Facebook Pixel

Сміх крізь сльози. Згадуємо головні економічні меми 2023 року

Меми 2023 року про економіку і життя України | The Page

Меми 2023 року про економіку і життя України | The Page

Притаманне українцям почуття гумору у 2023 році допомагало долати складні виклики, перемагати страхи та створювати широкий резонанс зловживанням, які намагалися ретельно приховати. The Page нагадує найяскравіші події та явища 2023 року у мемах.

1

Світло за графіком

Наприкінці 2022 — початку 2023 років українці звіряли свої плани з графіками відключення світла. Бо через численні російські повітряні атаки української енергетичній інфраструктури країна потерпала від жорсткого дефіциту електроенергії. Щоб забезпечити безперебійну роботу, підприємства оснащували офіси генераторами та Starlink. Співробітники, які під час ковіду і повномасштабного вторгнення звикли до дистанційки, потягнулися в офіси.


Але в лютому 2023 року з'явилося світло в кінці тунелю — українці все частіше здивовано відзначали, що очікуване за графіком вимкнення електроенергії так і не відбулося. Весною відключення світла практично пішли в минуле.


2

Золота цибуля

Восени 2022 року українців обурило подорожчання яєць орієнтовно до 70 грн за десяток, а навесні 2023 року вже кілограм цибулі коштував, як десяток яєць — біля 70 грн.


Подібні неочікувані стрибки цін стали наслідком російської агресії. Адже цибуля та інші овочі подорожчали через дефіцит, викликаний тим, що в умовах російської агресії та енергетичного тероризму виробники подекуди не змогли виростити цибулю та зберегти її до весни. Проте врожай 2023 року вирівняв ситуацію — середня вартість ріпчастої цибулі в супермаркетах у грудні — 16,72 грн.


3

Золоті яйця

Роздрібні ціни на яйця після Великодня 2023 року дещо відкотилися назад. Але цей популярний продукт харчування знову опинився у фокусі уваги, коли ЗМІ оприлюднили інформацію про зловживання з закупівлею яєць для потреб ЗСУ за 17 грн за штуку. В Міністерстві оборони тоді намагалися виправдатися тим, що ціна 170 грн, начебто, вказана за кілограм яєць.

Вже після скандалу із закупівлею яєць по 17 грн деякі місцеві ради продовжили купувати цей продукт вдвічі дорожче, ніж на ринку — по 10 грн за штуку без ПДВ, про що The Page розповів в інтерв’ю Ярослав Железняк, народний депутат, заступник голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.

4

Все по 10

Попри те що програма з МВФ зобов’язала Україну утриматися від кроків, які можуть призвести до зниження податкових надходжень, в Офісі президента в 2023 році не полишали розмови про податкову реформу «10-10-10».

«Так звана «податкова реформа "10-10-10" — це винятково не дуже вдалий PR. Щоб ми взагалі могли щось обговорювати, було б бажано за рік розмов показати хоча б нариси тексту законопроєкту. Та якщо ми його й побачимо, навіть ті, хто зараз захищає цю ідею, швидко змінять свою думку, адже карета Попелюшки на очах перетвориться на гарбуз», — прокоментував в інтерв’ю The Page Ярослав Железняк.

5

Радіофобія

Влітку 2023 року українцям не давала спокою ситуація навколо окупованої росіянами Запорізької атомної станції. Адже поведінка окупантів свідчила про їх готовність вчинити на станції теракт, який може призвести до радіаційної аварії. Тоді українці мимоволі стали експертами з ядерної енергетики та радіаційної безпеки й запаслися червоним сухим, яке хоч і не рятує від радіації, але заспокоює нерви.

А ось йодид калію, який українці в паніці скуповували в аптеках, навряд чи міг знадобитися у випадку радіаційної аварії на ЗАЕС.

«Енергоблоки зараз не генерують електроенергію, і ланцюгова реакція, в процесі якої формується радіоактивний йод, не відбувається. Якщо ланцюгової реакції немає і відбувається природній розпад — йод, цезій і стронцій не формуються. Але, як я вже казала, росіяни можуть буквально за кілька годин запустити п’ятий енергоблок, й тоді ланцюгова реакція розпочнеться. Якщо за таких обставин на цьому реакторі станеться інцидент, може виникнути потреба приймати йодид калію. Але про це офіційно має повідомити українська влада», — в інтерв’ю The Page у липні 2023 року пояснила Олена Паренюк, радіобіологиня, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України.

6

Барабани для укриття

Яйця по 17 грн для армії — не єдина скандальна закупівля, яка збурила українців у 2023 році. Адже стало відомо, що управління освіти у Дніпровському районі Києва, піклуючись про психологічний комфорт дітей під час повітряних тривог, закупило 306 барабанів різного діаметру та 153 комплекти молоточків для них майже на 900 тис. грн. Також ЗМІ повідомляли про закупівлю для укриттів нереально дорогих овочерізки та сковорідки.

Вочевидь, історія з барабанами — не поодинокий випадок. «Зокрема, я особисто переглядав кошторис реконструкції укриттів у Голосіївському районі на 6 млн грн і побачив, що там на матеріалах йде накрутка щонайменше 50%. Таке саме спостерігається в закупівлях великих держпідприємств, зокрема «Енергоатому». Тому, барабани – це смішно, але на них не так багато й украли, як порівняти з іншими кейсами», — в інтерв’ю The Page зазначив Ярослав Железняк.

7

Обшуки та арешти

Запам’ятався 2023 рік і резонансними обшуками та арештами. Зокрема, про обшук Службою безпеки України у проросійського політика Нестора Шуфрича стало відомо 15 вересня. Українців вразила розкішна обстановка у помешканні проросійського політика.

Також з 2 вересня був заарештований і залишатиметься під вартою до 26 січня 2024 року олігарх Ігор Коломойський. Його звинувачують у шахрайстві та легалізації майна.

Також зустрічати Новий рік під вартою буде й народний депутат Олександр Дубінський. Його звинувачують у роботі на користь спецслужб росії під позовним «Буратіно».

8

Скасування податкових пільг

У червні Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 8401 щодо скасування податкових пільг для бізнесу з 1 серпня 2023 року.

До того на пільговому оподаткуванні, яке вводилося на початку війни, залишалися 55 тис. бізнесів. В їх числі були навіть такі провідні гравці ринку, як ТОВ «ФОРА» та ТОВ «ВИГІДНА ПОКУПКА» (мультимаркет «Аврора»).

9

Керована гнучкість

З 3 жовтня 2023 року НБУ відмовився від фіксованого курсу 36,6 UAH/USD. Проте керована гнучкість, як назвали нову курсову політику в НБУ, була не зовсім тим режимом, який діяв на валютному ринку до 24 лютого 2022 року. Образно кажучи, гривню для кращої впевненості Нацбанк відпустив у плавання з рятувальним кругом — механізмом компенсації структурного дефіциту іноземної валюти на торгах за допомогою інтервенцій.

Тоді почали лунати побоювання, що курс гривні неодмінно обвалиться і долар коштуватиме щонайменше 40 UAH/USD. Проте запропонований регулятором режим керованої гнучкості виявився доволі дієвим. Лякалки не реалізувалися — офіційний курс на 30 грудня становив 37,98 UAH/USD.

10

Моніторинг PEP

В Україні у жовтні 2023 року відповідно до вимог МВФ прийняли так званий закон про PEP (politically exposed persons, тобто осіб, які займають високі державні посади). Хвилю невдоволення і суперечок викликало те, що новий закон начебто закріплює статус PEP із необмеженими часовими рамками, через що його назвали «пожиттєвим PEP». Це, зокрема, робить PEP небажаними клієнтами для банків і створює низку незручностей.

11

Блокування кордону

У листопаді польські перевізники-страйкарі перекрили вантажівками дороги на виїздах з Польщі і пообіцяли розблокувати шляхи лише після того, як для українських перевізників знову введуть дозволи на комерційні перевезення, оскільки зараз українці працюють у пільговому режимі «транспортного безвізу». Створена проблема на кордоні з Польщею боляче вдарила по українських експортерах.

Проте на допомогу прийшла незламна «Укрзалізниця». Перший потяг з вантажівками вирушив на польський кордон за маршрутом Скнилів (Україна) – Славкув (Польща) 7 грудня.

12

Голосіїв без метро

Соцмережі буквально вибухнули мемами, коли в Києві 8 грудня 2023 року зупинився рух метро між станціями «Либідська» та «Теремки» через розгерметизацію та ризик підтоплення тунелю.

З відсутністю метро мешканцям Голосієва доведеться змиритися надовго. Адже ремонтні роботи триватимуть близько 6 місяців. Проблеми підземки кияни пов’язують з недбальством влади та свавіллям забудовників.

Поки триватиме відновлення метрополітену, мешканці Голосієва потерпають від численних незручностей і почуваються відірваними від світу. Не виключено, що орендарі житла та комерційної нерухомості почнуть мігрувати звідси в інші райони.

13

Атака на «Київстар»

Не встигли громадяни оговтатись від зупинки метро, як 12 грудня почалася хакерська атака на оператора мобільного зв’язку «Київстар», через що перестали працювати зв’язок, вебсайти компанії та інтернет-мережі. Особливо кепсько в цій ситуації почувалися абоненти «Київсьар» з Голосієва, які напередодні залишились без метро.

В ситуації, що склалася, виник великий попит на стартові пакети інших операторів.

Стабілізація після наймасштабнішої хакерської атаки відбувалася поступово. Зокрема, 20 грудня в компанії повідомили, що послуга LTE в Україні та в міжнародному роумінгу вже запрацювала без обмеження швидкості.