а якомога скоріше, виділивши на це $5 млрд.
Саме на першому «Рамштайні« було створено консультативну групу з питань оборони України та домовлено про подальші зустрічі в цьому самому форматі.
«Рамштайн-2»: ракети Harpoon і артилерія
«Рамштайн-2» відбувся за місяць після першого, 23 травня 2022 року, і вже набув певної «збройної конкретики». Зокрема, йшлося про постачання Україні артилерії 155 калібру (тут допомогли Італія, Греція, Норвегія та Польща), а також пускових установок Mk 141 для ракет Harpoon і, власне, самих ракет від Данії.
Загалом понад 20 країн оголосили про пакети збройної допомоги для Києва, які включали:
- артилерію;
- снаряди;
- системи берегової оборони;
- бойові машини;
- навчання українських військових;
- танки (але ще не західні).
Кількість учасників контактної групи зросла до 44 країн.
«Рамштайн-3»: HIMARS і гелікоптери Mі-17
«Рамштайн-3» відбувся 15 червня 2022 року в Брюсселі та проходив паралельно з боями за Сєвєродонецьк на Донбасі. Кількість учасників зустрічі зросла до 50 країн. Ключовим результатом стало погодження постачання далекобійних реактивних систем залпового вогню M270 і M142 HIMARS.
Києву пообіцяли 10 пускових установок РСЗВ до кінця червня з боєкомплектом у 100 ракет на кожну установку. До пакета допомоги від Словаччини увійшли гелікоптери Mі-17 і ракетні боєприпаси. Канада, Польща, Нідерланди та інші союзники пообіцяли Києву додаткову артилерію (300 – 400 артилерійських систем).
США розкрили деталі пакета військової допомоги на $1 млрд, який включав:
- гаубиці;
- 155-мм снаряди;
- ракети до HIMARS;
- авто для транспортування та ремонту техніки;
- системи Harpoon;
- радіостанції;
- оптичні пристрої нічного бачення.
«Рамштайн-4»: боєприпаси та протикорабельні ракети
«Рамштайн-4» відбувся 20 липня 2022 року у форматі онлайн. Напередодні США оголосили про новий пакет допомоги для України на $400 млн: гроші пішли на високоточні 155-мм боєприпаси.
За результатами зустрічі низка країн погодили навчання українських військових, а також постачання Києву додаткових РСЗВ, снарядів і ракет.
Україні пообіцяли до 20 одиниць HIMARS від США та союзників. До переліку озброєнь увійшли також протикорабельні ракети.
«Рамштайн-5»: ракети HARM, Hellfire та Gepard
«Рамштайн-5« відбувся 8 вересня 2022 року, цього разу на базі НАТО «Рамштайн» у Німеччині. Тоді НАТО оголосило про зимовий пакет допомоги для України, а також допомогу з розмінування територій.
До нових списків збройної допомоги увійшли:
- протирадіолокаційні авіаційні ракети HARM;
- 105-мм гаубиці;
- армійські бронеавтомобілі Humvee;
- боєприпаси для HIMARS;
- бронеавтомобілі швидкої допомоги;
- дистанційні протитанкові міни;
- гранатомети;
- стрілецька зброя;
- протитанкові системи;
- ракети Hellfire;
- зенітні установки Gepard;
- броньовані танки-мостоукладачі Biber;
- зимове спорядження для військових.
«Рамштайн-6»: системи ППО та зимове спорядження
«Рамштайн-6« пройшов 12 жовтня 2022 року в Брюсселі одразу після масованого ракетного обстрілу України 10 жовтня.
Фактично цей масований обстріл відкрив шлях до постачання сучасних систем ППО Україні: тоді США та Німеччина пообіцяли надати їх якомога швидше. Йшлося про ЗРК NASAMS, ракети для них і додаткові IRIS-T від Німеччини. Нідерланди та Велика Британія надали ракети для систем ППО.
«Рамштайн-6» також обговорив постачання Україні додаткової реактивної артилерії, маневрених танків, БТР і піхотних машин напередодні зими. До списку нелетальної допомоги увійшли аптечки, сухпайки, камери для дронів, оптичні прилади, зимовий одяг і медичні транспортери.
З-поміж нового озброєння Україні пообіцяли:
- САУ PzH 2000;
- РСЗВ MARS II;
- самохідні гаубиці Zuzana-2;
- РСЗВ LRU;
- ЗРК Crotale;
- САУ CAESAR;
- гаубиці TRF1;
- міномети Panzermörser M113.
«Рамштайн-7»: додаткові системи ППО й танки
«Рамштайн-7« пройшов 16 листопада 2022 року, за його результатами Україна отримала сучасні системи ППО, снаряди для РСЗВ, ствольну артилерію та додаткове зимове спорядження.
Щонайменше 7 країн оголосили про наміри поставити Україні системи ППО або вже надіслали їх. Крім того, США, Нідерланди та Чехія домовилися про модернізацію 90 танків Т-72-Б для Києва.
У пакети допомоги за підсумками зустрічі увійшли:
- артилерія та боєприпаси для РСЗВ MARS II;
- зимове спорядження;
- медобладнання, генератори, паливо для ВСУ;
- засоби спостереження;
- зенітні ракетні системи HAWK і ракети до них;
- додаткові 155-мм снаряди для артилерії.
«Рамштайн-8»: Patriot і танки від Великої Британії
«Рамштайн-8» пройшов 20 січня 2023 року в Німеччині на авіабазі НАТО. Він розблокував постачання західних танків для України. Хоча спочатку Німеччина відмовилася погодити постачання танків Leopard 2 для України, після зустрічі Берлін змінив своє рішення через тиск союзників.
Велика Британія першою погодила надання Україні танків Challenger 2, аби стати прикладом і започаткувати танкову коаліцію для Києва. Про готовність надіслати Україні Leopard заявила Польща.
За результатами зустрічі Україна отримала й ЗРК Patriot, про які просила багато місяців, системи ППО Avenger, додаткові ракети NASAMS, боєприпаси, а також бронемашини Bradley, Striker, Hamvey, MRAP.
До списку допомоги «Рамштайну-8» увійшли:
- гелікоптери;
- ПЗРК Stinger;
- САУ CAESAR;
- БМП CV90;
- САУ Archer.
«Рамштайн-9»: танкова коаліція, але «ні» F-16
«Рамштайн-9« пройшов 14 лютого 2023 року в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі. Саме за його результатами сформувалася більш чітка танкова коаліція для допомоги Україні саме танками західного виробництва. Туди увійшли 11 країн:
- Німеччина;
- Польща;
- Канада;
- Португалія;
- Іспанія;
- Норвегія;
- Данія;
- Нідерланди;
- Швеція;
(усі — Leopard)
- США (Abrams);
- Велика Британія (Challenger-2).
Чехія та США обіцяли Україні додаткові танки Т-72, Норвегія — танки спецпризначення.
Союзники анонсували надання Києву більше систем ППО, ЗРК, ПЗРК, САУ, артилерії та снарядів, боєприпасів для Gepard, а також розширення навчання українських військових.
Обговорювали й можливе створення «літакової коаліції» для України, проте готовності постачати Києву сучасні винищувачі, як-от F-16, ще не було.
«Рамштайн-10»: боєприпаси та МіГи
«Рамштайн-10« відбувся 15 березня 2023 року. Однією з ключових тем зустрічі став спосіб забезпечення України боєприпасами, яких критично бракує на полі бою.
Питання винищувачів для Києва не включили до нагальних, хоча такі країни, як-от США та Велика Британія, погодилися навчити українських пілотів літати на них. Питання такого навчання розглядала й Франція. Станом на кінець травня 2023 року перелік країн, готових навчати українських пілотів на F-16, зріс до семи:
- Велика Британія;
- Данія;
- Норвегія;
- Нідерланди;
- Бельгія;
- Португалія;
- Польща.
У березні Польща та Словаччина погодилися передати Києву літаки МіГ-29 (10 — Польща та 13 — Словаччина).
За підсумками 10-го «Рамштайну« стало відомо, що танкова коаліція збирає для України понад 150 танків Leopard. Києву анонсували й системи ППО, зокрема, SAMP/T-Mamba від Італії та Франції, ЗРК Patriot від США, Німеччини та Нідерландів, NASAMS та IRIS-T від Канади та Німеччини.
Загалом для контрнаступу Київ потребує приблизно 300 танків і 250 — 480 тис. боєприпасів на місяць. За рік і три місяці повномасштабного вторгнення союзники України один за одним розблоковували види озброєння для Києва — від важкої зброї та сучасних систем ППО до західних танків і винищувачів.
Ця історія дещо нагадує розблокування рівнів у компʼютерній грі, проте реальність жахлива тим, що зволікання з певними видами озброєнь призводить до більших руйнувань і жертв.