Ціни на вторинному ринку житла в Києві тяжіють до стагнації. Експерти пов'язують падіння ринку з браком реального попиту на купівлю квартир.
Середня ціна на квартири в липні 2022 року склала $1 424 за кв. м, що на 5,2% менше ніж попереднього місяця. Дешевшають навіть однокімнатні квартири, що мають найбільший попит.
Стагнація ринку житла: причини та наслідки
У липні 2022 року ринок нерухомості Києва зазнав ще відчутнішого зниження цін, ніж попереднього місяця, свідчать дані порталу adress.ua. Ринок ще й досі не відіграв штучне завищення цін, яке відбулося навесні. За умов низького попиту та постійного коливання курсу долара можна й далі очікувати зниження цін на квартири.
За даними аналітиків порталу, є низка чинників, які не дають ринку нерухомості повноцінно відновитися. Передусім йдеться про курс долара в обмінниках, який від початку війни зріс майже на 43% — з 28 грн до 40 грн. По-друге, це низький попит на квартири, спричинений воєнними діями та слабкою купівельною спроможністю тих, хто справді потребує житло.
«Склалася ситуація, коли є велика кількість людей, які бажають продати нерухомість, але немає попиту. І є достатня кількість людей (зокрема й внутрішньо переміщені особи), які придбали б житло, але в них немає можливості, — зазначив Олександр Мришук, директор департаменту роздрібного цільового кредитування «Банку Кредит Дніпро». — Держава та банки могли б стати містком, який би поєднав потреби цих людей і допоміг відновитися ринку нерухомості».
Великою підтримкою для ринку стала б задекларована Кабінетом міністрів програма пільгової іпотеки під 3%, вважають експерти. Вона дасть змогу з 1 жовтня отримати пільговий кредит першим кандидатам із чотирьох пільгових категорій (тільки вони можуть претендувати на ставку 3%). Для решти громадян програма розпочнеться у 2023 році за ставкою 7%.
Ціни на вторинному ринку житла в Києві в липні — серпні 2022 року
У липні 2022 року медіанна ціна в доларовому еквіваленті на ринку нерухомості Києва зменшилася на 5,3% проти червня до $1 424 за кв. м. Показник у категорії 1-кімнатних квартир зменшився на 6,6% — до $1 599 за кв. м. Двокімнатні квартири впали в ціні на 7,5% — до $1 387 за кв. м. Середня ціна 3-кімнатних знизилася на 5,3% і склала $1 231 за кв. м.
Найвищий попит мають квартири в діапазоні до $30 тис. із часткою запитів 49%.
На другому місці житло від $30 тис. до $50 тис. – 24%. Житлом від $50 тис. до $70 тис. цікавилися 19% користувачів. Цікавість до житла від $70 тис. і вище в липні 2022 року виявили лише 8% користувачів порталу.
Попит на двокімнатні квартири в липні 2022 року був найвищим, як порівняти з іншими групами житла, і склав 42,5% запитів. Однокімнатними квартирами цікавилися 40,8% користувачів порталу. Трикімнатними – 16,3% користувачів, які шукають нерухомість для покупки.
Найбільший попит покупців зосереджений у категорії 35 — 50 кв. м — частка таких запитів на порталі становить 40,7% загальної кількості. Квартирами до 35 кв. м цікавляться 37% претендентів. Відсоток запитів на квартири площею 50 — 80 кв. м становить 18,5%.
Вторинний ринок житла: чи довго триватиме стагнація
Рівень зацікавленості нерухомістю залишається критично низьким – менше за чверть довоєнних показників.
Як зазначив у коментарі директор City Development Solutions Роман Герасимчук, попит, що залишився, сконцентрований на найбільш бюджетних категоріях.
73% запитів належать до квартир вартістю менш як $50 тис. Водночас на двокімнатні квартири припадає більше запитів, ніж на однокімнатні.
«Основним джерелом попиту є люди, чия потреба в житлі має критичний характер, та інвестори, які шукають квартири за заниженими цінами. Кількість угод навіть у найліквідніших сегментах вторинного ринку в другому кварталі 2022 року становила менш як 13% показників січня цього року. У менш ліквідних сегментах ситуація ще гірша», — наголосив експерт.
Через брак реального попиту цінова ситуація на ринку тяжіє до стагнації.
Водночас, за словами експерта, вторинний ринок ще має певний запас міцності, що дає змогу «перечекати» кризовий період без драматичного зниження цін. Проте якщо до кінця року ситуація з попитом не покращиться, продавцям доведеться знижувати ціни.
«З погляду географії, динаміка цін має різноспрямований характер. Брак попиту дає змогу розглядати ціну як значний статистичний показник. У районах, що мають менший попит, ціни залишаються вищими за січневі показники через брак зворотного зв'язку від ринку. Водночас у районах, де спостерігається хоч якась динаміка, ціни перебувають на рівні початку року або знизилися на 13 — 15%», — пояснив Герасимчук.
Отже, вважає фахівець, ринок вторинної нерухомості все ще перебуває в депресії. Єдиним чинником, здатним розігріти ринок, залишається відновлення економічної діяльності в більш широкому сенсі, що можливо, найімовірніше, у післявоєнний період.