Для ринку нерухомості, який чутливий до валютних коливань, точкою перегляду цін на житло може стати досягнення позначки курсу 29-30 гривень за долар.
Про це заявив у коментарі керуючий партнер Concept Group Михайло Підвисоцький. За його словами, в останні 4 роки курс американського долара жодного разу не перетнув критичної позначки, яка б автоматично вплинула на зростання цін на первинному ринку житла.
«Для ринку нерухомості такою позначкою вважається курс 29-30 грн/дол. Саме «перетин» такого курсу потенційно міг би спровокувати виробників будівельної продукції вкотре переглянути свої цінники, що, в свою чергу, вплинуло б на цінову політику забудовників», — пояснив Підвисоцький.
Водночас фахівець нагадав, що зростання або ж різке падіння курсу долара саме в січні не є чимось сенсаційним. Так, у січні 2019 курс був на рівні 27,7-28 грн /дол, у січні 2020 року — 24,2 грн / дол, а в січні 2021 року — 28,2 грн / дол.
«Причини валютних коливань щороку не однакові. У 2019 році сталася «Керченська криза» із введенням воєнного стану в окремих регіонах України. У січні 2022 головним фактором послаблення гривні також була зовнішня загроза і пов’язані з нею економічні наслідки. Торік головним каталізатором знецінення гривні можна вважати введення нового локдауну через пандемію. А на початку 2020 року різке зміцнення гривні призвело до суттєвого зниження активності покупців, що зберігали свої заощадження в доларах», — наголосив він.
Як забудовники переживуть період застою на ринку
У січні 2022 року, у порівнянні з груднем, скорочення попиту на первинному ринку становить 20%. Це повязано як зі зниженням ділової активності у січні і лютому – це об'єктивно два найменш активні місяці в будівництві. Та цього разу на ринок нерухомості тако впливають такі фактори, як зростання захворюваності Covid-19 та геополітичні ризики.
На думку Підвисоцького, в умовах невизначеності у Києві лише 20% девелоперських компаній зможуть пройти період «нових викликів», що триватиме орієнтовно до березня, не лише без відчутних втрат, пов’язаних з тимчасовим зниженням попиту, а й продовжити будівництво без будь-яких пауз чи зупинок.
«Насамперед, це стосується девелоперських компаній повного циклу, а також тих лідерів ринку, що мають достатні фінансові можливості будувати концептуально нові та якісні проєкти з власних фінансів, не озираючись на рівень продажів», –додав він.
Як забудовники підніматимуть попит на житло
Головне завдання забудовників – протриматися до весни. Тому щоб не відлякати покупців, компанії не підвищуватимуть ціни, а навпаки — у лютому 2022 року будуть намагатись збільшити попит у нових житлових комплексах через:
- знижки за 100-відсоткову сплату вартості квартири;
- більш лояльні умов розтермінування зі зниженням першого внеску;
- впровадження спільних з комерційними банками іпотечних програм.
Збільшення вартості кв. метра можливе лише в незначній кількості новобудов (приблизно 5% об’єктів) та в межах 5-10% в гривні, що суттєво не позначиться на середніх цінах первинного ринку.
До настання теплої пори року і початку нового бізнес-сезону собівартість будівництва суттєво не зміниться. Відповідно вартість квадратного метра залишатиметься стабільною, зазначив очільник Concept Group.