Facebook Pixel

«Другого Чорнобиля чи Фукусіми на ЗАЕС не має бути», — радіобіолог Олена Паренюк

На окупованій Запорізькій АЕС ситуація ускладнюється з кожним днем. Офіційні особи і органи влади України попереджають про ознаки організації окупантами теракту на атомній станції в результаті якого є ризик витоку радіації. Тим часом інформаційний простір наводнює неперевірена інформація й відверті фейки про ядерну загрозу. Цілковито вірогідно головною метою агресора є роздмухування паніки й звинувачення України, а не спричинення радіаційного інциденту. Але враховуючи непередбачуваність ворга варто готуватися до будь-яких сценаріїв.

Про радіаційні ризики й захист від них The Page розповідає Олена Паренюк, радіобіолог, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України.

Олена Паренюк, радіобіолог, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України

Олена Паренюк, радіобіолог, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України

Чи є загроза великої ядерної аварії на ЗАЕС

Керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) України Кирило Буданов повідомив про замінування росіянами ставка-охолоджувача ЗАЕС. Чи може підрив цієї вибухівки викликати серйозну або велику радіаційну аварію?

Для атомних станцій завжди є критичним охолодження. Вода першого контуру забирає енергію з паливних таблеток, вода другого контуру — з першого контуру, а вода третього контуру охолоджує воду другого контуру, щоб вона перетворювалася з пари на воду.

Вода третього контуру поступає зі ставка — охолоджувача. Якщо рівень води у ньому впаде нижче лінії розташування вхідних труб, надходження води третього контуру припиниться, а вода першого й другого контуру перестануть охолоджуватися й через певний час почне плавитися паливо.

Але дещо заспокоює те, що зараз всі блоки ЗАЕС не генерують електроенергію. Це означає, що там не відбувається ядерна реакція й відповідно не може бути ядерного вибуху. Більш того, ЗАЕС сконструйована так, що за будь-яких обставин самовільно ядерна реакція розвиватися не може й реактор затухає навіть за відсутності будь-якої уваги до нього з боку людей. Але все одно він потребує охолодження.

Проте, якщо п’ять з шести енергоблоків ЗАЕС знаходяться у стані холодного або ремонтного зупину й температура палива в них не перевищує 70 градусів, то п’ятий енергоблок залишається у стані гарячого зупину, температура палива там висока, а тиск великий. Спеціалісти пояснюють, що не переводячи п’ятий блок ЗАЕС у стан холодного зупину росіяни тримають Європу в заручниках. Бо реактор в такому стані може дуже швидко відновити генерацію електроенергії, а це створюватиме більшу небезпеку.

ЗАЕС — найбільша атомна електростанція Європи

ЗАЕС — найбільша атомна електростанція Європи

В будь-якому разі, якщо реактори лишатимуться заглушеними, другого Чорнобиля чи Фукусіми на ЗАЕС не має бути. Але ядерний інцидент — це не тільки потужний вибух і забруднення половини Тихого океану, а, й наприклад, руйнування самого реактора, коли паливо розплавилося і енергоблок більше неможливо використовувати й дуже складно розібрати. В разі, якщо таке станеться, реактор фактично перетворюється на радіоактивне сміття, яке залишатиметься з нами дуже довго. Це вкрай небажаний сценарій для України, реалізація якого призводить до величезних економічних збитків.

Аналогічна аварія вже була на АЕС Три-Майл-Айленд в США в 1979 році й з того часу реактор лишається законсервованим. Проте Фукусімську АЕС, де аварія сталася у 2011 році, в Японії вирішили розібрати, адже не можуть пожертвувати такою територією для консервації цього об’єкту. На це піде не менше 30-40 років, адже ще необхідно віднайти відповідні технології.

Додам, що ми з Японією добре товаришуємо, як країни — сестри по нещастю, бо в світі немає інших країн де відбувалися радіаційні катастрофи такого масштабу, як Фукусіма і Чорнобиль. Тому можна сподіватися, що японці поділяться з нами досвідом і допоможуть розібрати аварійний реактор, якщо в цьому буде потреба.

За яким сценарієм може розвиватися ситуація на ЗАЕС внаслідок вірогідного теракту?

Тут складно будь-що прогнозувати, бо ми не уявляємо, що можуть зробити росіяни й чого саме вони хочуть досягти. Якщо вони прагнуть вчинити аварію, яка буде відчутна у Європі, вони спробують розігнати п’ятий енергоблок й спровокувати його вибух. Якщо їх мета — невеликий викид радіації, вони можуть підірвати вибухівку біля сховища відпрацьованого ядерного палива. Оскільки такі сховища дуже надійні й захищені витік може бути доволі незначний. Але це також радіаційний інцидент.

Скоріш за все, якщо внаслідок дій росіян радіаційний інцидент все ж таки станеться, його наслідки для громадян не будуть дуже масштабними. Проте, населеним пунктам, які знаходяться нижче за течією Дніпра необхідно готуватися. З цією метою вже проводилися навчання з лідерами Обласних військових адміністрацій Дніпропетровщини, Запоріжчини, Миколаївщини і Херсонщини.

В більш віддаленій перспективі у разі втрати потужностей ЗАЕС нам усім варто готуватися до проблем з електропостачанням. Бо ця станція забезпечувала до 25% всієї генерації України. Й тому нам дуже важливо її зберегти.

Як підготуватися до можливої аварії на Запорізькій АЕС мешканцям різних регіонів

Навколо ситуації на ЗАЕС розповсюджується багато неперевіреної інформації і фейків. Чому точно не можна вірити, а яка інформація є надійною?

В першу чергу, необхідно реагувати на інформацію, яка поступає від вашої міської або обласної адміністрації. По-друге, зважати на повідомлення від інших офіційних джерел — президента України, Збройних сил України та ін.

Нагадаю, що паніка серед людей розпочалася саме після заяв про вірогідну підготовку росіянами теракту на ЗАЕС керівника ГУР МО Кирила Буданова й президента Володимира Зеленського. Підкреслюю, що вони попередили про можливий сценарій, але не наказали у зв’язку з цим вчиняти певні дії. Відповідно, доки конкретно для громадян не надійдуть будь-які інструкції, нічого особливого робити не варто.

Тим часом мережею розповсюджується багато фейків — карти забруднення всієї території України та ін., що далеко не відповідає дійсності.

Оскільки напруга навколо ЗАЕС зростає, на підприємствах і в офісах, у тому числі в Києві, почали задумувався про підготовку до можливого радіаційного інциденту. Що саме варто зробити бізнесу і громадянам?

Радіаційна аварія або інцидент може статися коли ми перебуваємо або дома, або на роботі. Але алгоритм дій в обох ситуаціях аналогічний. По-перше, буде необхідно закрити й загерметизувати вікна й двері, за допомогою харчової плівки і скотчу заклеїти всі щілини. Треба створити запас технічної і питної води із розрахунку по 2 літри на людину на добу.

Якщо відбудеться вибух з викидом в атмосферу радіонукліди будуть розповсюджуватися разом з частинками пилу. Й тому варто намагатися не вдихнути, не з’їсти й не випити пил. Для цього варто підготувати запас їжі у закритих контейнерах. Варто використовувати рідке мило, оскільки на твердому милі можуть залишатися радіонукліди. При необхідності вийти назовні на руки краще одягати латексні рукавички. Одяг, в якому виходили на вулицю, доцільно помістити в сміттєвий пакет, щоб потім за можливості перевірити на радіонуклідне забруднення.

Поради МОЗ на випадок ядерного інциденту

Поради МОЗ на випадок ядерного інциденту

Важливо попіклуватися про безперебійний зв’язок — купити радіо на батарейках й заздалегідь знайти певну хвилю для отримання інформації, тримати зарядженими повербанки та ін. Заспокою, що через сам по собі радіаційний інцидент і радіонуклідне забруднення перебоїв зі зв’язком не має бути. Але може додатися людський фактор й інші наслідки аварії. Наприклад, в небезпечній зоні ремонтні бригади попросту не зможуть відновити пошкоджені лінії електропередач або вежі мобільного зв’язку.

Я вже консультувала кілька організацій, які готували собі набір на випадок радіаційної аварії. Вони купували для всіх співробітників запас води, сухпайків, рукавичок та ін. із розрахунку, що в офісі доведеться знаходитись зачиненими до трьох днів. Вони з’ясували у співробітників наявність хронічних захворювань й змусили їх принести на роботу тижневий запас медикаментів. Курців попросили запасти кілька пачок сигарет.

Мешканцям яких регіонів варто передусім дослухатися до цих порад?

Думаю, в Ужгороді точно можно не хвилюватися. Скоріш за все, киянам також не доведеться скористатися цими рекомендаціями, адже ЗАЕС розташована досить далеко від столиці [біля 450 км по прямій]. Але я би не стала це гарантувати, бо точно спрогнозувати розвиток подій можна лише тоді, коли є розуміння, що відбулося. Тому мешканцям столиці також варто бути готовими до можливої ізоляції на 1-3 дні. Принаймні, цього часу буде достатньо, щоб влада оцінила ситуацію й надала рекомендації для громадян. А офіційній інформації варто довіряти.

Не виключено, що забруднення залишиться тільки на території проммайданчику ЗАЕС. Але є вірогідність, що його рознесе майже по всій території України. Тому, я повторюю, що для розуміння ситуації треба слухати офіційні повідомлення від органів влади. Наприклад, якщо якийсь «експерт» стверджує, що забруднена вся територія України й необхідно пити йод, а це заперечують офіційні джерела, варто до них прислухатися. Адже ми не знаємо, хто платить тому чи іншому експертові й існує велика вірогідність, що вся ця інформаційна кампанія навколо можливого теракту на ЗАЕС розкручується як ІПСО [інформаційно-психологічна операція] з метою дистабілізації ситуації в країні.

Що стосується можливої евакуації, варто згадати приклад Фукусіми — найбільшої ядерної катастрофи після Чорнобилю. Якщо навколо ЧАЕС евакуювали усю тридцятикілометрову зону, то у випадку з Фукусімою керувалися напрямком розповсюдження забруднення. Оскільки вітер тоді дув на північ, тих, хто мешкав південніше від станції майже не евакуювали.

У випадку інциденту на ЗАЕС було би раціонально діяти саме за японським сценарієм. Тобто, якщо буде викид радіації в атмосферу й вітер понесе її на північ, евакуація загрожуватиме Запоріжжю. Якщо відбудеться вилив радіоактивного матеріалу в Дніпро буде розглядатися питання евакуації з населених пунктів, які знаходяться вниз за течією Дніпра. Але Київ евакуювати не будуть точно.

Чорнобильська зона відчуження

Чорнобильська зона відчуження

Чи захищає від радіації йод і алкоголь

Багато хто з українських громадян побоюючись ядерної загрози запасся препаратом йодиду калію для захисту від радіації. Коли й за яких обставин йод дійсно доцільно вживати?

Енергоблоки зараз не генерують електроенергію й ланцюгова реакція, в процесі якої формується радіоактивний йод, не відбувається. Якщо ланцюгової реакції немає і відбувається природній розпад — йод, цезій і стронцій не формуються. Але, як я вже казала, росіяни можуть буквально за кілька годин запустити п’ятий енергоблок й тоді ланцюгова реакція розпочнеться. Якщо за таких обставин на цьому реакторі станеться інцидент може виникнути потреба приймати йодид калію. Але про це офіційно має повідомити українська влада.

Вино не врятує від радиації, але заспокоїть нерви

Вино не врятує від радиації, але заспокоїть нерви

Серед громадян ще з часів Чорнобиля побутує переконання, що алкоголь може захистити від радіації. Наскільки це відповідає дійсності?

Короткою відповіддю буде те, що це уявлення не відповідає дійсності. Якщо розглянути питання більш детально, можна відмітити, що алкоголь допомагає при променевих ураженнях, але для цього потрібно, щоб концентрація алкоголю підвищилася в кожній клітині тіла. Але для цього потрібно випити дуже багато алкоголю й тоді є ризик померти не від променевої хвороби, а від алкогольного отруєння.

Проте, бокал улюбленого вина допомагає заспокоїтись в критичній ситуації й продовжувати жити далі. Тобто, для захисту від радіації в тих дозах, які ми можемо спожити, алкоголь не допомогає. Але він може допомогти не панікувати й зберегти здорову психіку.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉