У січні в новобудовах Києва, як порівняти з груднем 2021 року, спостерігається падіння попиту на квартири в середньому на 20% у різних сегментах.
Скорочення активності на ринку є більшим, ніж зазвичай у січні, і це зумовлено комплексом причин, розповів у коментарі керуючий партнер групи компаній Concept Group Михайло Підвисоцький. Зазвичай активність на ринку в зимовий «святковий» період у середньому є на 10 — 15% нижчою, ніж в інші місяці року.
На переконання експерта, на зниження активності потенційних інвесторів у січні вплинули такі причини:
- тривалий період свят і пов’язані з ним відпустки;
- висока ймовірність зовнішньої військової агресії проти України;
- економічні наслідки через зовнішню напругу;
- нова хвиля пандемії;
- скорочення платоспроможного попиту.
«Безумовно, сформований стан невизначеності вплинув на активність потенційних покупців житла. Саме сукупність цих чинників викликала тимчасове збільшення відкладеного попиту. Проте кризових явищ на первинному ринку житла не спостерігається», — наголосив Підвисоцький.
Експерт зазначив: зниження попиту, що спостерігається з грудня 2021 року, почасти пов’язане з надто швидкими темпами зростання собівартості будівництва, що змусило девелоперів збільшити вартість квадратного метра.
«Найбільші компанії — лідери ринку — усвідомлюють, що суто «математичне» збільшення цін навіть з об’єктивної причини подорожчання будівельних матеріалів, що не пов’язано з рівнем активності покупців, може мати негативні зворотні наслідки. Тому в найближчий місяць цінова кон’юнктура на первинному ринку житла збережеться», — вважає фахівець.
За підсумками січня вартість житла на первинному ринку столиці залишається стабільною, наголосив Підвисоцький.
За його даними, у січні в переважній більшості проєктів, що почали зводити не пізніше грудня 2021 року, цінові коливання не перевищили 0,5 — 1% залежно від площі та інших технічних характеристик квартир і якості самого житлового комплексу.
У жовтні — листопаді минулого року забудовники вже сформували ціни із певним запасом у розмірі до 5 — 7%, який враховує можливе зростання собівартості будівництва, що дасть змогу певний час не залежати від цін на будівельні матеріали та вартості будівельно-монтажних робіт.
«Січень і лютий — два найменш активні місяці в будівництві. Тому варто очікувати, що до настання теплої пори року й початку нового ділового сезону собівартість будівництва суттєво не зміниться. Відповідно вартість квадратного метра залишатиметься досить стабільною», — зазначив очільник Concept Group.
Фахівець прогнозує, що в лютому політика забудовників здебільшого буде спрямована на збільшення попиту — через надання знижок за стовідсоткової сплати вартості квартири, пропозицію лояльніших умов розтермінування зі зниженням розміру першого внеску, впровадження спільних із комерційними банками іпотечних програм.
Тому, на думку Підвисоцького, збільшення вартості квадрату можливе лише в незначній кількості новобудов, що навряд чи позначиться на загальній ціновій кон’юнктурі первинного ринку.
«У січні в київських об’єктах не спостерігалося суттєвих змін цінової кон’юнктури. Але в лютому можливе «точкове» збільшення вартості житла в новобудовах, що пов’язано переважно з переходом до нових стадій будівництва», — зазначив він.
Проте цінові зміни можливі лише в 5% об’єктів, де рівень зростання вартості квадрату можливий у межах 5 — 10% у гривні. Однак це суттєво не вплине на загальну ситуацію на ринку, наголосив експерт.