Реакції на промову Трампа перед Конгресом
Дональд Трамп 5 березня поставив рекорд тривалості президентської промови перед Конгресом США. Він говорив 100 хвилин, проте для України знайшов лише кілька з них.
Під час промови Трамп зосередився на економіці: заглибився в питання торгівлі та тарифів і пообіцяв надати «допомогу працюючим сім'ям» на тлі високої інфляції. Президент наголошував на злочинах, які нібито скоюють нелегальні мігранти, і закликав до посилення безпеки кордонів. Вже звично він розкритикував адміністрацію попередника Байдена.
Очікувалося, що Трамп докладніше викладе свої плани щодо відносин з Україною та росією, але він не розкрив жодних подробиць. Також від нього очікували, що слова на адресу України будуть більш різкими та жорсткими. Проте, за даними Financial Times, після листа Володимира Зеленського та роботи британських перемовників взагалі весь текст заяви був замінений на позитивний.
Президент США заявив, що Зеленський пообіцяв сісти за «стіл переговорів якомога швидше», щоб наблизити «міцний мир». Він додав, що український лідер готовий працювати під «сильним керівництвом» Трампа і підпише угоду про видобуток корисних копалин у зручний для США час.
Конгрес реагував на слова президента дуже по-різному. The Page розповідає про найяскравіші реакції конгресменів на промову Трампа.
Як демократи критикували Трампа
Конгресмен від Техасу Ел Грін, який лобіює новий імпічмент проти Дональда Трампа, голосно перервав промову на перших хвилинах. Він вигукнув, що президент не має мандату на скорочення програм соціального захисту.
Спікер Палати представників Майк Джонсон наказав охороні вивести Гріна з зали, республіканці цьому зраділи. Зазначимо, що згідно з регламентом Конгресу, дії Джонсона є повністю легальними.
Ел Грін під час промови своїх слів проти Дональда Трампа
Близько третини демократів палати пішли, коли промова Трампа стала перетворюватися на найдовшу в історії. Також багато представників опозиції тримали таблички з написами: «це брехня», «врятувати Medicaid», «Маск краде», «Ні королю».
Сенаторка від Мічигану Елісса Слоткін розкритикувала економічну політику Трампа, адже він не вжив заходів для зниження споживчих витрат, а його тарифи на товари з Мексики і Канади призведуть до зростання цін.
«Президент Трамп любить говорити про мир через силу – насправді він вкрав цю фразу у Рональда Рейгана. Але після того, що відбулося в Овальному кабінеті минулого тижня, Рейган, мабуть, перевертається в могилі. Ця сцена в Овальному кабінеті була не просто невдалим епізодом реаліті-шоу. Вона підсумувала весь підхід Трампа до світу», – сказала Слоткін.
Конгресвумен із Техасу Жасмін Крокетт підкреслила: «Ми воюємо з Гренландією, ми воюємо з Канадою, ми воюємо з Мексикою – і при цьому ми закохані в путіна? Що відбувається? Це не Америка. Це жахливий нічний кошмар. Хто-небудь, розбудіть мене».
Як республіканці сприйняли промову Трампа
«Моя думка про сьогоднішнє звернення президента Дональда Трампа: надихаюче, смішне, переконливе і найгірший кошмар демократів. Трамп 2028!» – написав у соцмережі цілком поважний і виважений сенатор Ліндсі Грем.
Чи означає «Трамп 2028!» бажання всупереч конституції втретє отримати його президентом США, Грем не пояснив.
Республіканці аплодують сточі Дональду Трампу. Фото з офіційної трансляції Білого Дому
Представники республіканців вибухнули коментарями на кшталт: «сила повертається до Білого дому», «фантастична промова», «найкращий президент в американській історії», «президент зробив сьогодні коло перемоги – і він на це заслуговує».
Ті республіканці, які б могли критикувати Трампа, наприклад, колишній лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл, який перебуває на своєму останньому терміні, ніяк не коментував промову президента США.
Наприкінці промови республіканці аплодували Дональду Трампу стоячи. Зауважимо, що на піджаках багатьох сенаторів у тому числі від Республіканської партії, були значки з прапорами України та США.
«Будь-хто, хто шукав би філософський клей, що скріплює цю промову, не знайшов би нічого путнього. Важко знайти загальноприйнятий сенс того, що сказав Трамп. Коротка версія полягає в тому, що Америка вступила в новий золотий вік, тому що Трамп повернувся до влади. Зміст не був ані лібертаріанським, ані традиційно консервативним, ані навіть традиційно націоналістичним. Це був чистий трампівський персоналізм», – підсумував виступ Едвард Люс, автор книги «Час почати думати: Америка і загроза занепаду», у коментарі для Financial Times.
Які схожості між Трампом і Зеленським побачила українська опозиція
Цікаве порівняння можна побачити у висловлюваннях українців. Наприклад, колишній редактор Радіо НВ Валерій Калниш, якого репостнули багато прихильників «Європейської Солідарності», написав таке:
«Те, що зараз переживають США, – це х10 українських подій з 2019 року. Це їхній «вийди геть, розбійник» та «скажений принтер» зі штампування безглуздих законопроєктів. Це їх боротьба зі свободою слова, «ні, нам журналісти не потрібні» і потоки брехні у вигляді «альтернативної думки». Це їх «просто припинити стріляти» та «попередня злочинна влада»», – написав Калниш.
Володимир Зеленський і Дональд Трамп під час своєї перепалки в Білому Домі 28 лютого
Дійсно, обох президентів багато європейських політиків вважають, або вважали раніше, популістами. Обидва мають схильність до централізації влади, емоційності та наполяганні на важливості власної думки. До повномасштабної війни це було дуже притаманно Володимиру Зеленському.
Проте варто зауважити, що і провладні сили, і опозиція зраділи пом’якшенню тональності Трампа. Правда, перші вважають, що це стало можливим завдяки мудрості Зеленського, а другі мудрими називають британських дипломатів, які пояснили президенту і його офісу, як варто поводитися з американським лідером.