Facebook Pixel

Євросоюз шукає шляхи термінового збільшення постачання боєприпасів в Україну

Європейський Союз готує план забезпечення України боєприпасами, повідомляє агентство Bloomberg. Він складається з трьох компонентів:

  • негайне надання боєприпасів, особливо 155-мм артилерійських снарядів, з наявних запасів або очікування на виконання замовлень;
  • використання системи спільних закупівель для об'єднання замовлень європейської промисловості;
  • нарощування промислових потужностей Європи для задоволення поточного та майбутнього попиту.

«Усі три елементи мають вирішальне значення для нашої підтримки просування України вперед, – йдеться в документі. – Усі три напрями мають здійснюватися паралельно та в терміновому порядку».

Відправлення боєприпасів в Україну стало зараз пріоритетом для європейських країн і США. Очікується, що це питання буде на порядку денному, коли президент Джо Байден днями зустрінеться з канцлером Німеччини Олафом Шольцом. США закликають своїх європейських союзників діяти якнайшвидше.

Міністри оборони країн ЄС обговорять план на зустрічі у Швеції наступного тижня задля укладання угоди на момент зустрічі лідерів Союзу наприкінці березня.

Естонія заявила, що країни ЄС мають інвестувати приблизно 4 млрд євро для спільної закупівлі 1 млн снарядів, які, за словами України, їй потрібні цього року.

Очікується, що голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель запропонує пакет у розмірі 1 млрд євро для відшкодування державам-членам, які надсилають Україні боєприпаси з власних запасів, до 90% їхніх витрат. «Можна запросити партнерів-однодумців для підтримки цих зусиль за допомогою добровільних фінансових внесків», – говорять дипломати.

Другий план ЄС передбачає задоволення потреб України в рамках семирічного проєкту закупівель, який незабаром буде запущено під керівництвом Європейського оборонного агентства для задоволення потреб держав-членів.

Європейський фонд миру EPF — механізм, який ЄС зараз використовує для підтримки постачання зброї в Україну через відшкодування того, що держави-члени відправляють Києву, — також може бути використаний для прямої закупівлі боєприпасів.

У грудні держави-члени ЄС домовилися підняти стелю фонду EPF у розмірі 5,7 млрд євро на 2 млрд євро з можливістю додати ще кілька мільярдів євро. Загалом 3,6 млрд євро із цього фонду вже виділено на підтримку Збройних сил України, переважно через відшкодування членам ЄС витрат на постачання зброї.

Подякувати 🎉