Facebook Pixel

Вторинний ринок житла в прострації: зникли й квартири, і покупці

Ринок вторинного житла в Україні не поспішає повертатися до життя. Навіть попри відкриті реєстри кількість угод купівлі-продажу квартир є мінімальною, відчувається дефіцит пропозиції та попиту.

За підрахунками порталу ЛУН, кількість житла, виставленого на продаж у різних регіонах країни, зменшилася вдвічі. Зростання пропозиції наявне лише в Чернівецькій області +39%, Закарпатській +8% і Волинській +1%. Інші регіони показують від'ємну динаміку до мінус 90% пропозиції на ринку проти жовтня 2021-го.

На думку експертів, це пов’язано передусім із внутрішньою міграцією в країні через повномасштабну війну. За чинним законодавством для продажу квартири всі власники мають бути присутні особисто в нотаріуса для підписання угоди в регіоні, де зареєстровано квартиру, що складно реалізувати сьогодні.

Quote«Загальна кількість угод є відчутно меншою за довоєнну, що дає можливість покупцям домовлятися про суттєві дисконти на квартири, заявлені в оголошеннях», — зазначив директор із маркетингу ЛУН Денис Судилковський.


sell-proposition-2022-08.png

Рушійною силою на ринку залишаються внутрішні переселенці, які демонструють попит як у Києві, так і в центральних і західних регіонах.

Quote«Ринок у режимі очікування. У покупців немає грошей. А продавець не поспішає продавати, бо суттєво знизилися ціни. Тому квартири знімають із продажу до кращих часів. По-друге, продавши квартиру, із грішми треба щось робити далі — у щось інвестувати. Але нема куди. Тому продають і купують лише ті, кому справді «припікає», — наголосив у коментарі The Page президент Асоціації фахівців із нерухомості України (АФНУ) Юрій Піта.

Вторинний ринок житла: ціни за регіонами в серпні 2022 року

Всупереч дуже низькому попиту продавці підкручують ціни в доларах на 20 — 30%, як порівняти із цінами минулого року. Це простежується майже в усіх областях, де немає бойових дій.

Утім, зазначають експерти, реальні продажі відбуваються з відчутним дисконтом від запитуваних цін.

За словами Юрія Піти, покупець переважно шукає економжитло. У Києві це бюджет до $100 тис., у західних регіонах країни — до $50 тис.

Попри оптимістичні прогнози великого попиту на купівлю квартир у західних областях не спостерігається.

Quote«Очікування щодо західних областей були набагато більшими. Там є покупці, але ринок не такий активний, як прогнозувалося. Хоча ціни не такі кусючі, переселенці все-таки шукають житло не за всі гроші світу», — зазначив голова АФНУ.
Подякувати 🎉