Рамштайн-11, або одинадцяте засідання консультативної групи з питань оборони України, завершилося у Німеччині.
Що обговорювали союзники та що сказали представники США про винищувачі F-16 та інші сучасні літаки для Києва — підвів попередні підсумки зустрічі, що припала на річницю формату Рамштайн, який справді історично змінив збройну допомогу Україні у війні з рф.
Що просив Київ перед Рамштайном
Напередодні зустрічі Україна наголосила на наступних приорітетах для своєї оборони на майбутнього контрнаступу:
- багаторівнева система ППО для захисту української інфраструктури, цивільного населення та підтримки контрнаступу, для чого потрібні також сучасні винищувачі НАТО;
- навчання українських військових, зокрема на західних танках, західних винищувачах тощо;
- далекобійна зброя для України (більш далекобійна, ніж є зараз, нагадаємо, її обмежували через побоювання спровокувати росію на пряму війну з НАТО);
- постачання Україні боєприпасів (Києву необхідно 250-480 тис. боєприпасів на місяць);
- створення стратегії збройної підтримки України на 2023 рік.
Позитивні сигнали для Києва: цілі в росії та посилення ППО
Позитивними сигналами для Києва ще до початку засідання стали наступні:
- заява Бориса Пісторіуса, міністра оборони Німеччини, про те, що Україна може вражати цілі на території росії, це нормально, проте такі удари не повинні зачіпати цивільне населення та інфраструктуру;
- хоча самостійно Німеччина не готова надати Києву далекобійну зброю, це рішення може бути ухвалене спільно з партнерами;
- генсек НАТО Єнс Столтенберг запевнив, що місце України – в НАТО, і партнери в принципі погодилися на це, хоча спочатку Київ має перемогти у війні;
- союзники зосередяться на посилення захисту українського неба сучасними системами ППО, а Ізраїль випробує в Україні сучасну систему оповіщення про ракети;
- навчання українських військових на танках Abrams розпочнеться вже через кілька тижнів.
Танкова коаліція: ремонт танків у Польщі та навчання у Німеччині
В рамках засідання Рамштайн-11 пройшла зустріч представників так званої танкової коаліції.
Учасники «танкового кулака» для України обговорили наступне:
- у Польщі створять центр технічного обслуговування танків Leopard для України;
- у червні 250 українських військових почнуть навчання на танках Abrams M1A1 SA, воно триватиме 2,5 місяці;
- дуже ймовірно, що Україна отримає більше 31 танку Abrams від США, адже на 31 танк необхідно 124 людини, а навчатимуть вдвічі більше;
- завдяки постачанню Україні танків Leopard вдалося створити 9 механізованих бригад, що, на думку міністра оборони США Ллойда Остіна, має посилити ЗСУ на полі бою.
Щодо логістики та обслуговування танків та іншої бронетехніки, яку отримує Києві, за словами Остіна, план допомоги Україні враховує параметри поточних і майбутніх операцій, і він був розроблений ще кілька місяців тому.
«Ще тоді ми розробили види допомоги, які маємо надавати в рамках цих операцій, і фактично ми стали на шлях забезпечення України, вже постачаючи Bradley, Striker і таке інше. Упродовж усього цього часу ми надавали амуніцію, аби українці були успішними на полі бою. Своїх первинних цілей — надавати найнагальніше — ми досягли.».
Також він підкреслив, що танки Abrams сильно змінять ситуацію на полі бою:
«Я гадаю, що танки Abrams є найсучаснішими танками на сьогодні, і звичайно, ми побачимо під час боїв, як кардинально зміниться система. Але зараз пріоритетом є навчити достатню кількість бригад танкістів, які будуть послуговуватися цією технікою».
Яку допомогу отримає Україна за підсумками Рамштайну
Генерал США Марк Міллі за підсумками зустрічі заявив, що Пентагон і союзники України по Рамштайну розробляють пакет допомоги згідно нагальних потреб України. Отже, чіткі обсяги та види озброєння поки невідомі, але є дані по окремих країнах, що вже оголосили про допомогу Києву.
Що отримає Україна після Рамштайну-11:
- 155-мм артилерійські боєприпаси (Естонія, США);
- 105-мм артилерійські боєприпаси (США);
- паливо (3,3 млн л, Канада);
- патрони до стрілецької зброї (9 млн, США, кількість невідома, Естонія);
- бронебійні снаряди (США);
- протитанкові міни (США);
- радіостанції для танків Leopard 2 (16 шт., Канада);
- авіаційні боєприпаси (США);
- ракети HIMARS (США);
- снайперські гвинтівки Prairie Gun Works (40 шт., Канада);
- прилади нічного бачення (Естонія);
- ракети для ПТРК та гранатометів (США);
- автомобілі матеріально-технічного забезпечення, запчастини (США);
- модульні мости для форсування водних перешкод (Канада);
- медичні аптечки (Канада);
- нова система оповіщення про ворожі ракети, розроблена спеціально для України (Ізраїль);
- безпілотники (Ізраїль).
Крім того, країни надішлють Києву додаткові сучасні системи ППО і ракети до них.
Щодо системи від Ізраїля, у травні її мають підʼєднати до існуючої в Україні радіолокаційної системи, пише Sky News. Нова розробка швидше та точніше надсилатиме сповішення на мобільні телефони українцям і активуватиме сирени у районах, які можуть зазнати ударів.
Зі свого боку, підсумовуючи рік формату Рамштайн, Велика Британія заявила, що вже надіслала Україні:
- більше 10 тис. протитанкових ракет;
- 200 тис. артилерійських боєприпасів;
- сотні зенітних установок і САУ;
- понад 200 тис. одиниць нелетального обладнання.
Лондон запевнив, що продовжить підтримку Києва та закликав партнерів активізуватися у допомозі Україні у війні. Зі свого боку, Фінляндія перед засіданням заявила, що тепер, після вступу в НАТО, може взяти на себе додаткові ризики з підтримки України у боротьбі проти росії.
Чому Україні не хочуть давати F-16 та інші винищувачі
Підсумовуючи 11 зустріч у форматі Рамштайн, міністр оборони США Ллойд Остін підкреслив, що коаліцію підтримки України не вдалося розділити попри надії Путіна на це, так саме, як повалити Україну.
«Ніщо не зруйнує нашу єдність і не розділить нас. Підтримка України важлива не лише для українців, а й для всього світу. Йдеться про міжнародний порядок, щоб сильний не залякував слабкого сусіда. І ми надаватимемо підтримку країні, що обороняє себе».
Ллойд Остін і Марк Міллі про підсумки Рамштайну-11 [відео]
Втім, відповідаючи на питання про постачання Києву сучасних винищувачів, Остін підкреслив, що наразі союзники України, зокрема й Пентагон, вважають, що наземні системи ППО є нагальнішою потребою, яка може забезпечити захист України від масованих ракетних атак і іранських дронів.
«Ми продовжуватимемо наполягати на цьому у найближчі місяці: наземні системи є приорітетними. Зараз українці мають можливість захищати критичну інфраструктуру, громадян і свої війська. Ми робимо все, що від нас залежить, аби надавати Україні найсучасніші системи ППО».
Остін визнав, що питання постачання F-16 – це питання політики, проте зазначив, що зараз союзники України роблять ставку на потужні системи ППО, адже для отримання винищувачів українські пілоти мають пройти навчання, яке займає кілька місяців.
«Якщо ми порівнюємо, скільки часу це займає та інше, то обираємо найоптимальніше, тому наразі фокусуємося на ППО».