Facebook Pixel

Ні дюйма в окупації: як НАТО готується до нападу росіян

Як НАТО готується обороняти свої кордони. Фото: Getty Images

Як НАТО готується обороняти свої кордони. Фото: Getty Images

НАТО після повномасштабного вторгнення росії в Україну намагається відновити боєздатність часів холодної війни та готується до бойових дій на своїх кордонах.

Ця зміна є трансформаційною для НАТО, який десятиліттями характеризувався сплячкою та невпевненістю в собі, пише головний дипломатичний кореспондент The New York Times у Європі Стівен Ерлангер.

Що саме змінилося в стратегії Альянсу та чому ці зміни є історичними?


Країни НАТО не готові до звірств росіян

Країни НАТО не готові чекати, поки союзники відібʼють їхні території. Фото: Getty Images

Країни НАТО не готові чекати, поки союзники відібʼють їхні території. Фото: Getty Images

Як пояснює автор матеріалу, раніше стратегія дій НАТО полягала в тому, що в разі вторгнення росії до країни-члена Альянсу вона намагатиметься втриматися, поки союзники зі США та інших країн не прийдуть на допомогу, аби помститися росіянам і відтіснити їх.

Тепер держави Східної Європи, як-от Польща та країни Балтії, не готові ризикувати будь-яким періодом російської окупації, не в останню чергу через побачені звірства окупантів у Бучі, Ірпіні, Маріуполі та Херсоні.

Також вони підкреслюють, що в перші дні вторгнення російські війська захопили території більші за деякі країни Балтії.

Саме тому зараз НАТО прагне зосередитися на запобіганні таким сценаріям, а це означає збільшення кількості військ, що постійно базуються вздовж російського кордону, а також озброєння для ведення бою в разі нападу.

Жодного дюйма в окупації: як Путін змінив НАТО

НАТО більше не боїться засмутити росію. Фото: Getty Images

НАТО більше не боїться засмутити росію. Фото: Getty Images

Своїм вторгненням в Україну Володимир Путін змістив акценти суперечок в Альянсі.

Quote«Дебати більше ведуться не про те, скільки військ і зброї буде забагато через побоювання засмутити Москву, а про те, скільки її буде достатньо», — пояснює Каміль Гранд, експомічник генсека НАТО з оборонних інвестицій, а тепер член Європейської ради з питань зовнішньої політики.

Країни Центральної та Східної Європи наполягають, що їм більше недостатньо обіцянок стримування та відвоювання — необхідно гарантувати захист кожного дюйму території НАТО з першого дня.

Quote«Недобре перебувати під контролем росії кілька місяців, поки не прибуде кавалерія», — підкреслює Гранд.

Зараз НАТО розгорнув батальйон багатонаціональних військ у восьми країнах уздовж східного кордону з росією й доручив тисячам інших сил у разі війни швидко рухатися на підтримку.

Плани захисту від росії: до чого готується НАТО

Як НАТО укріплює оборону через ризики війни з рф. Фото: Getty Images

Як НАТО укріплює оборону через ризики війни з рф. Фото: Getty Images

Колишній посол США в НАТО Іво Даалдер також говорить, що саме Путін нагадав Альянсу, що про оборону треба думати завчасно та колективно.

Отже, НАТО передає більше військ під безпосереднє управління вищого військового офіцера НАТО, верховного головнокомандувача ОЗС НАТО у Європі генерала Крістофера Каволі, який також командує американськими силами у Європі.

Генерал Каволі вперше з часів холодної війни об’єднає плани ведення війни США та союзників — за словами високопоставленого чиновника НАТО, відтоді країни Східної Європи точно знатимуть, що НАТО має намір зробити для їхнього захисту.

НАТО також погоджує свої довгострокові вимоги до союзників із поточними оперативними потребами.

Збільшення витрат на оборону: як захищають східний фланг НАТО

Східний фланг НАТО укріплять на випадок нападу рф. Фото: Getty Images

Східний фланг НАТО укріплять на випадок нападу рф. Фото: Getty Images

Усі ці зміни в НАТО почалися ще в 2014 році, проте вони відбувалися повільно: того року в Уельсі союзники по НАТО домовилися про ціль військових витрат у розмірі 2% ВВП до 2024 року.

Поки що лише вісім із 31 країни, включно з Фінляндією, досягли цієї мети. На наступному саміті НАТО в липні 2023 року буде погоджено новий план витрат щонайменше з 2% ВВП.

З огляду на труднощі росії в Україні якщо великі країни витрачатимуть від 2,5 до 3% ВВП протягом наступного десятиліття, цього має бути достатньо, сказав високопоставлений чиновник НАТО.

Після 2014 року НАТО також погодився розмістити чотири невеликі сили розміром із батальйон у країнах Балтії та Польщі.

У 2022 році Альянс додав ще чотири батальйони передового базування, щоб створити вісім таких сил уздовж східного краю НАТО, включно з Румунією, ою Угорщиною та Болгарією. Але загальна кількість військ у всіх восьми бойових групах становить лише 10 232 особи, говорять у НАТО.

Зараз НАТО планує розширити сили до розміру бригади, що означає розміщення приблизно 4 — 5 тис. військових у кожній країні, щоб зробити посилене стримування НАТО «надійнішим ланцюгом».

Покращення ППО та видимий захист від рф

Від росії більше не приховуватимуть навчання НАТО. Фото: Getty Images

Від росії більше не приховуватимуть навчання НАТО. Фото: Getty Images

Зміцнення східного флангу НАТО також означатиме покращення протиповітряної оборони Альянсу — головного недоліку скорочення збройних сил за останні 30 років. Крім того, усі ці процеси укріплення стануть більш видимими для рф.

Як пояснює автор матеріалу, раніше щорічні навчання ядерних сил НАТО, відомі як Steadfast Noon, замовчувалися. Але у 2022 року, після вторгнення росії, навчання відбулися відкрито. За словами представника НАТО, було важливо показати Москві, що Альянс не зупиняють ядерні загрози.

Військовий штаб НАТО, Верховний штаб об’єднаних сил НАТО у Європі також посилюються.

Фактично в разі необхідності керівництво НАТО може залучити до бою 13 корпусів чисельністю від 40 до 50 тис. кожен. Але реальна сила НАТО, яка може розгортатися, далеко не така, визнають високопосадовці НАТО.

Одним із найменш привабливих викликів є мобільність і матеріально-технічне забезпечення: доставити війська, танки та гармати туди, де вони мають бути, якомога швидко й підтримувати їх там.

Quote«НАТО не думав серйозно про захист власної території, а тепер це має зробити», — сказав Іво Даалдер.
Подякувати 🎉