На 11-й зустрічі у форматі «Рамштайн», що розпочалася в Німеччині та зібрала представників 55 країн, розглянуть три ключові питання, але Київ сподівається, що Захід погодить постачання сучасних винищувачів для України для захисту неба та підтримки контрнаступу. Попередні 10 «рамштайнів» розблокували для України багато видів зброї, про які навіть не йшлося до квітня 2022 року, а саме до звільнення Київщини від окупантів і появи знімків із Бучі та Ірпеня.
Які питання розглядає «Рамштайн-11»
За словами міністра оборони Ллойда Остіна, якого цитує пресслужба Пентагону, контактна група з питань оборони України зосередиться на трьох ключових сферах:
- посилення ППО для України;
- забезпечення України боєприпасами;
- засоби забезпечення для України (тут, зокрема, йдеться й про координацію з обслуговування танків, що братимуть участь у контрнаступі, а також іншого обладнання).
Остін підкреслив, що Україна терміново потребує допомоги для захисту від ракетних загроз рф.
Ллойд Остін про допомогу Україні та річницю «рамштайнів» [відео]
Крім того, командувач групи сприяння безпеці в Україні генерал Антоніо Агуто має надати звіт щодо розбудови бойової потужності бронетанкової техніки України.
Річниця «рамштайнів»: як союзники допомогли Україні
Остін підкреслив, що минув майже рік із моменту започаткування формату «Рамштайн», регулярні зустрічі з питань оборони України також називають «форумом Рамштайна».
За цей рік союзники один за одним розблоковували види зброї для України, і після західних танків Київ сподівається отримати й сучасні західні винищувачі, але це питання поки що підвисло в повітрі.
Ллойд Остін підкреслив, що війна росії є неспровокованою, а Україна вже рік бореться не тільки за свої кордони, а й за те, щоб автократичні режими більше не вважали за норму напад за своїх сусідів.
Підбиваючи підсумки року «рамштайнів», Остін зазначив, що союзники надали Україні:
- збройну допомогу на $55 млрд;
- провели навчання бронетанкових бригад і надали необхідне обладнання;
- організували танкову коаліцію, що включає 150 танків Leopard для України; системи ППО, що включають сучасні ЗРК Patriot зі США, IRIS-T від Німеччини, SAMP/T з Італії та Франції, NASAMS із Канади та Норвегії.
Загалом Київ просив 300 танків для контрнаступу України, але також він отримав сотні Т-72 (260 передала Польща, 90 — Чехія, США та Нідерланди, що разом їх модернізували), 14 Challenger-2 від Великої Британії й має отримати ще M1 Abrams від США – найближчими тижнями вони прибудуть до Німеччини для навчання українських військових.
Деякі із союзників України, зокрема, Естонія та Латвія, пожертвували більш як 1% ВВП на допомогу Києву. ЄС має намір витратити 2 млрд євро на боєприпаси для України, а збройні компанії по всій Європі, а також у США нарощують виробництво, аби забезпечити Київ.
Пакети від США та Канади та стратегія на 2023 рік
США напередодні «Рамштайну-11» також оголосили про новий пакет допомоги для України на $325 млн. уже писало, що він включає:
- боєприпаси для HIMARS;
- додаткові 155-міліметрові артилерійські снаряди;
- додаткові 105-міліметрові артилерійські снаряди;
- ракети трубного пуску (TOW);
- протитанкову зброю АТ-4 і протитанкові міни;
- підривні боєприпаси;
- понад 9 млн патронів до стрілецької зброї;
- обладнання для обслуговування та ремонту транспорту;
- високоточні авіаційні боєприпаси;
- 4 машини матеріально-технічного забезпечення тощо.
Крім того, на початку засідання про додатковий пакет допомоги для України на суму $28,9 млн оголосила Канада. Туди увійдуть:
- 40 снайперських гвинтівок і боєприпаси до них від компанії Prairie Gun Works;
- 16 радіостанцій від компанії L3Harris Technologies;
- внесок у фонд НАТО з допомоги Україні на $25,57 млн.
Міністр оборони України Олексій Рєзніков, що зустрівся з Ллойдом Остіном перед початком засідання «Рамштайну», зі свого боку розповів, що «Рамштайн-11» охопить не тільки нагальні потреби України, а й стратегію оборонної боротьби на весь 2023 рік.
«На порядку денному – аналіз того, що вже зроблено, наша стратегія на 2023 рік, поточні потреби ЗСУ та розподіл програм підтримки між усіма силами оборони України», – зазначив міністр.
Історичний «Рамштайн»: бойова авіація, НАТО та атаки території рф
Обговорюватимуть і необхідність надати Україні бойову авіацію – Словаччина та Польща вже надіслали Києву винищувачі МіГ-29, проте очевидно, що для підтримки контрнаступу та захисту українського неба необхідно більше літаків.
Генсек Альянсу Єнс Столтенберг запевняє, що Захід готує активні рішення про передавання літаків Україні. Після початку зустрічі він підтвердив, що йдеться також про сучасні F-16, які дуже просить Київ.
На думку Рєзнікова, пріоритетом України є створення багаторівневої системи ППО, і тут не обійтися без винищувачів зразка НАТО:
«Ми багато разів чули «ні, це неможливо». Але я на власні очі бачив, як неможливе може стати можливим».
Крім питання винищувачів, історичними можна назвати заяву міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса щодо того, що для своєї оборони Україна може атакувати територію росії, а також слова Єнса Столтенберга про місце України в НАТО. Останні слова, щоправда, обурили премʼєра Угорщини Віктора Орбана, відомого проросійськими наративами та політикою.