У жовтні ціни на нове житло в Києві й надалі зростають навіть у валюті. А на вторинному ринку продаються навіть дорогі квартири.
Обстріли міст та інвестиції в новобудови
Через часті повітряні тривоги та обстріли українських міст інвестори не повертаються на первинний ринок нерухомості, що негативно позначається на кількості угод. Проте, як свідчать дані ЛУН, ціни в жовтні й надалі зростають, обігнавши показники довоєнного періоду майже в усіх областях.
Так, за курсом долара 40,5 грн/$ квадратний метр у новобудові в Києві вже коштує 1 190$, що на 2% менше за лютневу ціну. У Львові вартість кв. метра становить 1 150$, що на 20% більше, ніж до війни. В Одесі в середньому проситимуть 970$ за метр — зростання на 4%.
Найбільший стрибок цін щодо лютого у відсотках демонструє Закарпаття: в Ужгороді інвестиції в нове житло в середньому становлять 990$ за метр, що на 22% більше за ціни лютого.
У жовтні в тестовому режимі запрацювала пільгова державна іпотека «єОселя» під 3% річних на 20 років. Перший кредит було видано 20 жовтня — його отримала поліціянтка, котра першою зібрала необхідні документи на придбання 1-кімнатної квартири в новобудові в Чернігові.
Вторинний ринок
Вторинний ринок також ігнорує тривоги та обстріли. Ба більше, медіанна ціна, яку було вказано в оголошеннях щодо однокімнатних квартир, проданих у жовтні в Києві, становила 56 500$ — вище, ніж у середньому у вересні.
У Львові та Одесі також охочіше купували дорожчі квартири. Ціни були вищі за вересневі й становили $54 тис. і $51 тис. відповідно.
Відключення електроенергії коригує попит на квартири
Удари окупантів по інфраструктурі, відключення електроенергії спровокували попит на енергоощадні квартири, вважає маркетинг-директор ЛУН Денис Суділковський.
«Перші холодні ночі, відсутність світла та здебільшого опалення нагадують про проблему вкрай низького рівня енергоефективності житла в Україні. 94% будинків у Києві та 43% в області мають центральне опалення, що в разі пошкодження інфраструктури, ймовірно, залишить мешканців без тепла», — наголосив експерт.
За його словами, можна прогнозувати, що крім вимог до безпеки, віддаленості від об’єктів енергетичної інфраструктури в орендарів і покупців формується вимога до майбутнього житла, яке зберігатиме тепло.
«Як порівняти з холодними сталінками та панельками, утеплені новобудови, зведені за сучасними нормами, виглядають більш конкурентоспроможними. Це може стати однією з причин підвищення попиту на них у тих областях, де росія продовжуватиме свої терористичні дії», — прогнозує Суділковський.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також