Facebook Pixel

Боєприпаси для України: чому Франція заблокувала рішення ЄС і чого вимагає Париж

Рішення ЄС про боєприпаси для України знову заблоковане. Фото: Getty Images

Рішення ЄС про боєприпаси для України знову заблоковане. Фото: Getty Images

Франція заблокувала постачання боєприпасів для України ще перед Різдвом, вимагаючи розробити механізм відшкодування навіть за те озброєння, про яке Київ не просив. ЄС – проти. Що відбувається навколо 2 млрд євро на боєприпаси для Києва?


2 млрд євро на боєприпаси: як їх хочуть використати

Рішення ЄС щодо забезпечення України боєприпасами 155 мм для далекобійної артилерії наразі блокується, і не Угорщиною, а Францією, пише PAP із посиланням на свої джерела.

Проблема виникла через нюанси спільної угоди, у який йдеться про відшкодування вартості боєприпасів тільки в тому разі, якщо Україна подавала запит на таку зброю. Франція вимагає вилучити це положення, навіть якщо прямого запиту на них від Києва не було.

Боєприпаси для України, за рішенням, ухваленим ЄС у березні, мають бути профінансовані на суму 2 млрд євро з Європейського фонду миру. Половина грошей піде на закупівлю боєприпасів у військових підприємств Польщі, Франції та Німеччини (наприклад, 155 мм боєприпас використовується для польських KRAB, тому країна, очевидно, має плани з його виготовлення).

Ще один мільярд має піти на закупівлю боєприпасів за межами ЄС, і тут виникли дискусії: пропонується придбати їх у третіх країн із Фонду миру, а потім відшкодувати зі складів держави-члена ЄС, надаючи третій країні іншу зброю.

Франція лобіює оборонні компанії?

За даними джерела видання у ЄС, французи заблокували рішення ЄС про другий мільярд євро ще перед Різдвом.

Quote«У проєкті містилося положення про те, що боєприпаси відшкодовуються лише на підставі вимоги України. Париж, однак, хоче, не пояснюючи чому, щоб це положення було вилучено. Це також означало б можливість повернення коштів за боєприпаси, про що українська сторона не зверталася. На додаток до рішення щодо боєприпасів Франція хоче долучити можливість відшкодування постачання ракет», — говорить джерело.

Окремі дипломати вважають, що такими діями Франція може лобіювати оборонні компанії, а виконання вимог Парижа — створити механізм примусового замовлення озброєння, яке не потрібне Києву.

Більшість країн ЄС виступили проти вимоги Франції. Постійний представник Польщі при ЄС Анджей Садось підкреслює, що блок не має гаяти час і якнайшвидше забезпечити Україну боєприпасами.

Нагадаємо, загалом ЄС хоче закупити 1 млн боєприпасів для України. Для реалізації плану постачання боєприпасів Києву виробникам зброї треба збільшити виробництво, але вони хочуть гарантовані великі замовлення. Також може знадобитися 2 — 3 роки на відкриття нових заводів для покриття всіх потреб.

Міністр оборони Олексій Резніков у березні назвав такі цифри використання боєприпасів Україною:

  • Київ використовує приблизно 120 тис. снарядів на місяць;
  • Київ потребує щонайменше 250 тис. снарядів на місяць;
  • в ідеалі Україні потрібно 480 тис. снарядів на місяць.
Подякувати 🎉