Кабінет міністрів відновив можливість купівлі-продажу нерухомості в більшості регіонів України. Проте із застереженнями, ухваленими в умовах воєнного стану.
З початком широкомасштабної збройної агресії рф проти України заради захисту даних було зупинено роботу реєстрів, тримачем яких є Мін'юст України.
Нещодавно доступ до частини реєстрів було відновлено, а також визначено особливості нотаріальної діяльності та функціонування єдиних і держреєстрів в умовах воєнного стану. Утім, доступ до реєстрів відновили лише на певній частині території, за винятком регіонів, де тривають воєнні дії.
Ринок нерухомості в умовах війни: які ризики та обмеження
Окрім відкриття реєстрів, уряд також визначив особливості нотаріальної діяльності й функціонування держреєстрів в умовах війни, що обумовило особливості роботи ринку за часів війни.
Як повідомив Мін'юст, у постанові уряду передусім врегульовано ключові питання щодо допуску нотаріусів, які мають пройти внутрішню перевірку Нотаріальної палати Мін'юсту. Йдеться про людей, які й у мирний час сумлінно виконували свої обов’язки, делеговані державою, а також ніколи не притягувалися до будь-якої дисциплінарної відповідальності.
За словами народного депутата, члена комітету Верховної Ради з правової політики Ігоря Фріса, ризикові дії під час війни пов'язані зі складністю ідентифікації загиблих.
«Ризикові дії пов'язані, наприклад, із тим, що важко проходить ідентифікація загиблих. І реєстр актів цивільного стану, де реєструються смерті, оновлюється не так швидко, як би нам хотілося. З огляду на це заборонили посвідчувати правочини щодо відчуження нерухомості на підставі довіреності. Бо не можемо пересвідчитися, чи людина, яка давала довіреність, жива», — пояснив депутат.
Ще одним із запобіжників проти ризикових правочинів Ігор Фріс вважає продовження строків прийняття спадщини. Адже не кожна людина може впродовж 6 місяців звернутися до нотаріуса й подати заяву. З огляду на це зупинено і право отримання свідоцтва про право на спадщину.
За словами адвокатки Тетяни Козаченко, одним із найважливіших ухвалених запобіжників на ринку є заборона забирати майно громадян під час війни на підставі відповідних реєстраційних дій, як-от задоволення вимог іпотекотримача, коли банки в беззаперечному порядку забирали нерухомість.
«Виключено реєстр, який дає можливість через нотаріусів робити виконавчі написи щодо стягнення майна. Усе, що стосується стягнення заборгованості та реалізації питань іпотеки, на сьогодні зупинено, виключено. Такої функції під час воєнного стану не буде», — пояснила адвокатка.
Ключові відмінності роботи ринку від мирного часу:
- операції з майном у цей час відбуваються не в усіх регіонах;
- дозвіл на правочини з майном матимуть лише нотаріуси, затверджені Мін'юстом;
- куплені квартири не можна продавати впродовж місяця після набуття прав;
- заборона посвідчувати правочини щодо відчуження нерухомості на підставі довіреності;
- заборона вилучати майно під іпотечним кредитом;
- продовження строків приймання спадщини.
Перелік районів і областей без доступу до держреєстрів: операції з майном заборонено
Нещодавно Кабмін також визначив перелік адміністративно-територіальних одиниць, у межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних і державних реєстрів, тримачем яких є Мін'юст України, в умовах воєнного стану:
- Донецька область;
- Запорізька область:
Бердянський район;
Василівський район;
Мелітопольський район;
Пологівський район;
- Луганська область;
- Миколаївська область:
Баштанський район;
Вознесенський район (крім смт Доманівка, Братське, міста Южноукраїнська);
Миколаївський район (крім міста Миколаєва);
- Харківська область:
Богодухівський район (крім міст Валки, Богодухів, смт Краснокутськ);
Ізюмський район;
Куп’янський район;
Харківський район (крім міста Мерефа, смт Нова Водолага, міста Харкова);
Чугуївський район (крім міста Зміїв);
- Херсонська область;
- Автономна Республіка Крим і місто Севастополь.