Facebook Pixel

Якщо вибухне ЗАЕС: що робити заради безпеки

Що робити, якщо вибухне Запорізька АЕС і що буде | The Page

Що робити, якщо вибухне Запорізька АЕС і що буде | The Page

Працівники «Росатому» та представники українського персоналу Запорізької АЕС, що підписали угоду з окупантами, отримали рекомендації до 5 липня покинути територію атомної станції. Головне управління розвідки повідомило про замінування чотирьох енергоблоків ЗАЕС. The Page розповідає, що робити, якщо вибухне Запорізька АЕС.

Які ризики підриву Запорізької АЕС

Росіяні майже від самого початку повномасштабного вторгнення контролюють ЗАЕС та час від часу обстрілюють її, чим створюють ризик радіаційної небезпеки. Уже сім разів на станції був повний блекаут внаслідок обстрілів.

У такому разі важливо, щоб станція вчасно отримала аварійне живлення від генераторів. Якщо цього не станеться, на одному з шести енергоблоків може статися аварія за 27 годин, інші блоки можуть витримати вісім діб. Про це SPEKA розповідала незалежна експертка з ядерної енергетики та ядерної безпеки Ольга Кошарна.

Однак навіть без обстрілів на ЗАЕС може статися аварія, якщо здетонує вибухівка, яку, ймовірно, залишили окупанти, повідомляє ГУР.

Що буде, якщо вибухне Запорізька АЕС

Рік тому багато повідомляли про можливий вибух на ЗАЕС. На той момент жоден з реакторів станції не був зупинений, тому чекали катастрофу, страшнішу за Чорнобильську. Натепер зупинено вже п’ять реакторів, ще один перебуває у стані гарячого зупину. Тому деякі експерти не очікують, що наслідки підриву будуть такими масштабними, як це обговорювалося 2022 року, проте сценаріїв розвитку подій безліч, щось прогнозувати важко.

Завідувач відділення атомної енергетики Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України Володимир Борисенко стверджує, що максимальний радіус ураження – до 10 км.

У будь-якому разі найбільше від ймовірного теракту можуть постраждати люди, які перебувають у радіусі 50 км від ЗАЕС. Ризики для мешканців інших територій значно менші.

Що робити при аварії на Запорізькій АЕС

МОЗ наголошує, що основне правило під час ядерної небезпеки — залишатися у приміщенні або терміново у нього зайти, якщо ви на вулиці.

Алгоритм дій на випадок аварії на ЗАЕС:

  • перебувати в укритті, подалі від вікон, стін та даху будівлі;
  • стежити за вказівками офіційних джерел інформації;
  • зняти верхній одяг, якщо перебували на вулиці;
  • за змоги треба помитися та одягти чисте;
  • пити тільки запаси упакованої води, вода з водопроводу може бути уражена.

Бажано перейти у приміщення, де немає вікон та вхідних дверей, закрити та заблокувати всі отвори. У такому укритті рекомендується підготувати запас питної води. МОЗ наголошує, що допоки представники влади не повідомили про безпеку водопровідної води, доти лише вода у пляшках залишатиметься не забрудненою. Кип’ятіння води не позбавляє її радіоактивного забруднення. Харчові продукти вважаються безпечними, якщо були герметично запаковані.

Проте навіть забруднену радіоактивними викидами воду можна використовувати для миття та знезараження шкіри, волосся та одягу.

Де ховатися у разі радіаційної небезпеки. Інфографіка РНБО

Де ховатися у разі радіаційної небезпеки. Інфографіка РНБО

Аптечка під час ядерної небезпеки

Ці рекомендації Міністерства охорони здоров’я стосуються тільки тих, хто живе у радіусі 50 км від Запорізької АЕС.

Що покласти в аптечку мешканцям в радіусі 50 км від ЗАЕС:

  • калій йодид,
  • алюмінієво-антацидні сорбенти,
  • альгінати,
  • маски.

У рекомендації МОЗ наголошується, що калій йодид треба вживати тільки мешканцям територій в радіусі 50 км від очагу забруднення лише після офіційного розпорядження ДСНС і органів влади.

Калій йодид знижує ризик розвитку раку щитоподібної залози та інших її захворювань від впливу радіоактивних ізотопів йоду. Але цей препарат не захищає загалом організм від радіації. Вживати його для профилактики небезпечно для здоров’я.

Подякувати 🎉