Facebook Pixel

Як знайти інвестора: топ-5 способів для стартапу в Україні

Створення стартапу і власного бізнесу – тривалий і трудомісткий процес. Після розроблення життєздатного бізнес-плану може виявитися, що для реалізації проєкту банально бракує грошей. The Page розбиралося, як знайти інвестора для стартапу, які інструменти для цього є й чому недостатньо прийти просто з ідеєю.

Як знайти інвестора для стартапу в Україні

Основне правило, незалежно від інструменту пошуку та залучення інвестицій, – ретельно готувати пропозицію для інвестора або фонду. Потрібно готувати не тільки пітч, а й бізнес. Якщо презентувати бізнес, що вже працює, – це приверне інвестиції.

Фонди та приватних інвесторів дуже цікавить конкретика. Їм не потрібно знати, яким чудовим буде стартап через багато років, їм важливо знати, як проєкт працює вже зараз, якими є його реальні цифри.

Другий не менш важливий акцент – комунікація. Не обов'язково погоджуватися з кожним рішенням або пропозицією інвестора, але зважати на те, чому він це запропонував, необхідно. Якщо вибудувати комунікацію з інвестором, шанси отримати фінансування зростають.

Для того щоб знайти інвестора для стартапу, є безліч способів. Ми розглянемо основні.

Звернутися до венчурного або інвестиційного фонду

В Україні є венчурні фонди, до яких можна звернутися. Наприклад, TA Ventures, U. Venture, Fison, Genesis Investments тощо. Венчурні фонди вкладають у різні стартапи за різними критеріями. Можна підібрати фонд, якому поточний стартап відповідатиме найбільше.

Венчурні фонди, крім підтримки раундів інвестицій, можуть допомогти стартапу знайти клієнтів, надати необхідну експертизу. Але до зустрічі з представниками венчурного фонду потрібно ретельно готуватися, бо вони не вкладають кошти в ризиковані проєкти.

На зустрічі необхідно презентувати бізнес з усіх боків: розповісти, як проходять процеси, яка технологія в цього стартапу й чим вона відрізняється від інших, як стартап займається каналами дистрибуції, якою є динаміка зростання, проаналізувати партнерів і конкурентів.

Знайти бізнес-ангела

Знайти бізнес-ангела непросто. Але навіть якщо стартапу відмовили, бізнес-ангел може пояснити своє рішення, а також дати пораду. Щоб знайти бізнес-ангела для стартапу, потрібно займатися пошуком і аналізом відповідних платформ, наприклад UAngel.

Бізнес-ангели не тільки дають гроші, а й допомагають стартапу на різних етапах його розвитку. Так само як у випадку з венчурним фондом, для залучення коштів у стартап необхідно ретельно підготувати його резюме. Не менш важливо брати участь у заходах на тему стартапів і інвестицій — так можна отримати не тільки корисні знання, а й важливі знайомства.

Краудфандинг

Якщо пошук бізнес-ангела не увінчається успіхом, є ресурси для краудфандингу. Дослівно це перекладається як «фінансування натовпом». В Україні знайти інвесторів за допомогою краудфандингу реально. На таких ресурсах, як-от «Спільнокошт», Kickstarter, Booomerang, Startup.network тощо, гроші можна взяти в борг, обміняти на частину майбутніх доходів або отримати просто задарма.

Акселератори

Й інвестиції, і необхідні знання для розвитку стартапу можна отримати завдяки акселератору. Це освітня програма для стартапу, у рамках якої експерти допомагають знайти корисні контакти, поліпшити продукт у маркетингу та продажах.

В Україні акселератори теж є. Наприклад, у березні 2021 року глава IT-компанії Digis Микита Нагаткин і ексглава Eurosport Жан-Тьєррі Августин створили бізнес-акселератор Richelieu V. Акселератор пропонує наставництво: стратегія, розвиток бізнесу та лідерство; надання доступу до мережі контактів і якісних порад із питань бізнесу тощо.

Гранти

Інвестиції в стартап можна отримати на конкурсній основі. В Україні для цього є Український фонд стартапів – державна організація, яка виділяє гроші як гранти, а не за частку в компанії. Оцінюють проєкти за кількома критеріями: команда, ринок, технології, стратегія, ідея (на етапі pre-seed), продукт (на етапі seed). Стартап може отримати грант від $25 тис. до $50 тис. залежно від етапу.

Подякувати 🎉