Facebook Pixel

Услід за Києвом ціни на квартири в регіонах стабілізувалися

У Києві до кінця року забудовники утримуватимуть ціни на сьогоднішньому рівні та навряд чи ризикнуть їх піднімати, зважаючи на введення локдауну та падіння ринку наприкінці року. Про це заявив президент Асоціації фахівців із нерухомості (рієлторів) України Юрій Піта.

Навпаки, за умови 100-відсоткової оплати інвестори, імовірніше за все, можуть розраховувати на знижки від 10%. На думку фахівця, на житловому ринку очікується скорочення попиту та проблеми з веденням будівельних робіт.

З огляду на карантинні обмеження можна вважати, що ситуація з цінами в регіонах услід за Києвом також стабілізується.

Зокрема, в Білій Церкві за 10 місяців зростання цін на новобудови становить у середньому 6% — це у 2,5 раза менше, ніж у столиці. За даними АФНУ, на початок листопада на первинному ринку реалізується лише 9 новобудов, залежно від класу об’єкта ціна варіюється 15 тис. до 43,5 тис. грн за 1 м2.

Quote«Найбільший попит — до 60% — сконцентровано на невеликих за площею одно-, двокімнатних квартирах у цегляних будинках», — зазначив голова Білоцерківського міського відділення АФНУ Валерій Рабенок.

До кінця року на первинному ринку не станеться якихось особливих цінових зрушень. «З листопада по грудень 2021 року ціни залишатимуться на стабільному рівні. Водночас цінова динаміка у 2022 році залежатиме від епідемічної та економічної ситуації. Але навряд чи наступного року можливі великі цінові стрибки», — вважає Рабенок.

На вторинному ринку Білої Церкви ситуація також досить стабільна.

«Упродовж року ціни на вторинному ринку зросли майже на 12%. Найбільш популярні 1-кімнатні квартири площею до 40 м2 переважно в будинках радянської забудови», — проінформував експерт.

У Сумах за підсумками 10 місяців вартість житла на первинному ринку зросла в середньому на 25-30%. За словами очільниці Сумського відділення АФНУ Антоніни Панок, понад 70% угод на первинному ринку припадає на 1- та 2-кімнатні квартири.

Quote«В останні кілька місяців популярність 2-кімнатних квартир зросла на 10-15%, також поволі збільшується кількість угод у сегменті 3-кімнатних квартир», — зазначила експертка.

На думку Панок, до кінця року через введені обмеження можливе скорочення попиту в межах 20%:

Quote«Звісно, що пандемія та пов’язані з нею нові жорсткі обмеження збільшать кількість відстрочених угод і заморозять ціни на новобудови. Проте до весни 2022 року відкладений попит буде повністю реалізовано. Водночас цінова політика забудовників переважно ґрунтуватиметься на рівні попиту. Отже протягом 3-4 місяців ціни на новобудови будуть стабільні».

Ситуація на вторинному ринку нерухомості приблизно така ж, як на первинному. З початку року вартість квартир залежно від їхньої площі, стану та розташування зросла на 15-20%. Середня ціна придбаних квартир у 20021 році перебувала на рівні $27,5 тис. Однокімнатні квартири коштували від $18 тис. до 27 тис., двокімнатні — від $23 тис.

«У 2021-му зросла кількість проданих двокімнатних квартир порівняно з однокімнатними. Поступово збільшується кількість проданих 3-4-кімнатних. Передовсім це пояснюється підвищенням цін на комунальні послуги», — вважає експертка.

За прогнозом Панок, до кінця року на вторинному ринку Сум спостерігатиметься відносна цінова стабільність.

Quote«Коригування цін, їх зростання можливе лише в межах 1,5-2% на найбільш популярні 1-кімнатні квартири. Проте такі зміни суттєво не вплинуть на цінову політику продавців житла».

В Івано-Франківську з початку року вартість житла на первинному ринку підвищилася в середньому на 15%. Ціна на квартири в новобудовах економ- та комфорткласу становить близько 10 тис. — 11 тис. грн за 1 м2, на об'єктах бізнес-класу — 11 тис. — 13 тис. грн за 1 м2, квартири преміумкласу коштують від 12 тис. до 15 тис. грн за 1 м2.

За словами голови Івано-Франківського міського відділення АФНУ Віктора Фурдіяки, з початку жовтня попит на новобудови знизився на 5-7%, що пов’язано з економічною та епідемічною ситуаціями в країні:

Quote«Упродовж минулого місяця активність на первинному ринку дещо загальмувалася. З одного боку, непрогнозованість ситуації в країні стримує покупців, що відстрочують придбання житла на невизначений час. Саме тому на первинному ринку Івано-Франківська панує цінова стабільність».

На думку фахівця, у найближчі 3-4 місяці цінова ситуація на первинному ринку житла докорінно не зміниться. Проте ближче до весни 2022 року за стабільної економічної ситуації та зниження пандемічних ризиків варто очікувати на подальше зростання вартості квадратного метра.

«Собівартість будівництва підвищується майже щомісяця. Тому не можна відкидати, що на первинному ринку Івано-Франківська у 2022 році триватиме цінове зростання», — вважає Віктор Фурдіяка.

На вторинному ж ринку житла з липня по жовтень спостерігався дефіцит пропозиції в сегменті малогабаритних квартир радянської забудови та будинках, зведених у 90-ті роки (вартістю до $30 тис.), також бракувало квартир площею 40 — 80 м2 у введених в експлуатацію новобудовах.

Протягом року вартість квартир на вторинному ринку в будинках, зведених до 2000 року, підвищилася в межах від 2 до 10% залежно від розташування, технічного стану будинку та квартири, їх площі. Проте ціна на житло в будинках, побудованих у період з 2010 по 2020 роки, збільшилася на 5 — 10%.

«Найбільше зростання цін припало на однокімнатні квартири в порівняно нових будинках як на околицях, так і в центральній частині міста. Із січня по жовтень таке житло подорожчало в середньому на 10%. У цьому найбільш затребуваному сегменті житла попит на 50% перевищує пропозицію, що може спонукати продавців потроху збільшувати вартість виставлених на продаж квартир. Проте надмірна ціна, що не відповідатиме очікуванням покупців, може спричинити зворотний ефект: ціни знизяться до рівня вересня — жовтня», — повідомив експерт.

Вторинний ринок Івано-Франківська перебуває в стані стабілізації, яка триватиме щонайменше кілька місяців, підсумував Фурдіяка. За його прогнозом, у найближчі 3-4 місяці максимальні цінові коливання можливі в межах 1,5-2%.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉