Facebook Pixel

Ринок закляк: як реагує нерухомість на зовнішню загрозу з боку Росії

Ринок нерухомості реагує на новини про напружені переговори та військову загрозу з боку Російської Федерації повним затишшям.

У перший місць року зазвичай ділова активність на ринку і так падає. Але цього січня мізерна кількість покупців вражає навіть порівняно з аналогічним періодом попередніх років. А особливо гостро це відчувається після майже рекордної динаміки 2021 року. The Page опитало експертів про те, як ситуація впливає на нерухомість і чого очікують учасники ринку.

Як зауважив експерт із нерухомості Юрій Уланов, «на ринку взагалі усе притихло, ринок закляк». Більшість людей, які планували купити квартиру для себе, намагаються нині це питання відкласти. Та й інвестор, хоч і спокійніше ставиться до ситуації, все одно відкладає момент купівлі.


Quote«За відчуттями це нагадує час першого локдауну, коли всіх позакривали, і це на ринку спричинило таку ситуацію, як тепер: люди нічого не купують. Але потім, коли всі зрозуміли, що смертельної загрози нема, усі кинулись купувати. Можливо, так буде і цього року. Інший сценарій розвитку подій більш песимістичний», — пояснив експерт.

За його словами, учасники ринку розраховують на пожвавлення ситуації в березні. Саме дані за березень дадуть зрозуміти, падіння попиту — це економічний чинник чи емоційний, коли знову побіжать інвестувати, щойно ситуація стабілізується.

«Забудовники також чутливі. Якщо місяць-другий нічого не буде відбуватися, вірогідно, їм доведеться знижувати ціну», — вважає фахівець.

«Безумовно, до таких загроз ринок чутливий. Адже купівля житла в нас — це також і спосіб інвестування. Багато людей вкладають накопичене, не довіряючи іншим способам збереження, дехто вкладає останнє.

Ті, хто купляє квартиру для життя, навряд чи будуть відкладати угоду: тут ситуація не вплине на рішення.

Ті ж, хто інвестує в нерухомість, у другу чи третю квартиру, вони з великою ймовірністю відкладуть купівлю. Кому хочеться купувати нерухомість у країні з військовими діями?

З іншого боку, ми вже восьмий рік перебуваємо в цьому стані. Тому треба зберігати спокій, залишатися оптимістами та вірити в те, що нам вдасться досягти політичної стабільності якнайшвидше.

Я впевнений, що в найближчий тиждень ситуація проясниться і ринок заспокоїться».

Лев Парцхаладзе

Лев Парцхаладзе

президент Конфедерації будівельників України

«Більшість експертів фіксують зменшення попиту на первинну нерухомість наприкінці 2021 — на початку 2020 року. Багато хто пов’язував цю ситуацію із суттєвим збільшенням вартості квадратних метрів. Ціни на квартири в Києві зросли за попередній рік приблизно на 40%, тож справедливо, що частина покупців відмовилася від інвестицій у нерухомість через високу вартість.

Однак від листопада 2021 року в інформаційному просторі ведеться активне обговорення загострення ситуації на східних кордонах України.

Ризики можливої повномасштабної війни стримують деяких інвесторів. Який відсоток відкладеного через військову загрозу попиту, сказати наразі важко. Але він однозначно є.

Найбільше зниження попиту через геополітичну кризу відчули девелопери, які мають об’єкти на Сході та Півдні країни — у Харкові, Дніпрі тощо. Там мешкають багато переселенців із Донецької та Луганської областей, які 8 років тому тікали від військових дій і були вимушені полишити свою нерухомість на окупованих територіях.

Близькість кордону та страх, що історія може мати повторення, стримують покупців, які наразі вичікують стабілізації ситуації».  

Анна Лаєвська

Анна Лаєвська

комерційна директорка «Інтергал-Буд»

Подякувати 🎉