Facebook Pixel
IT

Рекордні інвестиції, нові фонди та перші ІТ-мільярдери. Яким був 2021 рік для української стартап-індустрії

Стартапи в Україні: які успіхи показала індустрія у 2021 році. Фото: unsplash / @ slidebean

Стартапи в Україні: які успіхи показала індустрія у 2021 році. Фото: unsplash / @ slidebean

Пандемія коронавірусу не завадила розвитку українського стартап-ринку й навіть де в чому сприяла йому. The Page розповідає про те, що змінилося на ринку впродовж 2021 року, скільки було вкладено інвестицій, на які нові рекорди можна очікувати і взагалі наскільки успішним був рік.

З якими здобутками українська стартап-індустрія прийшла у 2021 рік

Найповніше й релевантне дослідження українського венчурного ринку зазвичай публікує в березні інвестиційний фонд AVentures Capital. Цей документ під назвою DealBook of Ukraine містить основні дані про стан індустрії — від основних отримувачів інвестицій до аналізу кожного раунду та кожного етапу фінансування.

Дані звіту за 2020 рік свідчать про те, що він був більш ніж успішним для українського стартап-сегмента. Загалом в українські стартапи було вкладено понад $571 млн інвестицій, що на $27 млн більше, ніж роком раніше. Іншим рекордом 2020-го стало фінансування на ранніх стадіях – у рамках посівного та А-раундів було залучено понад $161 млн, що більш як втричі перевищує показник 2019 року. Водночас кількість угод зросла в шість разів. Основними фондами, що вкладалися в українські молоді проєкти, були AVentures Capital, Genesis Investments, ICU, Dragon Capatal, Horizon Capital.

Telegram Logo

У звіті AVentures Capital за 2020 рік згадується про те, що три компанії стали «однорогами» — компаніями з капіталізацією, що перевищує $1 млрд. Це Gitlab, блокчейн-проєкт Bitfury та Grammarly.

Одним із найточніших статистичних звітів про стан української технологічної екосистеми є огляд 360 Tech Ecosystem Overview – проєкт Міністерства цифрової трансформації. Згідно із цими даними, в Україні налічується 1700 продуктових і 533 сервісні компанії, 1233 з яких розміщено в Києві.

Усі ці дані є емпіричною оцінкою стану українського стартап-ринку 2021 року. Можна припустити, що індустрія почувається так само успішно, як і попереднього року. Це припущення остаточно буде підтверджено чи спростовано вже наступного року, коли буде проаналізовано всі втрати та здобутки українських стартапів. Проте вже сьогодні можна сказати, що ринок розвивається не просто успішно – можна сміливо очікувати на нові рекордні показники.

Високі експертні оцінки в стартап-індустрії

Якість української екосистеми стартапів підтверджують і незалежні оцінки, сформульовані дослідницькими компаніями.

Так, лондонська дослідницька компанія RA Capital разом з інноваційним парком UNIT.City та Українським фондом стартапів дослідили ринок, провівши опитування з-поміж засновників 60 таких проєктів. Виявилося: понад 90% респондентів впевнені в тому, що українська екосистема є найкращим місцем для розвитку стартапів. Усі опитані відповіли, що їхня команда розробників живе в Україні. А із засновників 82% особисто перебувають у нашій країні.

З-поміж причин продовжувати роботу в Україні учасники опитування назвали високу кваліфікацію кадрів (36%) та високу якість і перспективність української екосистеми стартапів (33%). Додатково зазначили, що робота в США не дає переваг, але вимагає більше операційних затрат. Один із засновників RA Capital Вадим Кудрук підкреслив, що ще декілька років тому в Україні не було такої державної та інституційної підтримки, як зараз. І це дослідження показало стрімке зростання місцевої стартап-екосистеми.

Про перспективи українського стартап-ринку свідчить високе місце Києва в рейтингу стартап-екосистем Global Startup Ecosystem Index від StartupBlink. У звіті згадується Київ як важливий центр для стартапів у галузі програмного забезпечення, даних, маркетингу та продажів.

Основні інвестиції-2021 у стартапи в Україні

Важливим критерієм розвитку екосистеми стартапів є інтерес до них венчурних інвесторів. У переліку компаній, які отримали найбільші інвестиції, ми не згадаємо основних переможців українського ринку стартапів-2021 – компанії GitLab і Grammarly, про які йтиметься трохи нижче. Це впевнені переможці й українського ІТ-сектора, і ринку стартапів.

Перший проєкт став публічною компанією – її акції почали торгуватися на американській біржі. Інший завдяки отриманим інвестиціям став навіть не «однорогом» (так називають компанію, допублічна оцінка якої перевищила $1 млрд), а «десятирогом» (Decacorn) – її остання допублічна оцінка перевищила $10 млрд (допублічна оцінка – це емпірична вартість, що розраховується венчурними інвесторами, які вкладають кошти в бізнес, вона не є такою точною, як оцінка публічної компанії, що базується на вартості її акцій, які торгуються на публічних фондових біржах).

Проте ми згадаємо інших переможців українського стартап-ринку, які отримали найбільші інвестиції. У цьому переліку ми також опустимо компанію Revolut, яку важко назвати українською. От основні переможці українського стартап-змагання:

  • платформа для підвищення ефективності діяльності бізнесу на основі штучного інтелекту People.ai у 2021 році отримала $100 млн інвестицій;
  • SaaS-компанія для покращення документообігу AirSlate отримала від інвесторів $90 млн;
  • платформа для пошуку репетиторів Preply змогла залучити $35 млн за 2021 рік;
  • рішення для організації кібербезпеки SOC Prime отримало інвестиції в розмірі $11 млн;
  • стартап 3DLOOK, що займається скануванням тіла людини за фото, отримав додаткові $3,5 млн інвестицій у 2021 році;
  • інвестори вклали в розробника платформи для оброблення зображень Let’s Enhance понад $3 млн;
  • перспективність платформи для дизайнерів Awesomic інвестори оцінили в $2 млн інвестицій;
  • інструмент для аналізу фінансового стану бізнесу Upswot залучив у 2021 році $3,4 млн;
  • по $1 млн отримали від інвесторів стартап ComeBack Mobility – розробник розумних насадок на милиці та сервіс для організації онлайн-івентів Party.Space.

На додачу варто згадати про інвестиції від Українського фонду стартапів, який навесні визначив переможців 21-го і 22-го Pitch Day, восени роздав $350 тис. для переможців 30-го і 31-го Pitch Day, а вже наприкінці року – ще $425 тис. для переможців 34-го і 35-го Pitch Day. Діяльність Українського фонду стартапів, започаткованого 2018 року, – це, безумовно, позитивне явище, яке сприятиме розвитку українського стартап-ринку й надалі.

Найбільші стартапи та однороги в Україні

З одного боку, такі компанії, як-от Grammarly, GitLab чи Rozetka, важко назвати стартапами у 2021 році. З іншого — їхні успіхи цього року заслуговують на те, щоб їх згадали поруч з успіхами стартап-індустрії нашої країни. Ці проєкти – це продукт саме українського ринку, який доводить на прикладі реальних успішних бізнесів: попри те що основні гроші, інвестори та ідеї сконцентровані в Кремнієвій долині, Україна теж може похвалитися успішними продуктами, які здобули визнання на світовому рівні.

Платформа для аналізу англомовних текстів Grammarly впродовж року представила декілька важливих оновлень, з-поміж яких спеціальні функції для бізнес-клієнтів і платформа для розробників. Важлива угода, яка передбачає, що застосунок Grammarly буде інтегровано в клавіатуру Samsung, забезпечила компанії ще більше зростання популярності її продуктів. Найголовнішим результатом цього став новий раунд інвестицій для компанії в розмірі $200 млн, а загальна вартість Grammarly водночас зросла до $13 млрд. Це забезпечило потрапляння засновників Grammarly Макса Литвина та Олексія Шевченка до списку мільярдерів за версією Forbes зі статком $4 млрд. Щоправда, згодом засновники бізнесу спростували цю оцінку.

Досягнення компанії GitLab, що створила інструмент для розробників, є не менш знаковим. У жовтні 2021 року компанія вийшла на публічний ринок – провела первинне публічне розміщення своїх акцій на біржі Nasdaq. Стати публічною GitLab спочатку планувала в листопаді 2020 року, проте на рік відклала цю подію через пандемію. Спершу акції мали розмістити на біржі в ціновому діапазоні $55 — 60. Потім його трошки збільшили до $66 — 69, але фактично в перший же день торгів цінні папери цього українського стартапу досягли $77, а загалом GitLab заробила $801 млн за ринкової капіталізації в $11 млрд. Цікаво, що таких показників стартап досягнув лише за 7 років існування – GitLab було створено 2014 року.

Український маркетплейс Rozetka теж важко назвати стартапом у 2021 році, проте його успіхи та події, пов’язані з ним, це ще один доказ того, що українські проєкти можуть ставати глобальними продуктами. По-перше, у 2021 році Rozetka заявила про плани створити власну платіжну систему, по-друге, компанія вийшла на ринок Узбекистану. У листопаді стало відомо, що казахстанська фінтех-компанія Kaspi зацікавлена в купівлі Rozetka. Наразі справа закінчилася чутками та першими етапами перемовин, але вже наприкінці грудня засновник і керівник компанії Владислав Чечоткін під час одного зі своїх виступів сказав, що одним із варіантів розвитку його компанії є її вихід на IPO.

Плани компанії Ajax Systems — розробника систем безпеки — теж провести первинну публічну пропозицію акцій (IPO), про які вона заявила ще в січні 2021 року, дають змогу сподіватися, що найближчим часом гучних новин від українських стартапів побільшає.

Ці успіхи найвідоміших українських проєктів є своєрідним дороговказом для молодих підприємців, які доводять, що навіть за складної економічної ситуації, за умов війни та інших проблем українці здатні створювати успішні проєкти, які стають відомими на весь світ. І ситуація на ринку стартапів у 2021 році говорить про те, що нові Grammarly чи GitLab можуть з’явитися вже найближчим часом.

Коментарі

Всі новини